فایل STL پرینتر سه بعدی

فایل STL پرینتر سه بعدی

فایل STL پرینتر سه بعدی

فایل STL نوعی فرمت فایل است که اولین بار توسط شرکت 3D Systems جهت استفاده در پرینتر سه بعدی ابداع گردید و دارای مدل های مختلفی از نظر محتوایی است. فایل STL توسط خیلی از نرم افزارهای طراحی سه بعدی پشتیبانی می شود و بیشترین کاربرد آن در دستگاه های پرینتر سه بعدی، دستگاه های نمونه سازی و دستگاه های تولید کامپیوتری است.

بطور کلی، یک فایل STL تنها توصیف کننده هندسه سطحی مدل سه بعدی است و هیچگونه مشخصات دیگر مدل سه بعدی از قبیل رنگ، متن در آن تعریف نمی گردد. فایل STL مشابه خیلی از فایلهای دیگر در دو فرمت ASCI و باینری وجود دارد که نوع باینری آن بسیار مرسوم تر است، چرا که این نوع فایلها از فشردگی بیشتری برخوردار هستند.

اگر بخواهیم یک فایل STL را توصیف نمائیم، می توانیم آن را مدل سه بعدی که سطح آن با استفاده از سطوح مثلثی با بردارهای عمود بر سطح در مختصات کارتزینی مش بندی شده است، بیان نمائیم. توجه داشته باشید که فایل STL دارای هیچ مقیاسی نیست و اندازه ها بدون بعد هستند. شکل زیر شماتیکی از یک مدل سه بعدی با فرمت STL را نمایش می دهد.

فایل پرینتر سه بعدی  

شکل زیر تفاوت بین یک مدل سه بعدی و فرمت STL همان مدل سه بعدی با استفاده از مش های مثلثی متفاوت را نشان می دهد.

فایل پرینتر سه بعدی

مش بندی مثلثی فایل STL

مش بندی مثلثی باعث می گردد تا سطح یک مدل سه بعدی به چندین قسمت مثلثی تبدیل گردد. بنابراین پارامترهای استفاده شده در مش بندی تاثیر بسیار زیادی در تعداد مش ها و متناسباً کیفیت مدل سه بعدی دارد.

لذا می توان گفت که تعداد مش ها و یا به اصطلاح اندازه مش های مثلثی بر کیفیت سطوح مدل تاثیر بسیار زیادی دارد. انتخاب مش های درشت و یا بزرگ برای مش بندی مدل سه بعدی باعث می شود تا سطوح مدل بصورت زبر و خشن در آید و مدل سه بعدی از مدل اصلی، کمی فاصله بگیرد.

فایل پرینتر سه بعدی

وقتی که حرف از فرمت فایل STL به میان می آید، ذهن خیلی از افراد و کاربران به سمت فایل های STL پرینتر سه بعدی جلب می شود، ولی در حقیقت اینطور نیست. یکی از کاربردهای فایل های STL مربوط به پرینتر سه بعدی است و به اصطلاح دیگر، تمامی فایلهای STL قابل استفاده در پرینتر سه بعدی نیستند و تنها فایلهایی را می توان در دستگاه های پرینتر سه بعدی استفاده نمود که جهت پرینت تعریف و یا ایجاد شده باشند.

تنها فایلهای STL که بصورت تو پر و یا دارای ضخامت دیواره غیر صفر باشند، می توانند در پرینتر سه بعدی مورد استفاده قرار گیرند. لازم به ذکر است که دیده شدن سطح یک مدل در صفحه کامپیوتر دلیل بر ضخامت دار بودن آن نیست. این مشکل معمولاً در نرم افزارهای طراحی معماری و انیمیشن سازی دیده می شود.

 

بهینه سازی فایل STL

پرینتر سه بعدی تمامی مدل ها را دقیقاً مشابه با فایل ایجاد شده پرینت می نماید و به همین دلیل اندازه مش ها تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت پرینت سه بعدی شده دارد. یعنی هر چقدر اندازه مش ها کوچکتر باشد، به همان اندازه مدل با کیفیت بالاتری پرینت خواهد شد.

توجه داشته باشید که برخی از نرم افزارهای تولید کننده کدهای زبان ماشین پرینترهای سه بعدی تنها تا حجم معینی از فایل را قبول می کنند و در صورت زیاد بودن حجم فایل، نرم افزار دچار خطا خوهد شد و این موضوع باید در هنگام ذخیره مدل به فرمت STL پرینتر سه بعدی مد نظر قرار داده شود.

شاید فکر کنید که هر چقدر فایل STL بزرگتر باشد به همان اندازه کیفیت پرینت سه بعدی نیز بهتر خواهد بود. ولی اینطور نیست. علاوه بر نرم افزار اسلایسر پرینترهای سه بعدی، خود دستگاه های پرینتر سه بعدی نیز دارای محدودیت در خواندن و یا نوشتن فایلهای STL هستند و از یک اندازه به بعد، شما قادر به تشخیص چشمی تفاوت بین مدلها نخواهید بود.  

بنابراین توصیه می شودف همیشه تناسبی بین مدل طراحی شده، صافی سطح مورد نظر و متناسباً محدودیتهای نرم افزار اسلایسر پرینتر سه بعدی و خود دستگاه پرینتر سه بعدی نظر گرفته شود. بطور کلی می توان گفت که تقریباً در تمامی نرم افزارهای طراحی سه بعدی امکان تولید فایلهای STL وجود دارد و حتماً می بایست در هنگام تولید فایل STL برای پرینترهای سه بعدی پارامترهای  Deviation، Angle tolerance و غیره متناسب با مدل سه بعدی تنظیم گردد.

در صورتی که دستگاه پرینتر سه بعدی تک نازل باشد، استفاده از فایل های پرینتر سه بعدی با فرمت STL بهترین گزینه است چرا که اطلاعات اضافه مانند رنگ مدل، نوع مواد و غیره اهمیتی ندارد.

ولی چنانچه شما از دستگاههای پرینتر سه بعدی دو نازل و یا چند نازل جهت پرینت رنگی مدل سه بعدی استفاده می کنید و یا قصد استفاده از چندین نوع مواد را دارید استفاده از فرمت STL برای شما مناسب نخواهد بود و بهتر است از فرمتهای دیگر جهت پرینت سه بعدی استفاده نمائید.  

جهت کسب اطلاعات بیشتر می تونید با کارشناسان شرکت برنا نوآوران پویا تماس حاصل نمائید. 

راهنمای انتخاب فیلامنت پرینتر سه بعدی

فیلامنت پرینتر سه بعدی در واقع همان ماده مصرفی دستگاه می باشد که انواع متعددی از لحاظ جنس، رنگ و اندازه و کیفیت دارد. در این مقاله نکات بیشتری در مورد فیلامنت پرینتر سه بعدی خواهیم دانست.

فیلامنت پرینتر سه بعدی

نکته اول : کیفیت فیلامنت پرینتر سه بعدی 

فیلامنت ماده مصرفی پرینترهای سه بعدی می باشد. کیفیت فیلامنت تولید شده بستگی بسیار زیادی به کیفیت گرانولهای استفاده شده برای تولید فیلامنت دارد. در صورت وجود ناخالصی در فیلامنت احتمال گرفتگی نازل بسیار بالا است.

تولید کنندگان پرینترهای سه بعدی در اغلب اوقات برای عملکرد بهتر دستگاههای خود از برندهای متنوع جهت تست دستگاههای خود استفاده میکنند. برندهای متنوعی در بازار وجود دارند که شامل فیلامنتهای تولیدداخل و همچنین فیلامنتهای وارداتی است. فیلامنتهای ارزان قیمت در اکثر موارد احتمال گرفتگی نازل را افزایش می دهند که موجب اتلاف زمان و مواد میشوند.

 

نکته دوم : قطر فیلامنت پرینتر سه بعدی

متداول ترین قطر فیلامنت پرینتر سه بعدی عبارتند از 1.75 میلیمتر و 3 میلیمتر. فیلامنت با قطر 1.75 میلیمتر بسیار متداولتر می باشد و در بازار به وفور یافت می گردد. با توجه به متداولتر بودن فیلامنت های با قطر 1،75 میلیمتر، استفاده از این قطر فیلامنت تضمینی برای تازه تر بودن محصول مورد استفاده می باشد.

همچنین فیلامنت با قطر 1.75 میلیمتر راحتتر تزریق شده و عمل پس کشیدگی با استفاده از آنها به راحتی انجام می شود. لازم به ذکر می باشد قطر فیلامنت مصرفی در تمامی نقاط رول باید ثابت، یکسان و یک شکل (گرد) باشد. معمولاً تلورانس در محدوده 0.05 میلیمتر تاثیری بر کیفیت پرینت نمی گذارد.

 

نکته سوم : میزان رطوبت فیلامنت پرینتر سه بعدی 

پارامتر دیگر در مورد انتخاب فیلامنت پرینتر سه بعدی مربوط به رطوبت می باشد. این مشکل معمولاً به علت عدم بسته بندی خوب و یا نگهداری فیلامنت به مدت طولانی ایجاد می شود. در صورتی که فیلامنت به مدت طولانی در هوای آزاد قرار گیرد شروع به جذب رطوبت هوا می نماید.

لذا اکیداً توصیه می شود از قرار دادن فیلامنت در هوای آزاد خودداری نمائید. با تست کردن فیلامنت می توان به میزان رطوبت جذب شده توسط آن پی برد. به همین دلیل توصیه می شود فیلامنت را از تامین کنندگانی که محصولات آنها به روزتر می باشد تامین نمائید.

 

نکته چهارم : خلوص فیلامنت پرینتر سه بعدی 

خالص بودن مواد اولیه مورد استفاده در فیلامنتهای پرینترهای سه بعدی موضوع بسیار مهم دیگری می باشد که می تواند تاثیر به سزایی در کیفیت پرینت سه بعدی داشته باشد. ناخالص بودن فیلامنت باعث می شود عمل تزریق به درستی انجام نگرفته و حتی باعث گرفتگی نازل شود.

گرفتگی نازل یکی از بزرگترین مشکلات پرینترهای سه بعدی می باشد و تا آنجا که ممکن است می بایست مانع از این اتفاق شد. گرفتگی نازل باعث خراب شدن کار پرینت، از بین رفتن فیلامنت مصرف شده می گردد و علاوه بر آنها می بایست قطعات اکسترودر از همدیگر جدا شده و از اول تنظیم شود. لذا اکیداً توصیه می شود از فیلامنتهای معروف و با کیفیت در پرینترهای سه بعدی استفاده نمائید.

برندهای معتبری در بازار ایران وجود دارد که میانگین قیمت محصولات آنها بین 100 الی 150 هزار تومان قرار دارد.

 

نکته پنجم : دمای ذوب فیلامنت پرینتر سه بعدی 

یکی دیگر از پارامترهای انتخاب فیلامنت مناسب نقطه ذوب فیلامنت می باشد. اکثر پرینترهای سه بعدی دارای محدوده دمای کارکرد می باشند و این محدوده دما بر اساس تجهیزات بکار رفته در پرینترهای سه بعدی تعیین می شود. این محدوده دما معمولاً در بازه دمایی 180 الی 260 درجه سلسیوس می باشد.

برخی از فیلامنتهای ارائه شده به بازار دارای دماهای غیر متعارف می باشند. به عنوان مثال می توان به فیلامنت لاستیک شرکت میکربات اشاره نمود که دارای دمای ذوب 100 درجه سلسیوس می باشد و این بدان معنی می باشد که نمی توان این نوع فیلامنت را در پرینترهای معمولی با محدوده دمای 180 الی 260 درجه سلسیوس پرینت نمود.

لذا همواره این نکته می بایست مورد توجه قرار گیرد که آیا پرینتر سه بعدی شما قادر به پرینت فیلامنت فوق می باشد یا نه؟

 

نکته ششم : میزان تولید دود فیلامنت

برخی از فیلامنتهای پرینتر سه بعدی در هنگام پرینت از خود دودی را منتشر می کنند و این موضوع می تواند بر سلامتی کاربران این دستگاه ها تاثیر داشته باشد. لذا همواره تاکید می شود که از فیلامنتهای پرینترهای سه بعدی با کمترین میزان انتشار دود استفاده شود و شدیداً توصیه می شود پرینتر سه بعدی در محلی مورد استفاده قرار گیرد که دارای سیستم تهویه مطبوع و یا گردش هوا باشد.

 

نکته هفتم : هیتر یا گرمکن صفحه ساخت

برخی از فیلامنتهای پرینتر سه بعدی مانند ABS و یا لاستیک نیازمند صفحه ساخت گرم می باشند و بدون داشتن صفحه ساخت گرم امکان بلند شدن قطعه از صفحه ساخت در هنگام پرینت وجود خواهد داشت. با توجه به این نکته که برخی از پرینترهای 3 بعدی موجود در بازار دارای صفحه ساخت گرم نمی باشند لذا توصیه می شود در هنگام تهیه فیلامنت این موضوع مد نظر قرار داده شود.

 

نکته هشتم : سیستم تزریق فیلامنت

بطور کلی دو نوع سیستم تزریق شامل سیستم تزریق مستقیم و سیستم تزریق Bowden در پرینترهای بعدی مورد استفاده قرار می گیرد که هر کدام از آنها دارای مزایا و ضعف هایی می باشند. سیستمهای Bowden نسبت به سیستمهای مستقیم دارای ضعف های بسیار زیادی در نحوه تزریق می باشند

بطور کلی می توان گفت که در این سیستمها کنترل بسیار کمتری بر روی فیلامنت تغذیه شده می باشند و در صورتی که فیلامنت از سختی بالایی برخوردار نباشد (همانند مواد لاستیکی) امکان تزریق مهیا نخواهد بود و مواد در سیستم تغذیه کننده و یا همان اکسترودر جمع خواهند شد. لذا می توان گفت که یکی از پارامترهای تهیه فیلامنت پرینتر سه بعدی، نوع سیستم تزریق می باشد.

 

نکته نهم : سرعت پرینت 

برخی از انواع فیلامنت مانند فیلامنتهای لاستیکی (Flexible) نیازمند پرینت با سرعت آهسته می باشند و سرعت پرینت در کیفیت پرینت تاثیر بسزایی دارد. لذا توصیه می شود در هنگام تهیه فیلامنت سرعت پرینت آن ماده نیز از فروشنده پرسیده شود.

 

نکته دهم : قابلیت پولیش و پرداخت فیلامنت 

یکی دیگر از پارامترهایی که می بایست در هنگام تهیه مواد اولیه چاپگرهای 3 بعدی به آن اشاره نمود قابلیتهای پولیش کاری و پرداخت کاری آن ماده می باشد. به عنوان مثال می توان به مواد ABS اشاره نمود که دارای قابلیت سنباده کاری و پرداخت کاری با استفاده از حلال استون می باشد درحالیکه مواد PLA نسبت به ABS سخت تر بوده و پرداخت کاری آنها نیز می بایست با حلال PLA انجام گیرد و استون هیچ تاثیری روی این ماده ندارد.

شرکت برنا نوآوران پویا وارد کننده انواع فیلامنت پرینتر سه بعدی 

خرید پرینتر سه بعدی

راهنمای خرید پرینتر سه بعدی FDM

آینده پرینتر سه بعدی

بررسی وضعیت پرینتر سه بعدی در آینده

بررسی وضعیت تکنولوژی پرینتر سه بعدی در آینده

پیش از این اطلاعات زیادی در مورد کاربرد پرینتر سه بعدی در صنایع مختلف و تاثیر آن بر صنایع و بخصوص صنعت آموزش ارائه شده است ولی در تمامی این مقالات هیچ اشاره ای به وضعیت پرینتر سه بعدی در آینده کشورها و بخصوص ایران نشده است.

در این مقاله از سری مقالات شرکت برنا نوآوران پویا به بررسی و تخمین وضعیت تکنولوژی پرینتر سه بعدی در آینده پرداخته شده است. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که منظور از آینده پرینترهای سه بعدی در جهان، کشورهای پیشرفته و صاحب صنعت است.

آینده تکنولوژی پرینتر سه بعدی در جهان

نکته بسیار مهمی که در وضعیت پرینتر سه بعدی در کشورهای پیشرفته وجود دارد این است که در بسیاری از این کشورها، پرینترهای سه بعدی تقریباً در هر صنعتی ورود کرده است و هر روزه مقالات و اخبار جدیدی در این زمینه چاپ می شود که نشان دهنده فراگیر شدن این تکنولوژی در تمامی صنعت ها و بخصوص صنایع کوچک و خرد است.

اگر بخواهیم بر اساس نوع تکنولوژی پرینتر سه بعدی میزان نفوذ پرینتر سه بعدی را طبقه بندی کنیم، میتونیم بگوئیم که اکثر شرکت های بزرک و تولیدکنندگان حرفه ای در استفاده از دستگا های پرینتر سه بعدی پا را فراتر گذاشته و به دنبال استفاده از این فناوری جهت تولید محصول نهایی هستند.

به عنوان مثال، پیش از این اکثر کاربران از پرینترهای سه بعدی FDM جهت نمونه سازی استفاده می کردند که قیمت پائینی داشت ولی الان به دنبال استفاده از پرینترهای سه بعدی فلزی هستند تا محصول نهایی را بدون استفاده از روش های ساخت سنتی تولید و استفاده نمایند.

هر روزنه بر تعداد تولید کنندگان پرینترهای سه بعدی با تکنولوژی های مختلف و بخصوص پرینترهای سه بعدی فلزی و یا پرینترهای سه بعدی بسیار دقیق افزوده می شود و همین موضوع باعث کاهش قیمت و همچنین افزایش تنوع مواد مصرفی دستگاه ها می گردد و بدین ترتیب تمایل افراد به استفاده از آنها نیز بیشتر میگردد.

آینده پرینتر سه بعدی در جهان

رشد بسیار زیاد کاربران پرینتر سه بعدی در صنایع مختلف نشان دهنده کاربری بسیار زیاد این دستگاه ها در صنایه مخلف است. لذا ایجاب می کند اشاره ای به صنایعی کنیم که در آینده به وفور از پرینتر سه بعدی استفاده خواهند کرد.

صنایعی که در آینده بیشتر از پرینترهای سه بعدی استفاده خواهند کرد:

از بین صنایعی که در آینده از دستگاه های پرینتر سه بعدی در جهت رشد و توسعه کسب و کار خود استفاده خواهند کرد می توان به صنایع زیر اشاره نمود:

 • هنر
 • مدلینگ
 • صنایع داروسازی
 • پزشکی و دندانپزشکی
 • معماری
 • ساختمان سازی
 • هوافضا
 • خودرو سازی
 • رباتیک

پرینتر سه بعدی رزینی

آینده تکنولوژی پرینتر سه بعدی در ایران

مشابه تمامی تکنولوژی های وارد شده به کشور ایران، تکنولوژی پرینتر سه بعدی خیلی دیر وارد ایران شد و در همین راستا اکثر صنایع در ایران هنوز نتوانسته اند همانند کشورهای توسعه یافته از قابلیت های این دستگاه استفاده کافی در صنایع مختلف نمود.

اگر بخواهیم دلیل عدم نفوذ خیلی زیاد تکنولوژی پرینت سه بعدی در صنایع کشورایران صحبت کنیم می توانیم به فرهنگ سازی، آموزش فراگیر و عامل قیمت دستگاه پرینتر سه بعدی اشاره نمود.

پیش از این بیشتر گرینترهای سه بعدی بصورت وارداتی عرضه می شد و به همین دلیل قیمت بسیار بالایی داشت ولی به مرور زمان برخی از شرکت ها اقدام به طراحی و ساخت این دستگاه ها نمودند و با زیادتر شدن شرکت های تولید کننده، قیمت این محصول نیز تا حدودی کاهش یافت.

یکی دیگر از دلایل عدم نفوذ تکنولوژی پرینت سه بعدی به صنایع مختلف در ایران، عدم استفاده و یا معرفی این تکنولوژی در تمامی مراکز اموزشی و بخصوص مدارس و هنرستان های فنی است که مسوولیت تربیت و آماده سازی افراد جهت ورود به بازار کار را دارند.

با ورود پرینتر سه بعدی به مدارس، هنرستان ها، مراکز کار و دانش و بخصوص دانشگا ها، سطح آگاهی جامعه در مورد این تکنولوژی بطور چشمگیری افزایش می یابد و متناسب با آن مراکز طراحی و تولیدی بیشتری نیز به استفاده از آن تشویق خواهند شد.

لذا می توان گفت که تکنولوژی پرینتر سه بعدی می تواند در رشد اقتصادی کشور و حرکت بهتر چرخ صنایع مختلف و البته ایجاد مشاغل بیشتر تاثیرگذار باشد.

امید است با استفاده از پرینترهای سه بعدی شاهد رابطه بهتر و بیشتر میان قشر نخبه کشور و صنعت این سرزمین باشیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان شرکت برنا تماس حاصل نمائید.

پرینترهای سه بعدی در صنعت بازی سازی

نقش و کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت ساخت بازی

نقش و کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت ساخت بازی

پیش از این مطالب و مقاله های زیادی در مورد کاربرد پرینتر سه بعدی و یا تکنولوژی ساخت افزایشی منتشر شده است که در تمامی آنها قابلیت های پرینتر سه بعدی آورده شده است. بطور کلی می توان گفت که صنعتی یافت نمی شود که نتوان از پرینتر سه بعدی در آن استفاده نمود. 

یکی از صنایعی که پرینتر سه بعدی به وفور در آن استفاده می شود صنعت ساخت بازی و یا خود صنعت بازی است که طرفداران بسیار زیادی دارد و هر روزه بر تعداد آنها اضافه می شود.

شاید در لحظه اول نگاهتان به سمت بازی های رایانه ای جلب شود، ولی وقتی صحبت از صنعت ساخت بازی می شود، اشاره به تمامی بازی های موجود در دنیا دارد که بسیاری از آنها بازی های فیزیکی هستند و طرفدارن زیادی دارند.

پرینتر سه بعدی در صنعت بازی سازی

بازگشت به عصر بازیهای رومیزی

تحقیقات جدید نشان داده است که بر خلاف تصور عموم مردم، محبوبیت بازی های رومیزی در حال افزایش می باشد.  دلیل این امر افزایش تعداد تولید کنندگان این نوع بازی ها و ابداع بازیهای جدید توسط آنها است.

پیش از این هزینه تولید بازی های رومیزی تقریباً بالا بود و به همین دلیل افراد کمتری میل به تهیه این نوع بازی ها داشتند. همین موضوع باعث شد تا تولیدکنندگان به دنبال راه هایی برای کاهش هزینه های تولید باشند.

در همین راستا، توجه تولیدکنندگان بازی های رومیزی به سمت دستگاه های پرینتر سه بعدی جلب شد که امکان تولید محدود و گاهی اوقات تولید انبوه محصولات با هزینه های قابل قبول را فراهم می کرد.

در ابتدای ظهور تکنولوژی پرینت سه بعدی، قیمت دستگاه های پرینتر سه بعدی برای اکثر علاقمندان و کاربران زیاد بود ولی با افزایش تعداد تولید کنندگان دستگاه های پرینتر سه بعدی، قیمت ها نیز کاهش یافت و همین موضوع باعث نفوذ بیشتر این تکنولوژی به خیلی از کارگاه های تولیدی گردید.

 

تولید اسباب بازیهای رومیزی با کیفیت و ارزان

در گذشته، دلیل بالا بودن قیمت بازیهای رومیزی به دلیل بالا بودن هزینه مواد مصرفی و همچنین طولانی بودن زمان تولید آن بود که در برخی موارد نیاز به متخصصانی داشت که تعداد آنها کم بود.

ولی با ورود پرینتر سه بعدی به این صنعت، هم زمان تولید اسباب بازی و هم نیاز به برخی از متخصصین بطور چشمگیری تحت تاثیر قرار گرفت و متعاقباً قیمت فروش بازی های رومیزی نیز کاهش پیدا کرد که باعث گردید تا طرفداران بیشتری را به سمت خود جلب نماید.

علاوه بر استفاده از پرینتر سه بعدی در کارگاه های تولیدی، خیلی از علاقه مندان نیز به صورت شخصی شروع به استفاده از پرینتر سه بعدی در دفتر کار و یا اتاق خواب خود نمودند و به صورت شخصی اقدام به طراحی و ساخت بازی های رومیزی نمودند که همین موضوع از عوامل افزایش تنوع و همچنین محبوبیت بازی های رومیزی گردید.

 

ساخت لوازم جانبی بازیهای ویدیویی با پرینتر سه بعدی

وقتی که یک بازی ویدیویی جدیدی ارائه می شو، همراه با آن لوازم جانبی بازیهای ویدیویی شامل:

 • قاب کنسول
 • قاب دسته های بازی
 • پایه های نگهدارنده کنسول
 • پیکسلها
 • لوگوی شخصیتهای مختلف
 • و موارد دیگر

نیز ارائه می شود که در حال حاضر این لوازم جانبی در میان بازی کنندگان و یا به اصطلاح  گیمرها، بسیار محبوب بوده و سالانه مبالغ زیاد جهت تهیه آنها هزینه می شود.

علاوه بر موارد فوق، بسیاری از علاقه مندان بازی های ویدیویی آنلاین، همواره جهت برتری در این بازیها، به دنبال ابزارهایی هستند که تسلط آنها را در بازی افزایش دهد.

در همین راستا اقدام به ابداع وسایل خاصی مانند پایه های نگهدارنده دسته های بازی و شارژرها و یا ابزارهای کنترلی دکمه ها می کنند که پیش از تولید کنندگان آن بازی های ویدویی آنها را عرضه نکرده اند.

به دلیل بالابودن قدرت و توانمندی دستگاه های پرینتر سه بعدی در ساخت قطعات خاص و پیچیده، می توان انواع این لوازم جانبی و پایه های نگهدارنده را مطابق با سلیقه و نیاز این بازیکنان، سفارشی سازی کرده و استفاده نمود.

 

ساخت قطعات ارگونومی با پرینتر سه بعدی

یکی دیگر از مثال های کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت ساخت بازی مربوط به بازی Dots RPG است. تولید کنندگان این بازی در اقدامی بسیار جالب و به کمک دستگاه های پرینتر سه بعدی شروع به تولید مهره های لمسی خاص و تاس بریل برای افراد کم بینا و یا نابینا نمودند.

این موضوع باعث تشویق سایر تولیدکنندگان بازیهای رومیزی به استفاده از دستگاه های پرینتر سه بعدی شده است.

به کمک پرینتر سه بعدی می توان انواع بازی ها را بصورت اختصاصی و متناسب با نیازهای ویژه افراد معلول اختصاصی سازی نموده و امکان بهره مندی این افراد از این وسایل سرگرمی را فراهم نمود.

کاربرد پرینتر سه بعدی

طراحی و اجرای بازی با استفاده از پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی علاوه بر اینکه فراهم نمودن شرایط سفارشی سازی بی حد و حصر را برای تمامی تولید کنندگان بازی فراهم می کند، بلکه امکان طراحی بازی های جدید را برای تمامی افراد و فارغ از دانش و تجربه روشهای تولید فراهم می نماید.

خیلی از افراد ایده هایی در زمینه بازی و سرگرمی دارند و بطور معمول تنها چیزی که باعث عدم اجرا شدن آن ایده ها می شود، عدم آشنایی به روشهای تولید و یا هزینه های نمونه سازی آن بازی است که خوشبختانه به کمک پرینتر سه بعدی، این محدودیت ها برداشته شده است.

دستگاه های پرینتر سه بعدی امکان پرینت سه بعدی نمونه های ارزان را فراهم می نماید و بدین وسیله می توانید با تولید چند نمونه آزمایشی، آن بازی را اجرا نموده و متناسب با بازخورد و نظرات بازیکنان در مورد تولید انبوه آن تصمیم گیری نمائید.

به عنوان مثال در این زمینه می توان به بازی شطرنج اشاره نمود. شما می توانید مهره های شطرنج را متناسب با نظر خود شخصی سازی نموده و با آنها بازی نمائید.

بطور خلاصه می توان گفت:

صنعت ساخت بازی دنیایی است که همواره در حال تغییر و رشد است و خیلی از بازی دوستان و یا بازیکنان نمی خواهند از این قافله عقب بمانند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با کارشناسان فنی شرکت برنا نو آوران پویا تماس حاصل نموده و مشاوره های لازم را کسب نمائید.

خرید پرینترهای سه بعدی دست دوم

راهنمای خرید پرینتر سه بعدی دست دوم

راهنمای خرید پرینتر سه بعدی دست دوم و یا کارکرده

شرایط اقتصادی کشور و همچنین نوسانات ارز که باعث افزایش بسیار زیاد قیمتها شده است موجب گردیده است تا خرید پرینتر سه بعدی به عنوان یک ابزار بسیار کار آمد و موثر برای خیلی از علاقه مندان و دوستداران این تکنولوژی سخت و گاهاً غیر ممکن گردد و در همین راستا برخی از افراد اقدام به خرید دستگاه پرینتر سه بعدی دست دوم و یا به اصطلاح دیگر کارکرده می کنند.

همانند تمامی دستگاه ها، خرید یک دستگاه پرینتر سه بعدی دست دوم نیاز به بررسی و به اصطلاح دیگر نظر کارشناسی دارد که با در نظر گرفتن تمامی پارامترهای موثر، می توان انتخاب درست و موثری داشت. در این مقاله سعی شده است تا پارامترهای مهم خرید یک دستگاه پرینتر سه بعدی دست دوم بطور خلاصه مورد بررسی قرار گیرد. 

 

کارکرد دستگاه 

بدون شک اولین و مهمترین پارامتر در خرید پرینتر سه بعدی دست دوم، کارکرد دستگاه است که باید از این موضوع مطمئن شوید.پارامترهای های بسیار زیادی می تواند در کارکرد پرینتر س بعدی دست دوم تاثیر گذار باشند که می بایست در نظر گرفته شوند.

مواردی مشاهده شده است که دستگاه خریداری شده علی رغم گفته های فروشنده مبنی بر استفاده بسیار کم از آن، به درستی کار نمی کرده است و دچار اشکالات بسیار زیادی در طول پروسه پرینت می شد. لذا توصیه می شود کارکرد دستگاه را با مدل سه بعدی طراحی شده توسط خودتان امتحان نمائید.

حتی اگر شما امکان مشاهده دستگاه از نزدیک را داشته باشید، مشکلاتی وجود دارد که ممکن است تا اقدام به استفاده از پرینتر سه بعدی نکنید، ظاهر نشوند.

 

قیمت دستگاه 

پارامتر مهم دیگر در خرید پرینتر سه بعدی دست دوم، قیمت آن دستگاه است که همانند مورد اول، پارامترهای زیادی بر آن تاثیر گذار هستند. اولین پارامتر تاثیرگذار بر قیمت پرینتر سه بعدی دست دوم، میزان کارکرد دستگاه و به اصطلاح دیگر میزان استهلاک دستگاه است.

همانند سایر دستگاه های صنعتی، از پرینترهای سه بعدی می توان در جاهای مختلفی استفاده نمود که یکی از آنها دفاتر خدمات پرینت سه بعدی است و معمولاً دستگاه هایی که توسط دفاتر خدمات پرینت سه بعدی عرضه می شوند از قیمت پائین تری برخودار هستند و پرینترهای سه بعدی شخصی قیمت بالاتری دارند.

پارامتر دیگر تاثیر گذار بر قیمت پرینتر سه بعدی دست دوم، شرایط و به عبارت دیگر سلامت قطعات و تجهیزات آن و بخصوص قطعات مکانیکی و حرگتی آن است که باید از نظر کارکرد صحیح آنها اطمینان حاصل نمائید. در صورتی که بدنه دستگاه از جنس پلکسی است باید از نظر شکستگی بررسی شود و در صورت فلزی بودن از نظر تابدیگی و یا له شدگی چک شود. 

پارامترهای دیگری نیز بر قیمت دستگاه تاثیر گذار است که در اینجا از ارائه توضیحات در مورد آنها خودداری شده است. 

 

قطعات یدکی دستگاه

در ساخت برخی از دستگاه های پرینتر سه بعدی از تجهیزات و قطعات خاص و بخصوص انحصاری استفاده می شود که تعویض و یا جایگزینی آنها شامل هزینه های بسیار زیادی می شود که هیچ صرفه اقتصادی ندارد. مهمترین تجهیزات که هزینه تعمیر و یاتعویض انها بسیار هزینه بر می تواند باشد سیستم مادربرد، ال سی دی و یا کنترلر، سیستم های حرکتی و بدنه دستگاه در صورت شکستگی و یا تابیدگی هستند که در هنگام خرید به آنها توجه نمائید.

پرینتر سه بعدی دست دوم

همچنین باید توجه داشته باشید که برخی از دستگاه ها از فیلامنتهای اختصاصی استفاده می کند که می تواند در بازار نایاب باشد و یا از قیمت بسیار بالایی برخوردار باشند که خود این موضوع می تواند بر قیمت دستگاه پرینتر سه بعدی دست دوم تاثیر بگذارد.

 

میزان گارانتی دستگاه

تقریباً تمامی دستگاه های پرینتر سه بعدی تولید داخل ایران با گارانتی عرضه می شوند که از شش ماه تا 18 ماه اعتبار دارد. گارانتی دستگاه ها بسیار مهم است و دستگاهی که دارای برگه گارانتی مدت دار است همانند دستگاه نو در نظر گرفته می شود چرا که در صورت بوجود آمدن مشکلی که در محدوده گارانتی باشد به راحتی قابل حل و اصلاح خواهدبود.

ولی چنانچه دستگاه دارای هیچ گونه گارانتی نباشد باید به سلامت و همچنین کارکرد قطعات و تجهیزات آنها توجه نمود.

 

آموزش کاربری دستگاه

برخی از دستگاه های پرینتر سه بعدی از نرم افزار اسلایسر منحصر به فرد و یا اختصاصی استفاده می کنند که این موضوع در هنگام خرید پرینتر سه بعدی دست دوم تاثیرگذار باشد. حتماً از نوع نرم افزار اسلایسر متناسب با دستگاه و نحوه دسترسی به نذم افزار کسب اطمینان کنید.

 

توصیه هایی برای خرید یک پرینتر سه بعدی دسته دوم

در این بخش چند نکته مهم را برای خرید یک پرینتر سه بعدی دسته دوم عنوان می کنیم.

 • اطمینان حاصل کنید که از منبع معتبری خرید می کنید
 • قبل از خرید پرینترپرینتر سه بعذدی دست دوم، آن را از نزدیک بررسی کرده و مطمئن شوید که از نظر عملکرد و کارکرد درست است. اگر خودتان نمی توانید آن را آزمایش کنید، مطمئن شوید که فروشنده نمونه سه بعدی شما را دقیقاً با همان دستگاهی که در حال فروش آن است پرینت نموده و همراه با عکس و فیلم برای شما ارسال نمایذد.
 • سوالات کلیدی از فروشنده بپرسید. مثلا سوالات زیر اطلاعات مفیدی در مورد پرینتری که می خواهید بخرید به شما می دهد.
 1. چند سال از این پرینتر سه بعدی استفاده شده است؟
 2. علت فروش آن چیست؟
 3. چه تنظیمات پرینتی برای مواد مختلف باید بکار گرفته شود؟
 4. چه چیزهایی و یا قطعاتی به همراه پرینتر ارائه می شوند؟
 5. مواد و قطعات لازم را از کجا خریداری می کنید؟
 6. چه قطعاتی در پرینتر تعویض شده است و چه قطعاتی اصلی است؟

سخن آخر اینکه همان قدر که خرید یک پرینتر سه بعدی دسته دوم می تواند گزینه مناسبی برای کسب و کارهای نوظهور باشد. به هملان اندازه در نظر نگرفتن عدم توجه به نکات ارائه شده می تواند یک هزینه اضافی نه چندان کم را روی دست شما بگذارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید پرینتر سه بعدی دست دوم  یتوانید با با کارشناسان شرکت برنا تماس حاصل نمائید.

پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی و پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی که در انگلیسی به آن 3d printing گفته می شود  شامل مجموعه ای از فرآیندها است که طی آن یک مدل سه بعدی در سطح مقطع های دو بعدی و بر روی همدیگر پرینت می شود و در نهایت یک مدل سه بعدی فیزیکی تولید می شود. به عملی که با استفاده از این دستگاه انجام می شود عمل پرینت سه بعدی و یا چاپ سه بعدی گفته می شود.

لذا بطور خلاصه می توان گفت که پرینت سه بعدی توسط دستگاه پرینتر سه بعدی انجام می شود. 

از تکنولوژیهای بسیار زیادی در این دستگاه ها استفاده می شود که از بین آنها می توان به تکنولوژی چاپ FDM و DLP  و SLA که بیشتر از بقیه شناخته شده تر هستند اشاره کرد که در اینجا توضیح مختصری در مورد  تکنولوژی FDM آورده شده است:

 

پرینتر سه بعدی با تکنولوژی FDM

پرینتر سه بعدی با تکنولوژی Fused Deposition Modeling  و یا به اختصار FDM، شناخته شده ترین و پرکاربردترین تکنولوژی پرینت سه بعدی در دنیا می باشد که هم اکنون در ایران نیز بسیار پر طرفدار است و واحدهای صنعتی، آموزشی و پزشکی بسیار زیادی از آن بهره می برند.

می توان گفت پرینتر سه بعدی با تکنولوژی FDM قادر است نیازهای اکثر کاربران و دوستداران این تکنولوژی را به خوبی برآورده کند.

در این نوع دستگاه ها که در اندازه ها و سیستم های مختلفی تولید و عرضه می شود مواد مصرفی پلاستیک ترموپلاستیک به صورت رشته های نواری با سطح مقطع گرد بنام فیلامنت وارد هد دستگاه و یا همان اکسترودر دستگاه پرینتر سه بعدی شده و در آنجا ذوب می شود و سپس به صورت کامپیوتری و از طریق نازل بر روی صفحه ساخت تزریق می شود و این کار لایه به لایه ادامه می یابد تا در نهایت مدل سه بعدی کامل گردیده و شی ء سه بعدی ساخته می شود.

دقت و همچنین ابعاد دستگاه های پرینتر سه بعدی با تکنولوژی FDM، بسیار متنوع و زیاد است و معمولا از این دستگاه ها جهت ساخت و یا پرینت سه بعدی قطعات بزرگ و یا نسبتاً بزرگ با دقت ابعادی حدود 100 الی 300 میکرون استفاده می شود. 

مواد مصرفی پرینتر سه بعدی FDM چیست ؟

ماده مصرفی پرینتر سه بعدی با تکنولوژی FDM مواد پلیمری ترموپلاستیک است که به صورت نوار با سطح مقطع دایره ای و در قطرهای 1.75 میلیمتر، 2.85 میلیمتر و 3 میلیمتر در آورده شده اند و اصطلاحاً به آن فیلامنت و یا فیلامنت پرینتر سه بعدی گفته می شود. دمای ذوب اکثر فیلامنتها در محدوده 180 الی 300 درجه سانتیگراد است و دارای تنوع بسیار زیادی از نظر نوع ماده و یا رنگ است که از بین آنها می توان به فیلامنت ABS، فیلامنت PLA، فیلامنت PETG، فیلامنت نایلون و فیلامنت فلز (ترکیب پودر فلز و مواد ترموپلاستیک) اشاره نمود.

 

کاربرد پرینتر سه بعدی FDM 

از این دستگاه در صنایع مختلفی استفاده می شود که هر روزه بر تعداد استفاده کنندگان این دستگاه ها بطور چشمگیری افزوده می شود. از بین صنایع مختلف که از این تکنولوژی استفاده می کنند می توان به صنایع زیر اشاره نمود: 

 • هوا و فضا 
 • مجسمه سازی
 • اتومبیل 
 • نظامی 
 • پزشکی 
 • دندان پزشکی 
 • هنر و معماری 
 • ماکت سازی 
 • نمونه سازی صنعتی 
 • اسباب بازی 
 • آموزش 
 • عمران 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع پرینتر سه بعدی و همچنین نحوه کارکرد آنها در صنایع مختلف می توانید با کازشناسان شرکت برنا تماس حاصل نموده و اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت دارید. 

پرینتر سه بعدی سایز بزرگ دایان K185P

خرید پرینتر سه بعدی

راهنمای خرید پرینتر سه‌ بعدی 

اگر به دنبال خرید پرینتر سه بعدی برای شروع یک کسب و کار، بهینه نمودن پروسه طراحی و یا پروسه تولید خودتان و یا اجرایی و عملی نمودن ایده های خود هستید بهتر است این مقاله را که نکاتی در خصوص خرید پرینت سه بعدی ارائه کرده است، با دقت بخوانید تا بتوانید انتخاب درست و متناسب با نیاز خود داشته باشید. 

تعریف اهداف خرید پرینتر سه یعدی 

امروزه تنوع پرینتر سه بعدی بسیار افزایش یافته است و انواع مختلفی از پرینترهای سه بعدی در سایزهای مختلف و تکنولوژی های مختلف توسط تولیدکنندگان بزرگ و کوچک تولید و عرضه می شود که همین موضوع باعث میشود تا در هنگام خرید پرینتر سه بعدی سوالات زیادی مطرح شود. یکی از این سوالات هدف از خرید پرینتر سه بعدی است که باید به دقت تعیین شود. 

اولین نکته ای که باید به آن اشاره نمود، میزان نیاز شما به خرید پرینتر سه بعدی است که می بایست بر اساس نیاز واقعی شما جواب داده شود.

در صورتی که شما نیازمند پرینت تنها تعداد محدودی نمونه هستید و بعد از پرینت نمودن آنها دیگر احتیاجی به پرینت سه بعدی نخواهید داشت، توصیه می شود که از خدمات پرینت سه بعدی که توسط افراد مختلفی ارائه می شود، استفاده نمائید. ولی چنانچه هر روزه نیازمند ساخت مدل سه بعدی و نمونه سازی سه بعدی هستید، توصیه می شود بر اساس بودجه مد نظر خود اقدام به خرید پرینتر سه بعدی کنید.

بعد از مشخص شدن نیاز شما به خرید پرینتر سه بعدی، می بایست نوع تکنولوژی مورد نیاز خود را از بین گزینه های موجود و با توجه به بودجه مدنظر خود، نوع ماده مصرفی و همچنین هزینه های پرینت سه بعدی را انتخاب نمایید. 

انواع تکنولوژی های پرینتر سه‌ بعدی

دستگاه‌های پرینتر سه‌ بعدی از یک مکانیزم مشترک جهت پرینت سه بعدی استفاده نمی‌کنند. ولی ساختار کارکرد تمامی آنها یکسان بوده و نمونه سه بعدی بصورت لایه به لایه ساخته می شود.

تکنولوژی های بکار رفته در پرینتر سه بعدی بر اساس نوع جامد سازی مواد اولیه و همچنین نوع ماده مصرفی بکار رفته در آنها طبقه بندی می شوند. ارتباط مستقیمی بین سیستم کارکرد و ماده مصرفی  وجود دارد و نوع مکانیزم کارکرد بر اساس نوع ماده مصرفی تعیین می شود.

پرینتر سه بعدی با تکنولوژی FDM و یا FFF: در این نوع پرینتر سه بعدی، از مواد ترموپلاستیک به صورت رشته ای باریک جهت پرینت سه بعدی استفاده می شود. این مواد بعد از ذوب شدن در اکسترودر دستگاه تزریق شده و مدل سه بعدی ساخته می شود. 

خرید پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی با تکنولوژی SLA/LCD/DLP: در این نوع پرینتر سه بعدی از رزین های حساب به نور UV و جامد سازی آنها بوسیله نور UV استفاده می شود. نور UV می تواند توسط لیزر، پروژکتور و یا ال سی دی بر روی مخزن رزین تابانده شود. در این تکنولوژی دستگاه پرینتر سه بعدی بر اساس نوع منبع نور نام گذاری می شود. 

پرینتر سه بعدی رزینی

پرینتر سه بعدی رزینی

پرینتر سه بعدی با تکنولوژی پودر و یا SLM/SLS: مواد اولیه این دستگاه ها از نوع پودر می باشد که میتواند فلزی و یا غیر فلزی باشد. در صورتی که مواد پودر فلزی باشد به آن پرینتر سه بعدی SLM گفته می شود و در صورت استفاده از پودر پلاستیک، به آن پرینتر سه بعدی با تکنولوژی SLS گفته می شود. 

پرینتر سه بعدی SLS

تکنولوژی های دیگری نیز در پرینتر های سه بعدی استفاده می شود که بسیار مرسوم نیستند و یا برای پرینت سه بعدی مواد و قطعات خاصی از آنها استفاده می شود. 

طبقه بندی پرینترهای سه بعدی بر اساس قیمت دستگاه و مواد اولیه 

ارزان ترین دستگاه های پرینتر سه بعدی از نظر تجهیزات بکار رفته در آنها، دستگاه های پرینتر سه بعدی با تکنولوژی FDM هستند. مواد مصرفی این نوع پرینتر فیلامنت است و خود این مواد در مقایسه با سایر مواد مصرفی پرینترهای سه بعدی بسیار ارزان هستند. 

پرینترهای سه بعدی رزینی نوع دیگری از انواع پرینترهای سه بعدی هستند که ماده مصرفی آنها رزین های حساس به نور هستند و قیمت این دستگاه ها در مقایسه با دستگاه های FDM بالاتر بوده و از دستگاه های پودری بسیار ارزان تر می باشند. مواد مصرفی این دستگاه ها به نسبت سایر مواد گرانتر هستند که خود این موضوع باعث می شود تا از این نوع دستگاه ها بیشتر در ساخت قطعات حساس و دقیق و با کاربری خاص و همچنین صنعت طلا و جواهر استفاده شود. 

پرینترهای سه بعدی پودری در بین سایر دستگاه ها، از قیمت بالایی برخوردار هستند. دلیل بالا بودن قیمت آنها، استفاده از لیزر و همچنین سیستم تابش لیزر بر روی مواد است. قیمت مواد مصرفی این دستگاه از فیلامنت بالاتر بوده و کمتر از رزین های حساس به نور است. 

خرید پرینتر سه بعدی بر اساس دقت و حجم پرینت 

دقت پرینت سه بعدی و همچنین حجم پرینت، از دیگر یارامترهای خرید پرینتر سه بعدی هستند. این پارامترها تعیین کننده  های اصلی قیمت دستگاههای پرینتر سه بعدی هستند. هر چقدر دقت و همچنین حجم پرینت سه بعدی بیشتر باشد به همان اندازه قیمت دستگاه پرینتر سه بعدی بیشتر خواهد بود. خود این موضوع می تواند تاثیر زیادی در انتخاب و خرید پرینتر سه بعدی داشته باشد.

توجه داشته باشید که در دستگاه های پرینتر سه بعدی FDM، با بزرگتر شدن دستگاه معمولا از دقت آن تا حدودی کاسته می شود. از دستگاه های بزرگتر جهت پرینت قطعات بزرگتر با نازلهای بزرگتر استفاده می شود. دلیل استفاده از نازلهای بزرگ در پرینترهای سه بعدی بزرگ، کاهش زمان پرینت سه بعدی است. 

در مورد دستگاه های رزینی، دقت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و معمولاً با بزرگ شدن حجم پرینت در دو راستای طولی و عرضی، از دقت دستگاه بطور چشمگیری کاسته می شود مگر آنکه از منبع نور حرفه ای تری استفاده شود. 

لذا توصیه می شود که در هنگام خرید پرینتر سه بعدی، این دو پارامتر مد نظر قرار داده شود. 

سوال مهمی که شاید اینجا به ذهن شما خطور کند این است که چطور می توان دقت یک دستگاه پریتر سه بعدی را سنحید. بهترین و مطمئن ترین راه برای سنجش کیفیت و یا دقت پرینتر سه بعدی، پرینت یک مدل سه بعدی و اندازه گیری و مقایسه آن با اندازه های مدل سه بعدی است. 

عوامل بسیار زیادی بر کیفیت پرینت سه بعدی تاثیر گذار هستند و تنها در صورتی میتوان گفت کیفیت پرینتر سه بعدی خوب است که تمامی پارامترهای پرینت و همچنین مواد مصرفی و تجهیزات بکار رفته در پرینتر سه بعدی به درستی انتخاب و استفاده شده باشد. 

همچنین توصیه می شودد قبل از خرید پرینتر سه بعدی، به اندازه حجم پرینت آن دقت زیادی شود و دستگاهی متناسب با نیاز واقعی شما انتخاب و خریداری شود. 

تفاوت رزولوشن و دقت در دستگاه های پرینتر سه بعدی

بسیاری از فروشندگان و یا تولید کنندگان پرینتر سه بعدی اطلاعاتی در مورد دقت و رزولوشن دستگاه پرینتر سه بعدی ارائه نمی کنند ولی این دو پارامتر جدا از همدیگر می باشند و نمی توان آنها را یکی دانست. منظور از رزولوشن یک پرینتر سه‌ بعدی  کمترین میزان ضخامت لایه‌هایی است که آن پرینتر سه بعدی می‌تواند قطعه موردنظر را بسازد.

دقت یک پرینتر سه‌ بعدی همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره شد، به بسیاری از عوامل مانند، کیفیت ساخت دستگاه، شرایط محیط ساخت و شرایط پرینت و کیفیت مواد مصرفی دستگاه وابسته است و معمولاً در راستای طولی و عرضی دستگاه سنجیده می شود که تنها با آزمایش‌های دقیق و عملی می‌توان برای آن مشخصه‌ی عددی قائل شد.

مشاوره پیش از خرید پرینتر سه بعدی

بر خلاف تصور اکثر کاربران، پرینتر سه‌ بعدی یک دستگاه صنعتی و یا نیمه صنعتی به حساب می آید که در ادارات، مراکز آموزشی و گاهاً در خانه مورد استفاده قرار میگیرد و اکیداً توصیه می شود که شکل ظاهری دستگاه ملاک خرید پرینتر سه بعدی نباشد و به تمامی پارامترهای انتخاب و خرید پرینتر سه بعدی به دقت توجه شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله ای تحت عنوان راهنمای انتخاب پرینتر سه بعدی مراجعه نموده و یا با کارشناسان شرکت برنا تماس حاصل نموده و مشاوره های لازم را دریافت دارید. 

فیلامنت پرینتر سه بعدی

تولید فیلامنت پرینتر سه بعدی

تولید فیلامنت پرینتر سه بعدی

فیلامنت یکی از اصلی ترین قسمتهای تکنولوژی پرینت سه بعدی و یا تکنولوژی ساخت افزایشی است و معمولاً از آن به عنوان خوراک پرینتر سه بعدی با تکنولوژی FDM یاد می شود.

با بزرگتر شدن صنعت پرینت سه بعدی، صنعت فیلامنت پرینتر سه بعدی نیز بطور چشمگیری بزرگتر شد و فیلامنت هایی با برندها و سایزهای مختلفی تولید و عرضه گردید و هر روزه شاهد تولید و معرفی فیلامنت های جدیدتر با استفاده از مواد جدیدتر هستیم.

در این مقاله به پروسه تولید فیلامنت پرینتر سه بعدی پرداخته شده است. پروسه تولید فیلامنت پرینتر سه بعدی شامل پنج مرحله است که عبارتند از:

 • تهیه مواد اولیه (گرانول و افزودنی ها)
 • آماده سازی مواد اولیه (مخلوط نمودن)
 • ذوب و شکل دهی (تزریق)
 • قرقره کردن
 • بسته بندی

فیلامنت پرینتر سه بعدی

تهیه مواد اولیه فیلامنت

اولین مرحله تولید فیلامنت پرینتر سه بعدی، تهیه مواد اولیه مورد نیاز است که معمولا به فرم گرانول می باشد. این مواد که توسط تولید کنندگان زیادی تولید و عرضه می شوند معمولا بدون رنگ و یا در رنگ سفید تولید می شوند تا تولید کنندگان فیلامنت بتوانند کنترل بیشتری بر پروسه تعیین رنگ و یا رنگی سازی فیلامنت داشته باشند. به غیر مواد اولیه اصلی، معمولاً مواد مصرفی دیگری از قبیل فیلرها و یا پر کننده ها، رنگ دانه ها و غیره نیز تهیه و آماده مرحله بعد می شود.

بطور معمول قیمت یک کیلوگرم گرانول بسیار پائین تر از قیمت یک کیلوگرم فیلامنت پرینتر سه بعدی است و همین موضوع باعث گردیده است تا پروسه تولید فیلامنت پرینتر سه بعدی یک کسب و کار خوب و پر رونقی باشد.

 

فیلامنت پرینتر سه بعدی

 آماده سازی مواد اولیه

مرحله دوم تولید فیلامنت، آماده سازی مواد اولیه تهیه شده و ترکیب آنها با همدیگر بر اساس فرمول های از پیش تعیین شده است. در این مرحله گرانول مورد نیاز به همراه مواد افزودنی دیگر در داخل همزن ریخته شده و با همدیگر مخلوط می شوند.

مواد افزودنی شامل رنگدانه ها جهت تعیین رنگ فیلامنت و فیلرها و یا پرکننده ها جهت افزایش برخی از خصوصیات فیزیکی و یا شیمیایی فیلامنت مانند چسبندگی، سختی، خاصیت آهنربایی و یا پودر فلزات و یا چوب جهت تولید فیلامنت کامپوزیت و یا فیلامنت فلزی و یا چوبی است.

بعد از مخلوط نمودن گرانول و مواد افزودنی، مخلوط حاصله می بایست رطوبت گیری شود که این کار با استفاده از خشک کن های مخصوص با قابلیت تنظیم دما و زمان انجام می شود. دلیل رطوبت گیری مواد خام فیلامنت آن است که گرانول فیلامنت تمایل بسیار زیادی به جذب رطوبت هوا دارد و این رطوبت می تواند باعث افت کیفیت فیلامنت تولیدی شود.

به همین دلیل، مواد مخلوط شده را برای چندین ساعت و در دمای 60 الی 80 درجه سانتیگراد خشک می کنند تا آماده مرحله ذوب و شکل دهی شود.

تولید فیلامنت پرینتر سه بعدی

ذوب و شکل دهی

مرحله سوم پروسه تولید فیلامنت پرینتر سه بعدی، مرحله ذوب مواد آماده شده و فرم دهی و یا شکل دهی آنها به شکل نوار رشته ای مانند و باریک با سطح مقطع گرد و یا دایره ای شکل است. این مرحله از پروسه تولید شامل گرم کردن (ذوب کردن) و خنک کردن (جامد کردن) است.

در مرحله گرم کردن و یا ذوب کردن، مواد مخلوط شده در مرحله قبل وارد اکسترودر مجهز به گرم کن بسیار قوی شده و در آنجا ذوب و آماده شکل پذیری می شود. لازم به ذکر است که ذوب شدن گرانول ها باید به گونه ای و در دمای معینی انجام شود تا گرانروی مواد ذوب شده در درجه معینی قرار گرفته و شکل دهی به راحتی انجام گیرد.

در مرحله بعد، مواد ذوب شده توسط اکسترودر و از طریق نازل تزریق شده و رشته ای با سطح مقطع دایره ای شکل ایجاد می شود و این رشته بعد از تزریق بلافاصله وارد قسمت خنک کنندگی می شود که از چندین مخزن آب جهت خنک سازی فیلامنت تشکیل شده است.

اولین مخزن در برگیرنده آب گرم است که دمای این آب یکی از مهمترین پارامترهای دستیابی به فیلامنت با سطح مقطع کاملاً گرد و دایره ای شکل است.

تولید فیلامنت پرینتر سه بعدی

مخزن دوم شامل آب سرد است که باعث سرد شدن کامل فیلامنت تولید شده و تثبیت شکل فیلامنت می شود. لازم به ذکر است که سرعت کشش فیلامنت، پارامتر تعیین کننده قطر فیلامنت تولیدی است و هر چقدر سرعت کشش فیلامنت کمتر باشد به همان اندازه قطر فیلامنت تولید شده بزرگتر خواهد بود و برعکس.

تولید فیلامنت پرینتر سه بعدی

قرقره کردن فیلامنت پرینتر سه بعدی

مرحله بعدی تولید فیلامنت پرینتر سه بعدی، قرقره کردن فیلامنت بر روی قرقره های از پیش آماده شده و یا به عبارت دیگر پیچیدن فیلامنت به دور قرقره است. در این مرحله فیلامنت خارج شده از مخزن های آب خنک کننده، توسط موتورهایی به سمت سیستم قرقره کن کشیده شده و بعد از اندازه گیری قطر فیلامنت تولید شده توسط لیزر اندازه گیری قطر فیلامنت، بر روی قرقره قرار گرفته و بر روی آن پیچانده می شود.

بعد از پیچاندن متراژ معینی از فیلامنت بر روی قرقره، فیلامنت بریده شده و بر روی قرقره دیگری بارگذاری می شود.

 بسته بندی نهایی

آخرین مرحله تولید فیلامنت، بسته بندی فیلامنت تولید شده و آماده سازی آنها برای فروش است. در این مرحله، برچسب ها و بارکدهای مورد نیاز که در برگیرنده اطلاعات فنی فیلامنت و سایر اطلاعات مورد نیاز است بر روی فیلامنت چسبانده شده و فیلامنت در محفظه ای پلاستیکی قرار گرفته و با استفاده از دستگاه تخلیه هوا وکیوم شده و بسته بندی می شود.

لازم به ذکر است که تخلیه هوای بسته فیلامنت باعث می شود تا امکان نگهداری طولانی مدت فیلامنت فراهم شود و همچنین اجازه نفوذ رطوبت به داخل بسته فیلامنت نیز از بین می رود.

مواد مصرفی پرینتر سه بعدی

مواد مصرفی پرینتر سه بعدی

پرکاربرد ترین مواد مصرفی در دستگاه های پرینتر سه بعدی

دستگاه پرینتر سه بعدی نیز همانند تمامی دستگاه های صنعتی، نیمه صنعتی و یا اداری نیازمند یک سری مواد مصرفی و یا قطعات مصرفی است که هرکاربر پرینتر سه بعدی می بایست اطلاعاتی در مورد آنها داشته باشد.

به همین منظور در این مقاله سعی شده است تا مواد مصرفی پرینتر سه بعدی که در بین اکثر پرینترهای سه بعدی مشترک هستند و یا بطور عمومی توسط کاربران پرینتر سه بعدی مورد استفاده قرار میگرند را معرفی نموده و توضیحات مختصری در مورد آنها ارائه کنیم.

فیلامنت پرینتر سه بعدی

اصلی ترین مواد مصرفی پرینتر سه بعدی، فیلامنت و یا همان رشته های نازک مواد پلیمری است. فیلامنت در اصل خوراک پرینتر سه بعدی است و بدون داشتن و یا استفاده از فیلامنت نمی توان مدل سه بعدی را پرینت نموده و یا خلق نمود.

بطور معمول فیلامنت ها به صورت رول های نیم کیلویی، یک کیلویی و یا بالاتر عرضه می شوند که متداول ترین انها رولهای یک کیلویی است که در بر دارنده 330 متر فیلامنت به قطر 1.75 میلیمتر است و در شرایط پرینت سه بعدی متعارف، با استفاده از یک رول فیلامنت یک کیلویی می توان 60 ساعت پرینت نمود.

هر روزه انواع مختلفی از فیلامنت های پرینتر سه بعدی چه از نظر رنگ و چه از نظر نوع مواد بکار رفته در آنها تولید و در بازار عرضه می شود که از بین آنها می توان به فیلامنت PLA، فیلامنت ABS، فیلامنت لاستیک و یا Flexible و فیلامنت های کامپوزیت که ترکیبی از مواد پلیمری و مواد دیگر مانند برنز، مس، چوب و یا الیاف کربن است اشاره نمود.

مواد مصرفی پرینتر سه بعدی

مواد مصرفی پرینتر سه بعدی

انتخاب و به کارگیری فیلامنت کاملاً به نوع قطعه و کاربری آن وابسته است و این کاربر پرینتر سه بعدی است که فیلامنت را بر اساس نیاز خود انتخاب نموده و استفاده می نماید. پرکاربردترین فیلامنت مورد استفاده در پرینترهای سه بعدی، فیلامنت PLA است که دارای تنوع رنگ بسیار بالایی است ولی نوع سفید رنگ آن بیشترین کارایی را دارد و بعد از آن فیلامنت ABS به دلیل مقاوم بودن آن در برابر حرارت بیشترین کاربرد را به نسبت سایر انواع فیلامنت دارد.

نکته بسیار مهمی که در هنگام تهیه فیلامنت و بخصوص فیلامنتهای خاص باید به آن توجه نمودف شرایط پرینت فیلامنت است. چرا که برخی از دستگاه های پرینتر سه بعدی مجهز به گرم کن صفحه ساخت نیستند و یا اکسترودر آنها تنها تا دمای معینی قابل گرم شدن است.

پارامترهای بسیار زیادی در انتخاب و تهیه فیلامنت پرینتر سه بعدی تاثیر گذار هستند که از بین آنها می توان به دقت، میزان خلوص، میزان رطوبت و یا خشکی، نوع پیچش فیلامنت روی رول مربوطه، تاریخ تولید، نوع بسته بندی و غیره اشاره نمود. هر فیلامنت دارای شرایط پرینت مختص به خود است که معمولاً بر روی آن به صورت لیبل چسبانده می شود.

چسب ماتیکی و چسب نواری

چسب یکی دیگر از مواد مصرفی پرینتر سه بعدی است که کاربرد بسیار زیادی در پرینتر سه بعدی دارد. ازچسب جهت مصارف متفاوتی استفاده می شود. متداول ترین نوع چسب مورد استفاده در پرینت سه بعدی، چسب ماتیکی، چسب کپتون و یا چسب ضد حرارت و چسب آبی است که معمولاً آنها را بر روی صفحه ساخت و جهت افزایش چسبندگی لایه اول پرینت و همچنین محافظت از صفحه ساخت در برابر خراش های احتمالی استفاده می کنند.

معروف ترین نوع چسب ماتیکی، چسب ماتیکی برند پنتر است که در دو اندازه 21 گرم و 36 گرم عرضه می شود. این چسب سازگاری بسیار خوبی با انواع فیلامنتها دارد و به راحتی قابل شستشو با آب است. به همین دلیل طرفداران خاص خود را دارد.

مواد مصرفی پرینتر سه بعدی

چسب کپتون یک نوع چسب نواری مقاوم در برابر حرارت است که از آن بر روی صفحه ساخت پرینتر سه بعدی استفاده می شود و به صورت رولی در عرض های مختلفی از قبیل 2 سانتیمتر، 5 سانتیمتر و 10 سانتیمتر عرضه می شود. هر رول چسب در برگیرنده 33 متر چسب است. قیمت این نوع چسب ها در مقایسه با سایر چسب ها بالاتر است ولی به دلیل مقاومت بالای آنها می توان گفت که چسب چند بار مصرف هستند.

مواد مصرفی پرینتر سه بعدی

چسب آبی نوع دیگری از چسب های مخصوص صفحه ساخت پرینتر سه بعدی است که جهت افزایش چسبندگی صفحه ساخت استفاده می شود و جنس کاغذی دارد. دلیل پرکاربرد بودن آن، سازگاری بالای آن با اکثر فیلامنتها و همچنین پایین بودن قیمت آن در مقایسه با چسب نواری کپتون است. چسب آبی اورجینال از قیمت بسیار بالایی برخوردار است ولی نوع چینی آن که تقریباً همان کارکرد را دارد، دارای قیمت پایین تری است.

نوع دیگری از چسب نیز در پرینترهای سه بعدی مورد استفاده قرار میگیرد که به صورت دست ساز و تحت عناوین چسب PLA و یا چسب ABS عرضه می شوند که ترکیبی از حلال PLA و یا ABS و مواد اولیه و یا ضایعات فیلامنتهای PLA و ABS هستند و از ان جهت افزایش چسبندگی صفحه ساخت و یا چسباندن قطعات پرینت سه بعدی شده به همدیگر استفاده می شود.

توجه داشته باشید که خود شما می توانید با تهیه حلال های مربوطه این نوع چسب ها را تهیه نمائید.

 

حلال

یکی دیگر از پرکاربرد ترین مواد مصرفی پرینتر سه بعدی حلال ها هستند که از نظر نوع حلال تنوع زیادی دارند ولی متداول ترین آنها حلال PLA و حلال ABS است. بیشترین کاربرد حلال ها پرداخت کاری و پولیش قطعات پرینت سه بعدی شده و همچنین استفاده از آنها به جای چسب جهت چسباندن و مونتاژ نمودن قطعات پرینت سه بعدی شده است.

مواد مصرفی پرینتر سه بعدی

می توان گفت که اکثر حلال ها بسیار فرار، آتش زا و در مواقعی سمی و یا بیهوش کننده هستند و به همین دلیل می بایست آنها را در ظروف در دار محکم و به دور از دسترس کودکان نگهداری کرد.

استفاده از حلال ها بسیار آسان است و به روشهای گوناگونی مانند استفاده از سرنگ، قلم مو، اسپری، دستمال نخی بی رنگ و غیره می توان آنها را بکار گرفت. تنها نکته ای که باید به ان توجه زیادی شود این است که در هنگام استفاده از این مواد اصول ایمنی را رعایت کرده و حتماً از ماسک استفاده شود.

سایر مواد مصرفی پرینتر سه بعدی

علاوه بر مواد معرفی شده در بالا، قطعات دیگری نیز مانند نازل برنجی، لوله نازل و یا پیچ سوراخ دار، بلوک حرارتی و یا محفظه حرارتی و چرخ دنده اکسترودر نیز جزء مواد مصرفی پرینتر سه بعدی به شمار می آیند که از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند و در مقالات جداگانه توضیحات آنها آورده خواهد شد.

مواد مصرفی پرینتر سه بعدی

شما کاربران و یا دوستداران پرینتر سه بعدی میتوانید اطلاعات تکمیلی بیشتر در مورد مواد مصرفی پرینتر سه بعدی را با مراجعه به فروشگاه برنا پارت و صفحه مربوط به آن محصول دریافت نموده و در صورت تمایل به راحتی خرید خود را نهایی نمائید. همچنین می توانید با کارشناسان شرکت برنا تماس حاصل نموده و مشاوره های لازم را دریافت دارید.

کاربرد پرینتر سه بعدی

کاربرد پرینتر سه بعدی در صنایع مختلف

کاربرد پرینتر سه بعدی در صنایع مختلف

امروزه از پرینتر سه بعدی به عنوان انقلاب صنعتی سوم یاد می کنند چرا که می توان گفت که پرینتر سه بعدی و یا تکنولوژی ساخت افزایشی تقریباً در تمامی صنایع بکار گرفته می شود. با استفاده از این تکنولوژی می توان پروسه تولید و یا نمونه سازی را بطور چشمگیری توسعه داده و یا سرعت بخشید و همچنین هزینه های مربوط به آن را کاهش داد.

هر روزه شاهد افزایش کاربرد پرینتر سه بعدی در صنایع مختلف مانند صنعت تولید و ساخت قطعات صنعتی، دندان پزشکی، پزشکی، آموزش و پرورش، سرگرمی و هنر و در نهایت صنعت طلا و جواهر هستیم که این موضوع اهمیت این تکنولوژی را نشان می دهد.

در این مقاله از مجموعه مقالات تخصصی پرینتر سه بعدی Borna3D سعی شده است، برخی از کاربردهای پرینتر سه بعدی در صنایع مختلف بصورت اجمالی جمع بندی و ارائه شود تا کاربران و دوستداران این تکنولوژی با ابعاد و کاربردهای دیگر این دستگاه های فوق العاده کاربردی آشنا شوند.

کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت تولید و ساخت قطعات

صنعت تولید و ساخت قطعات یکی از مهمترین و بزرگترین صنعتهایی است که از ابتدای معرفی پرینتر سه بعدی، تمایل بسیار زیادی به استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی داشته است.

از پرینتر سه بعدی در صنعت تولید و ساخت قطعات جهت ساخت نمونه های اولیه، ساخت قالبهای یک بار مصرف، ساخت نمونه های قالب گیری، نمونه، ایرادیابی طراحی های پیش از تولید و غیره استفاده می شود.

می توان گفت که با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی، فرآیند تولید سرعت بیشتری به خود گرفته و پروسه تولید محصول اولیه با هزینه کمتر و سرعت بیشتری انجام می گیرد. با ورود پرینتر سه بعدی به این صنعت برخی از روشهای سنتی تولید دستخوش تغییرات زیاد شده و در مواردی حذف گردیده اند.

کاربرد دیگر پرینتر سه بعدی در صنعت تولید، ساخت و تولید ابزارآلات تولید و یا مونتاژ خاص است که باعث سرعت بخشیدن به پروسه مونتاژ و یا پروسه تولید می شود.

این نوع ابزارها پیش از این امکان تولید نداشتند و یا هزینه تولید آنها بطور چشمگیری بالا بود و صرفه اقتصادی برای بکارگیری آنها در خطوط تولید و یا مونتاژ وجود نداشت.

کاربرد پرینتر سه بعدی

کاربرد پرینتر سه بعدی

بطور خلاصه می توان کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت ساخت و تولید محصول را بصورت زیر خلاصه نمود:

 • ساخت ابزار اندازه گیری و ابزارهای تولید و مونتاژ
 • تولید قالبهای صنعتی و نیمه صنعتی و یا پرینت نمونه جهت تولید قالب
 • پرینت سه بعدی نمونه های ریخته گری فلزات
 • ساخت محصولات سفارشی تعداد محدود

کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت دندان پزشکی

 دندان پزشکی یکی از صنایعی است که تکنولوژی پرینت سه بعدی تاثیر زیادی بر آن داشته است و می توان گفت که به کمک پرینت سه بعدی خطرات و عدم قطعیتهای ایجاد شده توسط عوامل انسانی در دندان پزشکی بطور چشمگیری کاهش می یابد.

همانطور که اطلاع دارید محصولات و قطعات مورد استفاده در صنعت دندان پزشکی از دقت بالایی برخوردار هستند و علاوه بر آن این محصولات بصورت سفارشی و اختصاصی ساخته می شوند . به همین علت استفاده از روشهای سنتی باعث طولانی تر شدن پروسه ساخت می شود و همچنین امکان عدم قطعیت و بروز اشتباهات اندازه ای اجتناب ناپذیر خواهد بود.

استفاده از پرینترهای سه بعدی و بخصوص دستگاه های پرینتر سه بعدی رزینی که از دقت بالایی برخوردار هستند در صنعت دندان پزشکی هر روزه در حال افزایش است و این دستگاه ها در حال بکارگیری در مطب های شخصی، درمانگاه ها و لابراتورهای دندان سازی هستند.

کاربرد پرینتر سه بعدی

کاربرد پرینتر سه بعدی

بطور خلاصه می توان گفت که از پرینتر سه بعدی در صنعت دندان پزشکی جهت موارد زیر استفاده می شود:

 • بریج دندان (پل زدن و تاج دندان)
 • رتینرها یا نگهدارنده ها، تراز کننده ها و الاینرهای شفاف
 • دندانهای مصنوعی
 • ایمپلنت و قالب

کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت آموزش

یکی از صنایعی که از پرینترهای سه بعدی به وفور در آن استفاده می شود صنعت آموزش و پرورش و یا به طور کلی آموزش و پژوهش است. در اصل پرینترهای سه بعدی تبدیل به ابزارهایی چند منظوره جهت یادگیری همه جانبه علوم مختلف و بخصوص علوم فنی و مهندسی و انجام پروژه های تحقیقاتی پیشرفته شده اند.

دانش آموزان و دانشجویان به راحتی می توانند با استفاده از پرینتر سه بعدی ایده های خود را فارغ از درگیر شدن با روشهای ساخت، عملی نموده و آن را به مرحله اجرا برسانند. به همین دلیل تقریباً تمامی مدارس، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشورهای پیشرفته مجهز به حداقل یک دستگاه پرینتر سه بعدی است که این موضوع در مدارس کشور ما جای کارکرد فراوان دارد.

کاربرد پرینتر سه بعدی

کاربرد پرینتر سه بعدی در آموزش

شاید این سوال مطرح شود که از پرینتر سه بعدی چه استفاده هایی در مدارس می توان کرد؟ با استفاده از این تکنولوژی بسیاری از دروس سخت و پیچیده مانند زیست شناسی، مهندسی، علوم و ریاضیات، هنر و طراحی و همچنین خیلی از دروس رشته های فنی و حرفه ای را می توان بصورت عملی و نه تئوری محض آموزش داد و بدین ترتیب میزان یادگیری دانش اموزان را ارتقاء داد.

کاربرد پرینتر سه بعدی در پزشکی

صنعت پزشکی با ورود پرینتر سه بعدی و یا تکنولوژی پرینت سه بعدی به آن دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده است و هر روزه شاهد معرفی روشهای جدید و همچنین کاربردهای جدید این تکنولوزی در عرضه پزشکی هستیم. بطور حتم نمی توان تمامی کاربردهای پرینتر سه بعدی در پزشکی را لیست نمود ولی ساده ترین و معروف ترین کاربرد آن تولید ایمپلنت ها، پروتزها و ابزارهای کمک جراحی کاملاً اختصاصی و بسیار دقیق است که استفاده از آنها باعث کاهش دوران نقاهت و همچنین مدت زمان عمل جراحی و موفقیت امیز بودن بیشتر آن می شود.

به دلیل کاربردهای بسیار پرینتر سه بعدی و همچنین کاربری نه چندان پیچیده این تکنولوژی، علاوه بر آزمایشگاه ها و لابراتورهای ساخت تجهیزات پزشکی، پرینترهای سه بعدی توانسته اند به اتاق پزشکان و جراحان و همچنین اتاق های عمل راه پیدا کنند و مستقیماً توسط خود پزشکان و جراحان مورد استفاده قرار گیرند.

کاربرد پرینتر سه بعدی

کاربرد پرینتر سه بعدی در پزشکی

کاهش هزینه های درمان و مدت زمان دوران نقاهت و همچنین کاهش زمان عمل جراحی و امکان شبیه سازی عمل جراحی خارج از اتاق عمل و در نتیجه کاهش زمان عمل جراحی از دستاوردهای تکنولوژی پرینت سه بعدی و یا تکنولوژی ساخت افزایشی است.

بطور خلاصه می توان گفت که از پرینتر سه بعدی در پزشکی جهت موارد زیر استفاده می شود.

 • پرینت سه بعدی مدل های تشریحی برای شبیه سازی عمل جراحی
 • پرینت سه بعدی دستگاه های پزشکی و ابزار جراحی و کمک جراحی
 • پرینت سه بعدی  اندام مصنوعی مانند ایمپلنت ها و پروتزها
 • پرینت سه بعدی قالب و شابلونهای جراحی

 کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت سرگرمی و هنر

دنیای سرگرمی و هنر دنیای بسیار عجیبی است و هر روزه شاهد استفاده از تکنولوژی های جدید و پیچیده در این صنعت هستیم. یکی از تکنولوژی هایی که تاثیر بسیار زیادی بر صنعت سرگرمی و هنر گذاشته است تکنولوژی پرینتر سه بعدی است.

پرینتر سه بعدی در این صنعت کاربردهای بسیار زیادی دارد که از بین آنها می توان به پرینت سه بعدی شخصیت های مهم سینمایی، مجسمه سازی و ساخت مدلهای فیزیکی با دقت و وضوح بسیار بالا جهت تولید انیمیشن، پرینت سه بعدی قطعات سه بعدی در فیلمهای استاپ موشن، پرینت سه بعدی لباس ها و ماسک های خاص و تجهیزات جلوه های ویژه اشاره نمود.

کاربرد پرینتر سه بعدی

کاربرد پرینتر سه بعدی در هنر

بطور کلی از پرینترهای سه بعدی با تکنولوژی های متفاوت در صنعت هنر و سرگرمی استفاده می شود که از بین آنها می توان به تکنولوژی FDM، SLA، DLP، POLYJET، LCD و پرینتر سه بعدی سرامیک اشاره نمود.

کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت طلا و جواهر و یا جواهر سازی

همانطور که اطلاع دارید صنعت طلا و جواهر صنعت بسیار حساس، پر رقابت و دقیقی است و محصولات تولید شده در این صنعت می بایست از ظرافت و دقت بالایی برخوردار باشند تا بتوانند نظر خریداران و دوستداران آن را به خود جلب نمایند. در همین راستا، تقریباً تمامی کارگاه های طلا و جواهر سازی بدون توجه به نوع جنس مصرفی خود (طلا، نقره و یا پلاتین و یا بدلیجات) اقدام به جایگزینی روشهای سنتی خود با دستگاه های پرینتر سه بعدی نموده اند.

بیشترین نوع دستگاه پرینتر سه بعدی که در صنعت طلا و جواهر مورد استفاده قرار میگیرد، دستگاه های پرینتر سه بعدی رزینی (پرینتر سه بعدی SLA، پرینتر سه بعدی DLP و پرینتر سه بعدی LCD) است که از دقت بسیار بالایی ( در حدود 50 میکرون در دو راستای طولی و عرضی) برخوردار هستند.

کاربرد پرینتر سه بعدی در طلا و جواهر سازی

کاربرد پرینتر سه بعدی در طلا و جواهر سازی

استفاده از پرینتر سه بعدی در صنعت طلا و جواهر سازی باعث می شود تا پروسه طراحی، تولید و بخصوص تولید محصولات اختصاصی منحصر به فرد بطور چشمگیری سرعت یافته و از دقت بالاتری برخوردار گردد. متخصصان طلا و جواهر از تکنولوزی پرینت سه بعدی برای پرینت سه بعدی و ساخت سریعتر نمونه های اولیه، سفارشی سازی و تولید در حجم بالاتر استفاده می کنند.

بطور خلاصه می توان کاربرد پرینتر سه بعدی در طلا و جواهر سازی را بصورت زیر خلاصه نمود:

 • پرینت سه بعدی قطعات خاص ریخته گری
 • پرینت سه بعدی قطعات و ابزارهای نصب قطعات
 • پرینتر سه بعدی نمونه های ریخته گری و قالبهای مربوطه

همانطور که قبلاً به آن اشاره شد کاربرد پرینترهای سه بعدی در صنایع مختلف بسیار نامحدود است و اشاره نمودن به تمامی این کاربردها تا حدودی غیر ممکن می باشد ولی تمامی تلاش تیم فنی و کارشناسی شرکت برنا نوآوران پویا در آن است تا بتواند نیاز واقعی صنعتگران، کاربران و دوستداران این تکنولوژی را شناسایی نموده و راهنمایی لازم در زمینه نحوه بکارگیری پرینتر سه بعدی در صنعت مذکور را ارائه نمایند.

شما عزیزان می توانید با کارشناسان این محموعه تماس حاصل نموده و مشاوره ای لازم در زمینه پرینترهای سه بعدی، نحوه بکار گیری و غیره را دریافت دارید.

لوازم جانبی پرینتر سه بعدی

لوازم جانبی پرینتر سه بعدی

لوازم جانبی پرینتر سه بعدی

تکنولوژی پرینت سه بعدی و یا همان پرینتر سه بعدی پیشرفت بسیار زیادی نموده است و ضریب نفوذ این تکنولوژی در صنایع مختلف بسیار بالا است و همین موضوع باعث شده است تا پرینترهای سه بعدی متنوعی هم از نظر نوع تجهیزات، اندازه حجم پرینت و نوع سیستم های حرکتی طراحی و غیره تولید و به بازار عرضه شوند.

علاوه بر پرینتر سه بعدی که تاثیر به سزایی در کیفیت پرینت سه بعدی دارد، در کنار هر دستگاه پرینتر سه بعدی نیاز به استفاده از یک سری لوازم جانبی پرینتر سه بعدی است که استفاده از آنها می تواند باعث افزایش کیفیت پرینت سه بعدی شود. در این مقاله به نقش آنها و نحوه بکارگیری آنها اشاره شده است. از لوازم بسیار زیادی می تواند در کنار پرینتر سه بعدی استفاده نمود ولی متداول ترین آنها عبارتند از:

 • محفظه و یا ظرف نگهداری فیلامنت پرینتر سه بعدی
 • مته نازل
 • کاردک
 • کولیس دیجیتال
 • انبر و یا پنس
 • ست آچار

محفظه و یا ظرف نگهداری فیلامنت پرینتر سه بعدی

همانطور که قبلاًدر مقالات مجله برنا به آن اشاره شده است، فیلامنت اصلی ترین و مهمترین ماده مصرفی پرینتر سه بعدی است و بیشترین تاثیر را بر کیفیت پرینت سه بعدی دارد. بطور معمول اکثر کاربران پرینتر سه بعدی مجموعه ای از فیلامنتهای متنوع در اختیار دارند که متناسب با نیاز خود از آنها استفاده می کنند.

نحوه نگهداری فیلامنت بسیار حائز اهمیت است و همواره توصیه می شود که فیلامنت هایی که در حال استفاده از آنها نیستید را در ظروف دربسته نگهداری نمائید تا بدین صورت مانع از جذب رطوبت هوا و یا گرد و غبار اطراف توسط فیلامنت شوید.

لوازم جانبی پرینتر سه بعدی

جذب رطوبت توسط فیلامنت باعث افت کیفیت پرینت سه بعدی می شود و همچنین گرد و غبار جذب شده توسط فیلامنت می تواند باعث گرفتگی نازل پرینتر سه بعدی و خراب شدن پروسه پرینت شود. لذا شدیداً توصیه می شود، فیلامنتهایی که از بسته و یا پک خود خارج شده اند را در ظروف بسته و محیطی عاری از گرد و غبار نگهداری نمائید تا بدین وسیله مانع از افت کیفیت پرینت سه بعدی شوید. لذا ظروف نگهداری فیلامنت جزء ابزار جانبی پرینت سه بعدی به شمار می روند.

مته نازل

مته نازل یکی دیگر از لوازم جانبی پرینتر سه بعدی است که در برخی موارد می توان با استفاده از آن مشکل گرفتگی نازل که می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود را برطرف نمود. مته نازل ها ابزارهایی بسیار حساس و ظریف هستند و حتما می بایست آنهادر محفظه مخصوص خود و به صورت ثابت نگهداری شوند چرا که احتمال شکستن آنها با کوچکترین ضربه ای وجود دارد.

نازلها در قطرهای مختلفی عرضه می شوند. توصیه می شود حتماً از مته نازل هم سایز قطر نازل جهت رفع گرفتگی نازل استفاده شود چرا که استفاده از مته نازل کوچکتر ممکن است باعث رفع گرفتگی موقت نازل شود و استفاده از نازل سایز بالاتر می تواند باعث بزرگتر شدن قطر نازل و افت کیفیت پرینت سه بعدی شود.

در مواقعی که نازل دچار خرابی و یا گرفتگی بسیار حاد شده باشد، می توانید از مته نازل سایز بزرگتر استفاده نموده و قطر نازل را افزایش داده و در اینده از آن استفاده نمائید و بدین ترتیب از دور انداخته شدن نازل جلوگیری می شود. لذا داشتن ست مته نازل به عنوان لوازم جانبی پرینتر سه بعدی از اهمیت بالایی برخوردار است.

مته نازل پرینتر سه بعدی

بطور کلی مته نازل های پرینتر سه بعدی در سایزهای 0.2 میلیمتر الی یک میلیمتر عرضه می شوند و داشتن مجموعه کامل از این مته نازل ها می تواند بسیار سودمند باشد.

کاردک

کاردک نیز یکی دیگر از لوازم جانبی پرینتر سه بعدی و یکی از ابزارهای دستی است که کاربرد بسیار زیادی در هنگام استفاده از پرینتر سه بعدی دارد. بیشترین کاربرد کاردک جهت جدا نمودن مدل پرینت سه بعدی شده از صفحه پرینت است. انواع مختلفی از کاردک ها در شکل ها و اندازه های مختلف در بازار وجود دارد که کاربران پرینتر سه بعدی می توانند آنها را تهیه نموده و استفاده نمایند.

توجه داشته باشید که هر چقدر سر تیغه کاردک تیزتر باشد به همان اندازه جدا کردن قطعه پرینت سه بعدی شده راحت تر خواهد بود ولی امکان آسیب رسیدن به دست کاربر در اثر جدا شدن یک دفعه ای نمونه از صفحه پرینت وجود خواهد داشت. لذا توصیه می شود حتماً در هنگام کار با کاردک دستورالعمل های ایمنی را رعایت نمائید.

کارتک

کاربرد دیگر کاردک در پرینتر سه بعدی، اعمال کردن یک لایه نازک از چسب ABS و یا چسب PLA بر روی صفحه ساخت و یا صفحه پرینت است که با استفاده از کاردک به راحتی و با دقت بالاتری قابل انجام است. توصیه می شود لبه تیز کاردک را توسط چسب بپوشانید تا آسیبی به دیگر لوازم جانبی پرینتر سه بعدی وارد نکند.

کولیس

کولیس را می توان یکی از کاربردی ترین ابزارهای مهندسی در تمامی علوم دانست و این ابزار در کنار پرینتر سه بعدی کاربردهای زیادی دارد و می توان گفت از لوازم جانبی پرینتر سه بعدی به شمار می رود.

از کولیس جهت اندازه گیری دقیق استفاده می شود . با استفاده از آن می توانید دقت قطعات پرینتر سه بعدی را اندازه گیری نموده و تنظیمات مربوط به نحوه پرینت را در صورت لازم و جهت افزایش قطعه پرینت سه بعدی شده تغییر دهید.

همچنین از کولیس جهت اندازه گیری دقیق قطر فیلامنت پرینتر سه بعدی نیز استفاده می شود که این کار می بایست در هنگام تعویض فیلامنت حتماً انجام شود چرا که فیلامنت هایی که در بازار به عنوان فیلامنت با قطر 1.75 میلیمتر عرضه می شوندt می توانند دارای خطایی در حدود 50 الی 100 میکرون باشند و  این میزان خطا نیز باید در هنگام تنظم پرینت سه بعدی لحاظ شود.

کولیس

کولیس

شما می توانید از هر دو مدل کولیس شامل کولیس معمولی و یا کولیس دیجیتال جهت این کار استفاده نمائید.

انبر و پنس

انبرها و پنس ها نیز به عنوان لوازم جانبی پرینتر سه بعدی شناخته می شوند که می توانند خیلی سودمند باشند. اولین کاربرد این ابزارها، تمیز نمودن سر نازل پرینتر سه بعدی از مواد اضافی است که در هنگام شروع پرینت سه بعدی ایجاد می شود.

علاوه بر آن از انبر و یا پنس جهت بریدن فیلامنت و جداسازی ساپورت های مدل سه بعدی و تمیز نمودن آن نیز استفاده می شود. دقت داشته باشید که مدلهای مختلفی از انبرها و پنس ها وجود دارد که شما کاربران پرینتر سه بعدی می توانید با توجه به نیاز خود آنها را تهیه نموده و در کنار لوازم جانبی پرینتر سه بعدی بکار ببرید.

لوازم جانبی پرینتر سه بعدی

ست آچار

داشتن ست مناسب از آچار شامل آچار آلن و آچار سر تخت به عنوان لوازم جانبی پرینتر سه بعدی پرینتر سه بعدی کمک بسیار زیادی به کاربر جهت تعمیر و سرویس پرینتر سه بعدی می نماید. هر کاربر پرینتر سه بعدی در طول استفاده از پرینتر سه بعدی اقدام به تعویض نازل دستگاه به دلیل گرفتگی و یا تغییر اندازه آن کرده است و این کار بدون استفاده از ست ابزار امکان ناپذیر است.

علاوه بر آن ترمیستور و یا دماسنج اکسترودر و گرم کن میله ای و یا هیتر کارتریج اکسترودر در بعضی از مواقع دچار آسیب دیدگی و یا خرابی می شوند که می بایست تعویض شوند و این کار را می توان با استفاده از ست ابزار مناسب که در بیشتر موارد از نوع آچار آلن است انجام داد.

لوازم جانبی پرینتر سه بعدی

لوازم

عوامل موثر بر قیمت پرینتر سه بعدی

عوامل موثر بر قیمت پرینتر سه بعدی

قیمت پرینتر سه بعدی

مقالات و اخبار بسیار زیادی در وب سایتهای مختلف و بخصوص وب سایت شرکت برنا نوآوران پویا در مورد پرینتر سه بعدی با تکنولوژی FDM و کاربرد آن در صنایع مختلف ارائه شده است و کاربران می توانند با مراجعه به این مقالات اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورند.

در این مقاله به بررسی عوامل تاثیر گذار بر قیمت پرینتر سه بعدی FDM و پارامترهای انتخاب پرینتر سه بعدی پرداخته شده است.  

دلایل خرید پرینتر سه بعدی با تکنولوژی FDM

همانطور که قبلا نیز به آن اشاره شده است پرینتر سه بعدی کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد و به همین دلیل امروزه استقبال بسیار خوبی از دستگاه های پرینت سه بعدی می شود.

توانایی های پرینتر سه بعدی باعث وسوسه شدن خیلی از افراد جهت خرید پرینتر سه بعدی و راه اندازی کسب و کار خود و یا گسترش و یا بهینه نمودن کسب و کار فعلی خود می شود.

ولی یکی از چیزهایی که باعث سردرگمی دوستداران این تکنولوژی می شود قیمت پرینتر سه بعدی و آیا اینکه آیا نیازی به خرید پرینتر سه بعدی است یا خیر؟

بر اساس تجربیات چندین ساله شرکت برنا نوآوران پویا، می توانیم این نکته را عنوان کنیم که در صورتی که نیاز شما تنها پرینت سه بعدی تنها یک و یا چند مدل سه بعدی در طول بازه زمانی یک ساله است، توصیه می شود از خدمات پرینت سه بعدی که توسط دوستان و همکاران ارائه می شود استفاده نمائید. چرا که بسیار باصرفه تر از تهیه دستگاه پرینتر سه بعدی و راه اندازی آن توسط خودتان خواهد بود.

ولی چنانچه نیازمند طراحی و پرینت سه بعدی روزانه مدلهای بسیار زیادی هستید استفاده از خدمات پرینت سه بعدی برای شما مقرون به صرفه نخواهد بود و توصیه می شود کار خود را با خرید پرینتر سه بعدی و انجام پروسه پرینت سه بعدی توسط خودتان ادامه دهید تا بدین ترتیب مانع از هدر رفت بودجه و همچنین وقت ارزشمند خودتان شوید.

در صورتی که همچنان علاقه مند به تهیه پرینتر سه بعدی هستید می بایست پارامترهای تاثیر گذار بر قیمت پرینتر سه بعدی را به خوبی بشناسید تا در هنگام انتخاب و خرید پرینتر سه بعدی دچار اشتباه نشوید و بتوانید با بودجه مورد نظر خود بهترین دستگاه ممکن را خریداری نمائید.

عوامل موثر بر  قیمت پرینتر سه بعدی

عوامل بسیار زیادی بر قیمت پرینتر سه بعدی نقش دارند که پرداختن به تمامی این عوامل و پارامترها میسر نمی باشد و در این مقاله تنها به برخی از پرارمترهای مهم اشاره می شود.

همانطور که در شکل زیر مشاهده می نمائید مهمترین پارامترهای تاثیرگذار بر قیمت پرینتر سه بعدی عبارتند از:

 • دقت ابعادی دستگاه پرینتر سه بعدی
 • پشتیبانی و خدمات پس از فروش
 • سرعت پرینت سه بعدی
 • رزولوشن پرینتر سه بعدی
 • حجم پرینت
 • تنوع مواد مصرفی
 • تجهیزات بکار رفته در دستگاه
قیمت پرینتر سه بعدی

قیمت پرینتر سه بعدی

تاثیر دقت ابعادی دستگاه بر قیمت پرینتر سه بعدی

یکی از پارامترهای مهم در پرینترهای سه بعدی دقت ابعادی دستگاه است. منظور از دقت ابعادی، میزان خطای دستگاه در هنگام پرینت سه بعدی است که دقت ابعادی می تواند از پارامترهای بسیار زیادی تاثیر پذیر باشد. هر چقدر دقت ابعادی دستگاه بالاتر باشد به همان اندازه قیمت پرینتر سه بعدی بالاتر خواهد بود که دلیل آن استفاده از تجهیزات بسیار با کیفیت و دقیق در پروسه تولید و کالیبراسیون دقیق دستگاه پرینتر سه بعدی است. لذا توصیه می شود در هنگام تهیه دستگاه دقت ابعادی دستگاه را خودتان شخصاً کنترل نمائید و صرفاً به داده های درون کاتالوگ و یا اظهارات فروشنگان اکتفا نکنید.

قیمت پرینتر سه بعدی

قیمت پرینتر سه بعدی

تاثیر خدمات گارانتی، پشتیبانی و خدمات پس از فروش بر قیمت پرینتر سه بعدی

دستگاه پرینتر سه بعدی نیز همانند تمامی دستگاه های خانگی، اداری و یا صنعتی به مرمر زمان دچار فرسودگی، ایراد و یا خرابی می شوند و می بایست به صورت دوره ای سرویس و نگهداری شوند. علاوه بر آن کارکردن با دستگاه های پرینتر سه بعدی بدون اموزش های اولیه می تواند تا حدودی مشکل و گاهاً همراه با بروز برخی مشکلات سخت افزاری و یا نرم افزاری شود و به همین دلیل می بایست در هنگام خرید پرینتر سه بعدی آموزشهای مربوطه را نیز دریافت دارید.

تمامی این عوامل تاثیر مستقیمی بر قیمت پرینتر سه بعدی دارد و حتما می بایست در هنگام خرید به مدت زمان گارانتی، خدمات پس از فروش و شرایط اموزش کاربری دستگاه توجه شود و از ارئه خدمات فوق در هنگام بروز مشکل اطمینان خاطر پیدا کنید.

توجه داشته باشید که دستگاه های پرینتر سه بعدی وارداتی معمولاً دارای گارانتی و خدمات پس از فروش نیستند و این موضوع در مورد دستگاه تولید ایران بیشتر دیده می شود.

بطور خلاصه می توان گفت که هر چقدر میزان گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه پرینتر سه بعدی بیشتر باشد به همان اندازه ممکن است قیمت دستگاه تا حدودی افزایش یابد چرا که تمامی قطعات بکار رفته در پرینترهای سه بعدی دارای طول عمر معینی هستند و حتماً می بایست سرویس و نگهداری شوند.

تاثیر سرعت پرینت سه بعدی بر قیمت پرینتر سه بعدی

سرعت در پرینترهای سه بعدی یک پارامتر بسیار مهم است چرا که بطور کلی دستگاه های پرینتر سه بعدی دستگاه های کندی در مقایسه با سایر روشهای تولید صنعتی مانند تزریق پلاستیک هستند و هر چقدر سرعت پرینت سه بعدی بیشتر باشد به همان اندازه مدت زمان پروسه پرینت سه بعدی نیز کمتر خواهد بود.

بطور کلی بالا بودن سرعت پرینت سه بعدی بسیار حائز اهمیت است و هر چقدر سرعت پرینت سه بعدی بیشتر باشد به همان اندازه قیمت دستگاه نیز بالاتر خواهد بود.

دلیل این ارتباط بین قیمت و سرعت مربوط به نوع قطعات و سیستمهایی است که در تولید پرینتر سه بعدی بکار گرفته شده است. دستیابی به سرعت بالای پرینت مستلزم استفاده از تجهیزات گران قیمت، دقیق و به روز است.

تاثیر رزولوشن بر قیمت پرینتر سه بعدی

رزولوشن در پرینترهای سه بعدی اشاره به دقت پرینت هر لایه پرینت سه بعدی و یا به عبارت دیگر کمترین ضخامت لایه ای است که پرینتر سه بعدی می تواند آن را پرینت نماید.

اکثر پرینترهای سه بعدی توانایی پرینت لایه های پرینت به ضخامت 100 میکرون و یا یک دهم میلیمتر را دارند و کمتر شدن این مقدار نیازمند استفاده از تجهیزات الکترونیکی و مکانیکی دقیقتر و گرانقیمت تر است و به همین دلیل نباید انتظار رزولوشن بسیار بالا از پرینترهای سه بعدی ارزان قیمت را داشته باشید.

لازم به ذکر است که تقریبا تمامی مدلهای سه بعدی با ضخامت لایه هایی در محدود 100 الی 400 میکرون پرینت سه بعدی می شوند و در هنگام تهیه پرینتر سه بعدی ابتدا نیاز واقعی خود را سنجیده و در صورت نیاز به رزولوشن بالاتر، هزینه زیادتری را صرف خرید پرینتر سه بعدی کنید.  

تاثیر برند دستگاه بر قیمت پرینتر سه بعدی

در دستگاه های پرینتر سه بعدی نیز مانند تمامی دستگاه های صنعتی، نیمه صنعتی، اداری و خانگی برند بر قیمت دستگاه تاثیر به سزایی دارد ولی این نکته به هیچ عنوان فراموش نشود که عوامل بسیار زیادی بر عملکرد درست یک دستگاه پرینتر سه بعدی تاثیر گذار است و برند دستگاه دلیل بر خوب بودن و یا با کیفیت بودن آن نیست. در ضمن به این نکته توجه داشته باشید که با توجه به مسائل اقتصادی حاکم بر کشور ما امکان ارائه خدمات گارانتی و پس از فروش به محصولات وارداتی بسیار کم و در صورت فراهم بودن همراه با هزینه بسیار بیشتر خواهد بود.  

تاثیر حجم پرینت بر قیمت پرینتر سه بعدی

بزرگترین قطعه ای که توسط پرینتر سه بعدی می توان پرینت گرفت را حجم پرینت می نامند که از ضرب طول و عرض و ارتفاع فضای قابل پرینت در همدیگر به دست می آید.

به عنوان مثال حجم پرینت دستگاه پرینتر سه بعدی مدل دایان K12 دقیقاً 12000 سانتیمتر معکب است که حاصل ضرب طول (20 سانتیمتر) و عرض (20 ساتیمتر) و ارتفاع (30 سانتیمتر) است و این به معنای آن است که با استفاده از این دستگاه می توان قطعاتی به بزرگی 20*20*30 سانتیمتر مکعب را پرینت نمود.

هر چقدر حجم پرینت دستگاه پرینتر سه بعدی بیشتر باشد به همان اندازه قیمت دستگاه نیز افزایش خواهد یافت که یکی از دلایل آن استفاده بیشتر از قطعات و تجهیزات و همچنین قوی تر نمودن برخی از قسمتهای دستگاه برای ساپورت تجهیزات است. توجه داشته باشید که داشتن دستگاه بزرگ خوب است ولی همواره در هنگام تهیه دستگاه پرینتر سه بعدی به نیاز خود توجه داشته باشید و هزینه اضافی جهت چیزی که استفاده ای از آن نخواهید کرد پرداخت نکنید.

تاثیر تنوع فیلامنت قابل پرینت بر قیمت پرینتر سه بعدی

تنوع فیلامنت پرینتر سه بعدی بسیار زیاد است و هر کدام از این فیلامنتها دارای شرایط پرینت خاص خود که عمدتاً ماکزیمم دمای صفحه پرینت و دمای اکسترودر است و این عوامل تاثیر زیادی بر قیمت پرینتر سه بعدی دارند.

به عنوان مثال، پرینتر سه بعدی که تنها قادر به پرینت دو یا سه نوع فیلامنت است بسیار ارزانتر از دستگاه پرینتر سه بعدی است که توانایی پرینت تقریبا تمامی فیلامنتهای موجود در بازار را دارد. علاوه بر دما، نوع تجهیزات بکار گرفته شده در پرینتر سه بعدی نیز محدود کننده تنوع فیلامنت مصرفی است. لذا توصیه می شود در هنگام خرید پرینتر سه بعدی به تنوع فیلامنت مصرفی توجه نمائید.

قیمت پرینتر سه بعدی

قیمت پرینتر سه بعدی

تاثیر تجهیزات دستگاه قیمت پرینتر سه بعدی

تجهیزات استفاده شده در پرینتر سه بعدی به شدت بر قیمت آن تاثیر گذار است و می توان گفت که این تجهیزات است که قیمت پرینتر سه بعدی را مشخص می کند.

وقتی صحبت از تجهیزات به میان می آید در اصل در مورد تمامی قطعات الکتریکی و مکانیکی بکار رفته در تولید دستگاه پرینتر سه بعدی صحبت میکنیم که می تواند از بین هزاران مدل موجود انتخاب و بکار گرفته شود

به عنوان مثال از هر دو سیستم حرکتی شفت و بال بوشینگ و ریل و واگن جهت ساخت یک دستگاه پرینتر سه بعدی استفاده نمود ولی دقت و استحکام و متعاقباً قیمت تجهیزات حرکتی ریل و واگن بسیار بیشتر و گاهاً تا چندین برابر سیستم شفت و بال بوشینگ است.

این موضوع در مورد تمامی قسمتهای پرینتر سه بعدی صدف می کند که به عنوان مثال می توان به بدنه، مادربرد، استپر موتورها، درایورها، صفحه ساخت و غیره اشاره نمود.

لذا توصیه می شود در هنگام تهیه دستگاه پرینتر سه بعدی، به نوع قطعات و تجهیزات بکار رفته در ساخت ان دقت فراوان شود چرا که هر چقدر از تجهیزات استاندارد و با کیفیت استفاده شده باشد به همان اندازه قیمت دستگاه بالاتر خواهد بود و متعاقباً طول عمر دستگاه نیز بالاتر خواهد بود. 

قیمت پرینتر سه بعدی

قطعات پرینتر سه بعدی

مشاوره تخصصی

شرکت برنا نوآوران پویا با چندین سال تجربه و تخصص در زمینه پرینترهای سه بعدی آماده ارائه خدمات مشاوره ای در تمامی زمینه های مرتبط با دستگاه های پرینتر سه بعدی است.

جهت کسب مشاوره های لازم در زمینه های مختلف می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل نموده و مشاوره لازم را دریافت دارید.

فیلامنت پرینتر سه بعدی

انواع فیلامنت پرینتر سه بعدی

انواع فیلامنت پرینتر سه بعدی

فیلامنت پرینتر سه بعدی در اصل رشته های ترموپلاستیکی با سطح مقطع دایره ای شکل هستند که ماده اولیه پرینترهای سه بعدی با تکنولوژی FDM و یا FFF هستند.

امروزه انواع مختلفی از فیلامنت پرینتر سه بعدی تولید و در بازار عرضه می شود که با توجه به نوع فیلامنت، جهت مصارف گوناگون استفاده می شود و می توان گفت که برخی از فیلامنت ها تنها جهت مصارف خاص تولید و عرضه می شوند و از محبوبیت خاصی برخوردار نیستند.

در این مقاله از سری مقالات وب سایت شرکت برنا نوآوران پویا، رایج ترین و پرکاربردترین فیلامنت های پرینتر سه بعدی معرفی و توضیحات مختصری در مورد مزایا، معایب و کاربردهای آنها آورده شده است. متداول ترین فیلامنت های پرینتر سه بعدی عبارتند از:

 • فیلامنت PLA
 • فیلامنت ABS
 • فیلامنت PET
 • فیلامنت PA یا نایلون
 • فیلامنت لاستیک و یا Flexible
 • فیلامنت PVA

 

فیلامنت PLA

محبوبترین فیلامنت پرینتر سه بعدی که معمولاً در بازار به وفور یافت می شود فیلامنت پلی لاکتیک اسید یا PLA است. مواد تشکیل دهنده فیلامنت PLA، از نشاسته ذرت و نیشکر است و به همین دلیل به آن فیلامنت پرینتر سه بعدی دوستدار محیط زیست نیز گفته می شود.

از فیلامنت PLA به عنوان فیلامنت خوش پرینت نیز یاد می شود چرا که کار کردن با این فیلامنت بسیار آسان است و مشکلات و ایرادهایی که سایر فیلامنتها ایجاد می کنند را ندارد. فیلامنت PLA دارای کمترین قیمت در بین انواع فیلامنت پرینتر سه بعدی است و از نظر تنوع رنگ، تنوع بسیار بالایی دارد.

کاربردهای این فیلامنت بسیار زیاد است و می توان گفت که تقریباً در تمامی صنایع می توان از این فیلامنت استفاده نمود. پرداخت کاری این فیلامنت با استفاده از حلال PLA انجام می شود و سنباده کاری آن نسبت به فیلامنت های دیگر مانند ABS سخت تر و زمان بر می باشد.

فیلامنت پرینتر سه بعدی

فیلامنت پرینتر سه بعدی

این فیلامنت در برابر حرارت استقامت خوبی ندارد و به همین دلیل توصیه می شود از آن در پرینت سه بعدی قطعاتی که در مجاورت حرارت قرار دارند استفاده نشود.

فیلامنت PLA هیچگونه بو و یا دودی در هنگام پرینت سه بعدی ایجاد نمی کند و ب همین دلیل می توان آن را در فضاهای بسته مانند کلاس درس و یا دفتر کار و حتی اتاق خواب نیز استفاده نمود ولی توصیه می شود حتماً در جائیکه گردش هوا وجود دارد استفاده نمائید.

 

فیلامنت ABS

یکی دیگر از انواع فیلامنت پرینتر سه بعدی، فیلامنت ABS یا اکریلونیتریل بوتادین استایرن است که بعد از فیلامنت PLA بیشترین کاربرد را در بین انواع فیلامنت ها دارد.

این فیلامنت بر خلاف فیلامنت PLA در برابر حرارت استحکام بالاتری دارد و همچنین پرداخت کاری و سیا سنباده زنی آن راحت تر از فیلامنت PLA انجام می شود چرا که بسیار نرم تر از فیلامنت PLA است.

فیلامنت ABS همانند فیلامنت PLA قیمت پائینی دارد ولی به دلیل مشکلاتی که معمولاً در طول پروسه پرینت ایجاد می کند از محبوبیت کمتری برخوردار است. از جمله مشکلاتی که در هنگام پرینت این فیلامنت احتمال مواجه شدن با آن هست جدا شدن قطعه از میز کار و یا صفحه پرینت و همچنین احتمال ترک بین لایه ای در هنگام پرینت سه بعدی و یا بعد از آن وجود دارد.

فیلامنت پرینتر سه بعدی

فیلامنت پرینتر سه بعدی

در هنگام پرینت سه بعدی با فیلامنت ABS احتمال استشمام بوی آن وجود دارد و به همین دلیل توصیه اکید می شود که در فضاهای بسته از آن استفاده نشود.

همانطور که گفته شد مقاومت بالا در برابر حرارت و همچنین پرداخت کاری راحت تر فیلامنت ABS باعث می گردد تا استفاده زیادی از این فیلامنت و البته نه به اندازه فیلامنت PLA شود که بیشترین کاربرد آن صنعت است که به عنوان مثال می توان به ساخت پوسته برخی از قطعات صنعتی اشاره نمود.

 

فیلامنت PET

فیلامنت PET یکی دیگر از فیلامنت پرینتر سه بعدی است که توسط برخی از کاربران پرینتر سه بعدی مورد استفاده قرار میگیرد.

فیلامنت PET از مواد پلی اتیلن ترفتالات تولید می شوند که معروف ترین کاربرد این مواد، بطریهای آب معدنی است. فیلامنت PET در مدلهای مختلفی از جمله PETT و PETG تولید و عرضه می شود و مهمترین قابلیت آنها شفاف بودن آنها است.

فیلامنت پرینتر سه بعدی

با توجه به این نکته که این ماده در صنایع غذا و دارو استفاده های بسیار زیادی می شود، به همین دلیل قطعات پرینت سه بعدی با فیلامنت PET می تواند در صنعت غذا و دارو نیز استفاده شود.

توجه داشته باشید که شرایط و تنظیمات پرینت فیلامنت PET، همانند فیلامنت ABS و یا PLA نمی باشد و توصیه می شود حتماً شرایط پرینت را از فروشنده فیلامنت دریافت کنید تا راحت تر بتوانید آن را پرینت نمائید.

 

 فیلامنت PA و یا فیلامنت نایلون

فیلامنت پلی آمید یا فیلامنت نایلون یکی دیگر از انواع فیلامنت پرینتر سه بعدی است که استحکام بسیار بالایی دارد و می توان گفت از آن در پرینت سه بعدی قطعات مکانیکی که نیاز به استحکام طولانی مدت دارند (مانند چرخ دنده ها) استفاده می شود.

این فیلامنت پرینتر سه بعدی از نظر قیمت کمی بالاتر از فیلامنتهای PLA و یا ABS است و جزء فیلامنتهای پر کاربرد نمی باشد.

فیلامنت پرینتر سه بعدی

فیلامنت پرینتر سه بعدی

شرایط پرینت سه بعدی فیلامنت نایلون کمی سخت است و استفاده از این فیلامنت نیازمند دانش و تجربه کافی در استفاده از پرینتر سه بعدی و انواع فیلامنت پرینتر سه بعدی است چرا که اعمال تنظیمات دقیق تزریق و همچنین شرایط پرینت، تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت قطعه پرینت سه بعدی شده خواهد داشت.

 

فیلامنت لاستیک و یا Flexible

فیلامنت لاستیک و یا فیلامنت Flexible یکی دیگر از فیلامنت پرینتر سه بعدی است که طرفداران و کاربران خاص خود را دارد. همانطور که از نام این فیلامنت مشخص است، قطعات پرینت سه بعدی شده با این فیلامنت پرینتر سه بعدی، دارای خاصیت ارتجاعی و یا لاستیکی خواهند بود.

لاستیکی ویا ارتجاعی بودن این نوع فیلامنت پرینتر سه بعدی، باعث می شود تا نتوان از آن در تمامی پرینترهای سه بعدی استفاده نمود و تنها پرینترهای سه بعدی ای که جهت پرینت لاستیک تنظیم و یا طراحی شده اند قابل به پرینت آن خواهند بود. لذا توصیه می شود قبل از تهیه این فیلامنت پرینتر سه بعدی، از امکان پرینت لاستیک دستگاه خود اطمینان حاصل نمائید.

فیلامنت پرینتر سه بعدی

فیلامنت پرینتر سه بعدی

این فیلامنت در مدل ها و رنگ های مختلفی ارائه می شود که از بین آنها می توان به فیلامنت TPU و یا فیلامنت TPE اشاره نمود. بر خلاف سایر فیلامنتها، فیلامنت لاستیک دارای هیچگونه حلالی نیست و همچنین قطعات پرینت سه بعدی شده با این فیلامنت امکان پرداخت کاری و یا سنباده کاری ندارند و این نکته می بایست در هنگام تهیه این فیلامنت مد نظر قرار گیرد.

همچنین توصیه می شود در هنگام تهیه این فیلامنت، شرایط پرینت این فیلامنت از فروشنده دریافت شود تا بتوانید خیلی سریع قطعه مورد نظر خود را پرینت نمائید.

 

فیلامنت PVA

فیلامنت پلی وینیل الکل یا فیلامنت PVA نیز یکی دیگر از انواع فیلامنت پرینتر سه بعدی است که از آن به عنوان فیلامنت حلال در آب نیز یاد می شود. فیلامنت PVA به راحتی در آب حل می شود و معمولاً از آن به عنوان فیلامنت ساپورت گذاری در پرینترهای سه بعدی دو و یا چند نازله استفاده می شود و قابلیت استفاده با انواع فیلامنتها را دارد.

فیلامنت پرینتر سه بعدی

فیلامنت پرینتر سه بعدی

 

در هنگام پرینت سه بعدی با فیلامنت PVA، هیچگونه بو یا دودی تولید نمی شود و با توجه به حلال در آب بودن این فیلامنت، امکان جذب رطوبت هوا توسط این فیلامنت حتی در طول پروسه پرینت نیز وجود دارد. لذا توصیه می شود این فیلامنت همیشه در یک ظرف درب بسته نگهداری شود.

لازم به ذکر است که قیمت فیلامنت PVA در مقایسه با سایر فیلامنتها بسیار بالا است و برای همین استقبال خوبی از آن نمی شود.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان شرکت برنا تماس حاصل نموده و یا می توانید جهت تهیه انواع فیلامنت پرینتر سه بعدی به فروشگاه این شرکت مراجعه نمائید.

فیلامنت PLA

فیلامنت پرینتر سه بعدی PLA

فیلامنت PLA

پلی لاکتیک اسید که به اختصار به آن PLA گفته می شود یکی از موادی است که از آن در پرینتر سه بعدی جهت پرینت مدلهای سه بعدی به وفور استفاده می شود.

فیلامنت PLA پر کاربردترین و پر طرفدارترین فیلامنت پرینتر سه بعدی است که مزیت های آن باعث شده است تا این فیلامنت اولین انتخاب تمامی کاربران پرینت سه بعدی باشد.

در این مقاله به بررسی فیلامنت PLA پرداخته شده است و سعی شده است تا معایب و مزایای این فیلامنت به صورت مختصر و مفید آورده شود. سر فصل عناوین عبارتند از:

 • نحوه تولید
 • مزایا
 • معایب
 • نحوه پرینت
 • نحوه انتخاب و خرید
فیلامنت PLA

فیلامنت پرینتر سه بعدی

نحوه تولید

همانطور که پیش از این در مقالات قبلی در مورد این فیلامنت ذکر شده است، فیلامنت PLA از نشاسته ذرت و یا نیشکر تهیه می شود و به همین دلیل ماده ای دوستدار محیط زیست است.

این نوع فیلامنت هم همانند تمامی فیلامنتهای پرینتر سه بعدی با استفاده از روش اکسترود تولید می شوند. در این روش گرانول مواد خام به همراه رنگ دانه ها و همچنین سایر اضافه کننده های دیگر وارد دستگاه اکسترود شده و رشته ای نازل با سطح مقطع دایره ای (معمولا به قطرهای 1.75، 2.85 و 3 میلیمتر) اکسترود شده و بعد از عبور از حوضچه های آب گرم و سپس آب سرد، بر روی رولهای از پیش تولید شده پیچیده شده و بعد از بسته بندی آماده فروش می شود.

مواد اولیه PLA بی رنگ هستند و رنگ دانه ها بر اساس نوع رنگی که قرار است تولید شود به آن اضافه می شود. همچنین فیلامنتهای تولید شده معمولاً در پروسه بسته بندی ابتدا وکیوم شده و سپس پلمپ می شوند که دلیل آن جلوگیری از نفوذ رطوبت به فیلامنت است.

به همین دلیل توصیه می شود بعد از باز کردن بسته بندی فیلامنت، آنها را در ظرفهای درب دار نگهداری نمائید.

 

مزایا

فیلامنت PLA بطور معمول اولین انتخاب کاربران پرینترهای سه بعدی و بخصوص مبتدیان است چرا که کار کردن با بسیار آسان است و نیاز به تجربه و دانش زیاد در زمینه پرینت سه بعدی ندارد. معمولاً از فیلامنت PLA به عنوان فیلامنت خوش پرینت نیز یاد می شود چرا که در طول پروسه پرینت مشکلاتی معمولاً ایجاد نمی کنند.

قیمت فیلامنت PLA در مقایسه با سایر فیلامنتها پایین است و از تنوع رنگ بسیار بالایی برخوردار است ولی می توان گفت که نوع سفید و یا بی رنگ آن از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

این نوع فیلامنت جهت پرینت قطعات سه بعدی مختلف با کاربری های مختلفی استفاده می شود که از بین آنها می توان با ماکت سازی، قطعات صنعتی، هنر، مجسمه سازی و در برخی موارد قالب گیری اشاره نمود.

فیلامنت PLA در هنگام استفاده هیچگونه دود و یا بویی از خود ساطع نمی کند و به همین دلیل می توان از این فیلامنت در فضاهای اداری و یا مسکونی نیز استفاده نمود ولی توصیه می شود حتماً در فضایی که گردش هوا هر چند جزئی در آن وجود دارد بکار گرفته شود.

 

معایب

فیلامنت PLA علاوه بر مزایای خود، دارای معایبی نیز هست که از بین آنها می توان به خشکی بالا و عدم مقاومت در برابر حرارت اشاره نمود. استفاده از این فیلامنت جهت پرینت سه بعدی قطعاتی که در مجاورت نور آفتاب و یا گرما به هیچ عنوان توصیه نمی شود چرا که گرما می تواند باعث تغییر شکل آن شود.

 

نحوه پرینت

استفاده از فیلامنت PLA در مقایسه با سایر فیلامنتها، آسان است و حتی می توان از این فیلامنت در پرینترهای سه بعدی که مجهز به گرم کن صفحه پرینت و یا صفحه ساخت نیستند نیز استفاده نمود.

دمای ذوب این فیلامنت در محدوده 180 الی 220 درجه سانتیگراد است که دمای دقیق آن با توجه به مدل سه بعدی، تنظیمات پرینت قابل تعیین است.

در صورت مجهز بودن پرینتر سه بعدی به گرم کن صفحه ساخت می توانید دمای صفحه ساخت را در محدوده 30-50 درجه سانتیگراد تنظیم نمود.

 

نحوه انتخاب و پرینت

پارامترهای زیادی در انتخاب و خرید پرینتر سه بعدی تاثیر گذار است که از بین آنها می توان به برند، خلوص فیلامت، قطر فیلامنت، نوع رنگ، تلرانس و همچنین نرمی و یا خشکی و در نهایت کیفیت پرینت سه بعدی و همچنین دمای پرینت فیلامنت اشاره نمود.

لذا توصیه می شود در هنگام خرید فیلامنت، اطلاعات مربوطه از فروشنده دریافت گردد و شرایط پرینت دقیق نیز مطالبه گردد.

فروشندگان بسیار زیادی در حال عرضه این محصول با قیمتهای متنوع هستند و می توانید با مراجعه به آنها فیلامنت مورد نظر خود را انتخاب نمائید. در صورتی که قصد تهیه مقادیر زیادی از فیلامنت هستید، توصیه می شود ایتدا یک رول تهیه نموده و بعد از تست کیفیت فیلامنت، اقدام به تهیه فیلامنت در مقیاس مورد نیاز خود نمائید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فیلامنت PLA می توانید با کارشناسان فنی شرکت برنا تماس حاصل نموده و مشاوره های لازم را دریافت دارید.

تولید پرینتر سه بعدی در ایران

تولید پرینتر سه بعدی در ایران

تولید پرینتر سه بعدی در ایران

در این مقاله از سری مقالات شرکت برنا نواوران پویا به بررسی موضوع تولید پرینتر سه بعدی در ایران پرداخته شده است.

وقتی که صحبت از تولید یک محصولی به میان می آید، باید بین مونتاژ و تولید تفاوت قائل شد چرا که این دو موضوع دو مقوله جدا از هم دیگر می باشند و نمی توان آنها را با هم مقایسه نمود.

در مقوله مونتاژ، تمامی دانش فنی و قطعات بصورت وارداتی از کشورهای دیگر و به صورت قطعات جدا از همدیگر و یا نیمه مونتاژ شده وارد شده و افراد بدون کوچکترین دخالتی در طراحی و ساختار محصول، اقدام به اتصال قطعات و سیستمها به همدیگر شده و محصول را برای عرضه در بازار آماده می نمایند.

در پروسه تولید، تمامی بخش های محصول و یا اکثریت قسمتهای آن در داخل کشور طراحی، ایراد یابی وتولید می شوند و سپس وارد مرحله مونتاژ و در نهایت کنترل کیفیت می شوند و با توجه به اینکه کارهای طراحی در داخل کشور انجام شده است امکان ارتقاء و همچنین ایجاد تغییرات به درخواست مشتریان فراهم است.

در مورد تولید پرینتر سه بعدی در ایران نیز همین موضوع صادق است و برخی از دستگاه های پرینتر سه بعدی به صورت وارداتی و مونتاژ اماده شده و به مشتریان عرضه می شوند و برخی دیگر بصورت تولیدی عرضه می شوند.

عوامل بسیار زیادی بر موضوع تولید یک محصول در داخل کشور تاثیر گذار است که در این قسمت به بررسی برخی از این موارد پرداخته شده است.

تولید پرینتر سه بعدی در ایران

تولید پرینتر سه بعدی در ایران

در ابتدا تمامی دستگاه های پرینتر سه بعدی بصورت وارداتی و معمولاً از کشور چین وارد و عرضه می گردید و به مرور زمان مهندسی معکوس محصولات آغاز و در نتیجه تولید پرینترهای سه بعدی شدت گرفت بطوریکه در حال حاضر مجموعه های بسیار خوبی در حال تولید و عرضه پرینترهای سه بعدی هستند که از نظر قیمت وکیفیت با نمونه های خارجی در حال رقابت می باشند.

پیش از این قیمت دستگاه های تولیدی در داخل ایران به دلیل هزینه های جانبی بیشتر از نمونه های خارجی بود و اغلب دستگاه های عرضه شده از نوع وارداتی بودند ولی به تدریج با بالا رفتن قیمت ارز و برخی مشوق های تولیدی و همچنین افزایش هزینه های حمل و نقل تولید پرینتر سه بعدی در ایران شدت بیشتری گرفت و د رنهایت میزان واردات این محصول به پائین ترین حد خود در طول سالهای قبل رسید.

با افزایش تولید پرینتر سه بعدی در ایران، تنوع محصولات نیز بطور چشمگیری افزایش یافت و متعاقباً دقت و کیفیت دستگاه ها نیز ارتقاء چشمگیری یافت.

یکی از فواید تولید پرینتر سه بعدی در ایران، مسئله گارانتی و خدمات پس از فروش این دستگاه ها بود که این موضوع در مورد دستگاه های پرینتر سه بعدی وارداتی بسیار کم رنگ و در پاره ای از مواد عملاً هیچگونه گارانتی و پشتیبانی ارائه نمی شد.

ولی با تولید پرینتر سه بعدی در ایران، این مسئله دچار تغییر و تحول بسیار زیادی شد و شرکتهای تولید کننده پرینتر سه بعدی با ارائه گارانتی های متنوع توانستند برخی از دغدغه های خریدارن و کاربران پرینترهای سه بعدی را رفع نمایند.

تامین قطعات یدکی و همچنین قطعات مصرفی پرینترهای سه بعدی موضوع دیگری بود که با افزایش تولید این محصول در ایران بطور کلی حل گردید.

همانطور که اطلاع دارید پرینتر سه بعدی در طول بازه کارکرد خود نیازمند قطعات و مواد اولیه است که از بین آنها می توان به نازل ها، قطعات اکسترودر، درایورها و غیره اشاره نمود. پیش از این قیمت قطعات یدکی دستگاه های وارداتی در صورت وجود بسیار بالا بود و همین موضوع باعث میگردید تا کاربران متحمل صرف هزینه های زیاد برای قطعات یدکی شوند.

ولی با آغاز و گسترش تولید پرینتر سه بعدی در ایران، انحصار قطعات یدکی که پیش از این در اختیار واردکنندگان این محصولات بود بطور کامل برداشته شد و همین موضوع باعث شد تا هزینه های استفاده از پرینتر سه بعدی و در نتیجه قیمت قطعات پرینت سه بعدی شده کاهش یابد.

در حال حاضر انواع مختلفی از پرینترهای سه بعدی با تکنولوژی های مختلف توسط شرکت های ایرانی تولید می شود که از نظر قیمت و کیفیت قابل رقابت با نمونه های خارجی و وارداتی می باشد.

جهت مشاوره در زمینه انتخاب و خرید پرینتر سه بعدی می توانید به مقالات و آموزش های ارائه شده در مجله برنا مراجعه نموده و یا می توانید با کارشناسان فنی مجموعه برنا تماس حاصل نموده و مشاوره های لازم را دریافت دارید.

 

تولید پرینتر سه بعدی در ایران

تولید پرینتر سه بعدی در ایران

ساخت پل عابر پیاده با پرینتر سه بعدی

ساخت پل عابر پیاده با پرینتر سه بعدی

شاهکار شرکت چینی در ساختن پل عابر پیاده

 پل عابر پیاده ساخته شده در چین یکی از شاهکارهای پرینتر سه بعدی محسوب می شود.

این پل عابر پیاده 15.25 متر طول، 3.8 متر عرض و 1.2 متر ارتفاع دارد.

برای ساخت آن از یک دستگاه پرینتر سه بعدی بسیار بزرگی استفاده شده است.

این دستگاه پرینتر چنان طراحی و ساخته شده است که کاربران می توانند در داخل دستگاه پرینتر و در عین حال پرینت کارهای خود را انجام دهند.

قرار است این پل عابر پیاده را بعد از تکمیل شدن و انجام کارهای زیباسازی بر روی رودخانه ای واقع در شهر هوشمند تاووپو نصب گردد.

این پل عابر پیاده با پرینت سه بعدی مواد ASA تقویت شده با فایبرکلس و همچنین بهترین قطعات پرینترهای سه بعدی ساخته شده است.

و توانایی تحمل وزن 4 نفر در هر متر مربع را دارد.

وزن کلی این پل پرینت سه بعدی شده 5300 کیلوگرم است.

با در نظر گرفتن وزن آن می توان گفت که سنگین ترین قطعه پلاستیکی پرینت سه بعدی شده در دنیا می باشد.

انتظار می رود که عمر مفید این پل پرینت شده در حدود 30 سال باشد.

برای خرید پرینترهای سه بعدی ارزان و همچنین دریافت مشاوره رایگان با گروه برنا 3d در ارتباط باشید.

راه اندازی کسب و کار با پرینتر های سه بعدی

راه اندازی کسب و کار با پرینتر سه بعدی

کسب و کار با پرینتر های سه بعدی

با این وجود که سالها از ظهور پرینتر 3 بعدی در صنایع مختلف می گذرد، اما هنوز هم می توان این فناوری را در اول راه خود دانست.

ایده های فراوانی هنوز برای راه اندازی کسب و کارهای مختلف به کمک این دستگاه ها وجود دارد.

در این مطلب از سری مطالب وب سایت برنا 3d قصد داریم به تعدادی از بهترین ایده ها بپردازیم.

این ایده ها را به دو دسته کلی تقسیم کرده ایم.

در دسته اول با مناسبترین ایده ها برای استفاده در کشورهای پیشرفته آشنا خواهید شد.

در دسته دوم ایده هایی مطرح شده است که می تواند بیشتر مناسب شرایط کشور خودمان باشد.

اما قبل از شروع ادامه این مطلب ذکر این نکته حائز اهمیت است که حتی ایده های دسته اول نیز می تواند منجر به ایجاد کسب و کارهایی پر بازده و درآمد ساز در کشور ما شود.

البته کمی نیاز به ایجاد بسترهای بهتر و حمایت های بیشتر دارد.

ایده هایی برای کشورهای پیشرفته

اسفاده از پرینترهای سه بعدی می تواند کسب و کارهایی را در آینده برای کشورهای پیشرفته ایجاد کند که برخی از آنها عبارتند از:

تولید مجموعه های سفارشی برای کلکسیونرها

یکی از سرگرمی های حرفه ای که هرگز از مد نمی افتد جمع آوری کالاهای خاص یا به اصطلاح جمع کردن کلکسیون است.

مثلا بسیاری از کلکسیونرها و طرفداران شخصیت های مطرح، عاشق جمع آوری مجسمه های ورزشکاران یا هنرمندان مورد علاقه خود هستند.

با استفاده از این ایده تجاری چاپ سه بعدی، فرصت های بالقوه و بی پایانی پیش رو قرار دارد.

می توان تجارت خود را با دریافت سفارشات متنوع گسترش داد.

بهبود بخشیدن به محصولات موجود

با نگاهی به فروشگاه های آنلاین مشاهده خواهید کرد که محصولات زیادی برای فروش در بازار وجود دارد.

اما ساخت بسیاری از این مواد دشوار است و یا تولید آنها مقرون به صرفه نمی باشد.

پرینتر سه بعدی می تواند از این فرصت استفاده کند.

البته این کار به خلاقیت مناسبی نیاز دارد.

اما اگر فرد قادر باشد به خوبی تصویرسازی کند که چگونه می توان چیزی را بهتر، پایدارتر یا مقرون به صرفه تر ساخت، می تواند به چاپ سه بعدی روی بیاورد.

همچنین ممکن است شما یک طرح محصول موجود را انتخاب کرده و آن را برای مشتری خود سفارشی سازی کنید.

یعنی مطابق با میل و راحتی او تغییراتی را برای محصول پایه اتخاذ کنید.

ایده هایی برای ایجاد کسب و کار در کشور

حال به ایده هایی خواهیم پرداخت که نیاز فراوانی برای ایجاد آن در کشور وجود دارد.

کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت پزشکی

فناوری پزشکی به سرعت در حال تغییر است.

در حالی که ایده های تجاری چاپ سه بعدی بی شماری وجود دارد.

یکی از جالب ترین زمینه هایی که صاحبان مشاغل می توانند در آن اقدام به تولید محصولات جدید با پرینتر سه بعدی کنند، زمینه پزشکی است.

اگر شما علاقه مند به بهبود فناوری و تبدیل کشورتان به مکانی بهتر هستید، رشته پزشکی مکانی عالی برای شروع یکی از این ایده های تجاری چاپ سه بعدی است.

شما می توانید اندام مصنوعی، دندان مصنوعی یا محصولات حمایتی مانند صندلی چرخدار و سایر ابزارهای حرکتی را تولید کنید.

تامین کننده قطعات وارداتی

هنوز هم صنایع زیادی در کشور وجود دارد که برای تامین قطعات مورد نیاز آنها ناچار به صرف هزینه های زیادی جهت وارد کردن این قطعات از کشورهای خارجی هستیم.

شما می توانید به کمک پرینتر سه بعدی و تولید محصولاتی با کیفیت و با رعایت جزییات دقیق محصول، علاوه بر ایجاد یک کسب و کار پر درآمد برای خود، به کمک صنعت کشور آمده و گام بزرگی در جهت خودکفایی آن بردارید.

هنر و مد

می توانید به کمک تکنولوژی پرینتر سه بعدی وارد صنعت مد شوید و اقدام به تولید بدلیجات و اکسسوری های خاص و منحصر بفرد کنید.

حتی می توانید کفشهای خاص تولید کنید و مشتریان را به سمت خود جذب نمایید.

جالب است بدانید آدیداس هم در زمینه استفاده از پرینتر سه بعدی وارد عمل شده است.

این ها فقط بخشی از ایده هایی است که می توان از آنها برای ایجاد یک درآمدزایی با پرینتر سه بعدی که پربازده می باشد استفاده کرد.

ترکیب این ایده ها با خلاقیت شما می تواند منجر به نتایج فوق العاده ای جهت کارآفرینی شود.

کاربرد پرینترهای سه بعدی در ایران

کاربرد پرینترهای سه بعدی در ایران

با رشد روزافزون پرینترهای سه بعدی و حضور پر رنگ آن در صنایع مختلف، پای این پرینترها به ایران نیز باز شد و مورد توجه صنعتگران، صاحبان کسب و کارهای مختلف، مخترعین و حتی دانشمندان و پژوهشگران قرار گرفت.

در این مطلب از سری مطالب فروشگاه آنلاین پرینترهای سه بعدی برنا، قصد داریم با کاربرد پرینترهای سه بعدی در ایران و دلایل استفاده از آن آشنا شویم.

کاربرد پرینترهای سه بعدی در ایران

از ساخت قطعات دقیق و پیشرفته مورد استفاده در صنایع خودروسازی، هوافضا و رباتیک گرفته تا موارد آموزشی و پژوهشی برای طراحی و ساخت نمونه هایی جهت آزمایش در موارد مختلف، امروزه پرینترهای سه بعدی در حال تبدیل شدن به یکی از عناصر اصلی در دنیای رقابتی کسب و کار است.

در کشور ما نیز این پرینترهای شگفت انگیز موجب رشد و پیشرفت قابل ملاحظه ای در صنایع مختلف شده است.

در ادامه به چند نمونه از صنایعی که امروزه از پرینترهای سه بعدی جهت رسیدن به اهداف تجاری و پژوهشی خود استفاده می کنند، اشاره خواهیم کرد.

نمونه ای از صنایع استفاد کننده از پرینترهای سه بعدی در ایران

از جمله صنایعی که در آن از پرینترهای سه بعدی جهت تولید قطعات و یا محصول نهایی استفاده می کنند صنعت خودروسازی ایران است.

در سال های اخیر به کمک این پرینترها بعضی قطعات که وارد کردن آن از کشورهای دیگر موجب صرف هزینه زیاد بود در اختیار این کارخانجات قرار گرفته است.

کاربرد پرینترهای سه بعدی

همچنین استفاده از پرینترهای سه بعدی در صنعت رباتیک در سالهای اخیر به کمک متخصصین این حوزه آمده است.

برنا 3d شما را به خواندن مقالاتی درباره کاربرد پرینتر سه بعدی در آموزش، کاربرد پرینتر سه بعدی در پزشکی و همچنین کاربرد پرینتر سه بعدی در پزشکی دعوت می نماید.

از آنجایی که تهیه قطعات مناسب ربات‌ ها نیازمند صرف زمان، دقت و البته هزینه بالایی است، امرزه به کمک این پرینترها به راحتی می توان نیاز اهالی این صنعت را برطرف ساخت.

جهت هموار ساختن مسیر آموزش و پژوهش دانشجویان و اساتید کشور نیز این فناوری خارق العاده به کمک دانشگاه های ایران آمده است.

در حال حاضر دانشگاه های تهران و شریف از پرینترهای سه بعدی جهت پیشبرد اهداف آموزشی و پژوهشی خود استفاده می کنند.

در زمینه ساخت وسایل و ظروف پلاستیکی نیز، شاهد استفاده کارخانجات ایرانی از پرینترهای سه بعدی جهت طراحی محصولات هستیم.

سرعت طراحی نمونه های اولیه و قیمت تمام شده پایینتر آنها به کمک چاپگرهای سه بعدی، موجب شده است که بسیاری از صنعتگران این حوزه، این دستگاه ها را جایگزین دستگاه های CNC نمایند.

این ها بخشی از صنایعی است که با استفاده از پرینترهای سه بعدی به نتایج قابل توجهی رسیده اند.

شواهد حاکی از آن است که در سالهای نه چندان دور رشد استفاده از این فناوری در صنایع مهمی همچون پزشکی و هوا فضا را شاهد خواهیم بود.

در مطلبی جداگانه به آینده پرینترهای سه بعدی در ایران و سایر کشورهای جهان خواهیم پرداخت.

علت استفاده از پرینترهای سه بعدی در ایران

علاوه بر مواردی همچون سرعت بالای تولید نمونه های اولیه و محصول نهایی، ساخت چند نمونه به طور همزمان، قیمت تمام شده پایین تولید نمونه اولیه و محصول نهایی و امکانات آموزشی و پژوهشی که این پرینترهای سه بعدی در اختیار ما می گذارند.

پیشنهاد مقاله: کاربرد پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی

دلایلی دیگر وجود دارد که لزوم استفاده از این پرینترها را در کشورمان بیشتر نشان می دهند.

همانطور که می دانید بنا به تحریم های سالیان اخیر، واردات قطعات صنعتی به کشور با مشکلات زیادی همراه است که نیاز به تولیدات داخلی را بیشتر نمایان می کند.

بخصوص در زمینه قطعات صنایع مدرن مانند هوافضا، رباتیک و حتی اعضای مصنوعی بدن جهت موارد پزشکی و جراحی، این نیاز بیشتر دیده می شود.

پیشنهاد مقاله: کاربرد پرینتر سه بعدی در صنایع مختلف

لذا پرینترهای سه بعدی بخش بزرگی از نیاز به استقلال در تولید قطعات مهم را برطرف می سازد.

و ضمن آن فضایی را برای طراحی و تولید نمونه های اولیه جهت فرآیندهای آزمایشگاهی فراهم می کند.

از طرفی در مواردی نیز که امکان وارد کردن بعضی از قطعات و تجهیزات است، نرخ بالای این قطعات و نوسانات ارزی شدید و همچنین محدودیت‌هایی که برای صنعتگران و مخترعین در امکان خرید از شرکت های بزرگ وجود دارد، ضرر و زیان جبران ناپذیری را به صنایع مختلف و البته اقتصاد کشور وارد می کند.

لذا امید است با کمک این پرینتر از نیاز به بخش عمده ای از بازارهای جهانی رهایی یافته و گام بلندی را در توسعه اقتصاد و صنعت این کشور برداریم.

قلم سه بعدی

پرینتر سه بعدی قلمی

قلم سه بعدی تقریباً نسخه بزرگتری از قلم معمولی است، اما به جای جوهر یا سرب، از یک رشته پلاستیکی به نام فیلامنت استفاده می کند.

می توان گفت که قلم سه بعدی به نوعی نسخه دستی چاپگر سه بعدی است.

قلم های سه بعدی نه با رایانه و نه با نرم افزار کنترل نمی شوند، بلکه شما با کمک دستانتان شکل فیزیکی به تخیل خود می بخشید.

اکثر قلم های سه بعدی به کمک باتری یا کابل هایی که به درگاه USB متصل می شوند، انرژی خود را تأمین می کنند.

کار با قلم سه بعدی

بسته به اینکه یک قلم داغ باشد یا یک قلم سرد، قلم سه بعدی به یکی از دو روش زیر کار می کند.

قلم داغ

یک قلم داغ از فیلامنت پلاستیکی به عنوان مواد اولیه استفاده می کند.

فیلامنت در قلم قرار می گیرد، به اندازه کافی حرارت می بیند تا ذوب شود.

در حالی که رشته ذوب شده از قلم خارج می شود، به سرعت توسط هوای اطراف آن خنک می شود.

به این ترتیب می توان اشیا مورد نظر را روی هر سطح یا روی هوا ترسیم کرد

از جمله قلم های گرم عبارتند از:

 • 3Doodler
 • 3Dsimo Basic
 • Scribbler Duo

با برنا پرینتر 3 بعدی همراه باشید.

قلم سه بعدی چیست؟قلم سرد

در این روش از یک فرآیند شیمیایی برای تبدیل مایعات به جامد استفاده می شود.

در این حالت یک مایع رزین حساس به نور، نقش جوهر را بازی می کند.

هنگامی که این مایع از انتهای قلم خارج می شود، با استفاده از نور ماورا بنفش تبدیل به جامد می شود.

این فرآیند مشابه چاپ سه بعدی رزین SLA است.

از جمله قلم های سرد عبارتند از:

 • IDO3D Vertical
 • CreoPop3

نکات مهم برای افزایش طول عمر قلم سه بعدی

نکاتی در مورد استفاده از قلم سه بعدی وجود دارد که مهترین آن ها استفاده از مواد اولیه مرغوب است.

برای قلم های گرم مرغوبترین فیلامنت های موجود در بازار فیلامنت ABS و فیلامنت PLA هستند که برای استفاده از آنها باید در هنگام خرید قلم دقت کنید که قلم 3 بعدی خریداری شده قابلیت استفاده از آنها را داشته باشد.

نکته مهم دیگر در استفاده از قلم سه بعدی یا 3DPEN، مصرف صحیح آن در پرینتر سه بعدی است.

به این صورت که در هر چند دقیقه یک بار باید به آن استراحت دهید تا بیش از اندازه داغ نشود.

این اقدام موجب افزایش طول عمر قلم شما می شود.

بعد از هر بار استفاده از قلم، فیلامنت باقی مانده را خارج کرده و دستگاه خود را تمیز کنید.

در تمیز کردن نوک قلم احتیاط لازم را انجام دهید تا مشکلی برای آن بوجود نیاید.

موارد استفاده از قلم سه بعدی

سؤال مهمی که در مورد کاربرد یک قلم سه بعدی می توان مطرح کرد این است که این قلم یک وسیله اسباب بازی است یا کاربردهای جدیتری دارد.

برای پاسخ به این سؤال جامع ترین جواب این است که بستگی به نوع قلمی دارد که شما خریداری می کند.

از جمله قلم های سه بعدی مناسب کودکان عبارتند از:

 • MYNT3D Printing Pe
 • 3Dsimo Kit
 • 3Doodler Create

همچنین از جمله قلم های سه بعدی مناسب کارهای حرفه ای عبارتند از:

 • 3Doodler Pro
 • 3Dsimo Multipro

ساخت قلم سه بعدیموارد استفاده از قلم های سه بعدی

همانطور که گفته شد، قلم های سه بعدی علاوه بر وسیله بازی کودکان می توانند جهت انجام امور حرفه ای و تخصصی کاربردهای فوق العاده ای داشته باند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

تکمیل کار چاپگر سه بعدی

قلم های سه بعدی هنگامی که با چاپگر سه بعدی ترکیب می شوند، برای کارهای جزئی پس از پردازش و تعمیر روی یک شی سه بعدی ایده آل هستند. بویژه در مورد بخش هایی که دسترسی به آن ها سخت است.

کارهای هنری و تزئینی

 • قلم های سه بعدی در صنایع دستی، مجسمه سازی و هنرهای زیبا مفید هستند. هر کسی در هر سنی می تواند به کمک قلم های سه بعدی در چنین فعالیت هایی شرکت کند.

طراحی و نمونه سازی سه بعدی

 • توسعه محصول در مشاغلی مانند جواهرات، مد و خودرو با یک قلم سه بعدی بسیار ساده تر می شود.

آموزش

 • یک قلم سه بعدی یک ابزار یادگیری بسیار کاربردی است، به ویژه در زمینه هایی مانند ریاضیات (برای ترسیم اشکال هندسی)، معماری (برای مدلسازی) و علوم (برای تجسم مدل های فیزیکی مانند اتم ها و اندام های بدن).

نتیجه

یک قلم سه بعدی می تواند هم یک وسیله تفریحی برای کودکان باشد.

هم یک ابزار دقیق برای پیشبرد اهداف حرفه ای از آموزش گرفته تا طراحی های صنعتی، بستگی به نوع قلم و البته اهداف شما دارد.

برای خرید پرینتر سه بعدی و همچنین تهیه لوازم و قطعات مصرفی آن می توانید با شماره 09129254182 در تماس باشید..

پرینتر سه بعدی فلزات

خرید پرینتر سه بعدی فلزات

خرید چاپگر سه بعدی فلزات ارزان قیمت در برنا 3d

چاپگر سه بعدی فلزات به عنوان یک تکنولوژی جدید و پرکاربرد، این روزها بسیار مورد توجه اهالی صنعت قرار گرفته است.

تردیدی وجود ندارد که هر ابزاری که در تهیه یک نمونه کامل از یک قطعه بتواند به سازنده کمک کند، می تواند یک مزیت رقابتی بی نظیر را برای او رقم بزند.

با اطمینان می توان گفت یک پرینتر سه بعدی فلزات، یکی از بزرگترین گام هایی است که بشر برای رشد صنایع مختلف برداشته است.

انواع چاپگر سه بعدی فلزات

اکثریت قریب به اتفاق فناوری های چاپ سه بعدی فلز از پودر فلز استفاده می کنند.

روش انجام فرآیند چاپ سه بعدی موجب ایجاد انواع پرینترهای سه بعدی فلزات می شود.

در ادامه به انواع این چاپگرها اشاره خواهیم کرد.

چاپگر سه بعدی فلزات

 1. چاپ سه بعدی فلزات بر بستر ذوب پودر فلز و با کمک لیزر

اساس کار فناوری چاپگر سه بعدی فلزات در این روش، پودر فلز است.

در روش چاپ بر اساس ذوب پودر فلز که شایع ترین نوع چاپگرهای سه بعدی فلزات نیز می باشد، چاپگرها با استفاده از پرتو لیزری، لایه های پودر فلز 20-60 میکرون را روی یکدیگر ذوب می کنند.

دو نوع متمایز از روشهای ذوب بستر پودر وجود دارد که عبارت از ذوب لیزر انتخابی و ذوب پرتو الکترون می باشد.

الف) ذوب لیزر انتخابی ( SLM)

دستگاه های SLM از لیزرهای پرقدرت برای ادغام لایه های فلزی و تبدیل آن ها به قطعات مختلف استفاده می کنند.

پس از چاپ یک اپراتور، قطعه (یا قطعات) را از بستر پودر برداشته و آن را پردازش می کند.

قطعات تولید شده از این روش در طیف وسیعی از صنایع از جمله دندانپزشکی و قطعات پیچیده خودرو استفاده می شود.

این دستگاه ها دقت بالا و سرعت متوسط دارند.

ب) ذوب با پرتو الکترون (EBM)

دستگاه های EBM برای ساخت قطعات از پرتو الکترون به جای لیزر استفاده می کنند.

عملکرد دستگاه های پرینتر سه بعدی فلزات مبتنی بر پرتو الکترون دقیقتر از SLMها بوده و برای قطعات بزرگتر بسیار مناسب می باشد.

بنابراین برای مواردی مانند صنایع هوا فضا گزینه بهتری هستند.

 1. توزیع مستقیم انرژی (DED)

در روش توزیع مستقیم انرژی نیز از لیزر و پودر فلز و یا سیم برای ساخت قطعات فلزی استفاده می شود.

در روش توزیع مستقیم انرژی با تنوع بالایی از تولیدات و نمونه ها سرو کار داریم.

این روش برای تعمیرات پیچیده می تواند بسیار کاربردی باشد.

با برنا پرینت 3 بعدی همراه باشید.

 1. Binder Jetting

در این روش مانند دو روش قبلی از پودر فلز استفاده می شود.

ابتدا به طور مساوی پودر فلز بر روی بستر چاپی توزیع می شود و یک لایه غیر محدود ایجاد می گردد.

سرعت در این روش به مراتب بالاتر از دو روش قبلی است و می تواند در آینده جایگزین روش SLM شود.

فرآیند در این روش بسیار شبیه به چاپ های دو بعدی بر روی کاغذ است اما در آن شاهد تکرارهای فراوان جهت تشکیل کامل قطعه فلزی هستیم.

Binder Jetting دارای دو مزیت عمده نسبت به SLM است.

اولا این چاپگرها می توانند با استفاده از چندین هد به طور همزمان در چند مکان، چاپ سریعتری انجام دهند.

دوم اینکه دستگاه می تواند ده ها یا حتی صدها قطعه مشابه را در یک دور ایجاد کند.

این قطعات را می توان در یک کوره بزرگ ذوب کرد تا به زیرساخت تولید دسته ای قابل کنترل دست یافت.

در نتیجه Binder Jetting به طور قابل توجهی سریعتر از هر نوع چاپ فلزی دیگر است.

از کجا چاپگر سه بعدی بخریم؟

با ذکر ویژگی های عنوان شده چاپگرها به این بخش می رسیم که چاپگرهای 3 بعدی را از کجا تهیه کنیم.

از بهترین سایت های فروش این چاپگرها می توان به سایت دیجی کالا، پرمان شاپ ،3DPE، EMALLS البته سایت EMALLS فروشنده نیست ولی بهترین فروشندگان این صنعت را به شما معرفی می کند.

قیمت خرید چاپگرهای سه بعدی فلزات

قیمت این چاپگرها در بازار طی سال های اخیر با افت روبرو بودند.

اما با این وجود قیمت آنها در بازارهای جهانی بین 80 هزار تا یک میلیون دلار بسته به نوع و کیفیت، متفاوت است.

این چاپگرها با وجود قیمت نسبتا بالایی که دارند چنان امکاناتی را پیش روی شما قرار می دهند که خرید آن را بسیار توجیه پذیر می نماید.

معرفی برندهای تولید کننده چاپگرهای سه بعدی فلزات

برندهای مختلفی در صنعت چاپگرهای سه بعدی فلزات حضور دارند که 3D Systems یکی از اولین این برندها بود.

این شرکت در سال 2013، شرکت چاپ تجاری فرانسوی Phenix Systems را خریداری کرد تا در بخش فلزی گسترش یابد.

از دیگر برندهای مطرح در این حوزه می توان به Addup، Acram، Concept Layser، DMG Mori، EOS، Renishaw، Sisma  و SLM Solution اشاره کرد.

در زمینه چاپگرهای نوع DPD نیز  Optomec از بهترین برندهاست.

تقریبا یک سال پیش نیز برند معروف HP پا به عرصه پرینترهای سه بعدی فلزات گذاشت.

پیشنهاد خرید: