دقت ابعادی مدل پرینت سه بعدی شده چیست؟

چه عواملی موجب این مشکل می گردد؟

 دقت ابعادی در واقع نشان می دهد که چقدر اندازه مدل پرینت گرفته شده به مدل طراحی شده سه بعدی نزدیک است اگر اندازه مدل سه بعدی پرینت گرفته شده با مدل طراحی شده خیلی تفاوت داشته باشد مشکل دقت ابعادی بروز کرده است. عواملی که می تواند باعث مشکل دقت ابعادی شوند بسیار زیاد هستند و بطور کلی نمی توان گفت که چه چیزی باعث بوجود آمدن مشکل دقت ابعادی می گرددد. توجه داشته باشید که چهار علم شامل علم مکانیک، الکترونیک، نرم افزار و علم مواد باید بطور دقیقی با همدیگر تنظیم شوند تا بتوان به دقت بالا رسید و هر گونه خطا در یک از موارد فوق می تواند باعث بوجود آمدن مشکل ابعادی گردد. به عنوان مثال، اگر سیستمهای مکانیکی بکار رفته در پرینتر سه بعدی دچار نقصی باشند و یا سیستم الکترونیک دچار خطاهای الکترونیکی باشد و یا کدهای تولید شده از فایلهای سه بعدی دارای دقت بالایی نباشند و همچنین سیستم تزریق مواد به درستی تنظیم نشده باشد می تواند بر عملکرد دستگاه پرینتر سه بعدی تاثیر زیادی داشته و باعث ایجاد خطا گردد.


مشکل دقت ابعادی چگونه برطرف میشود

راه حل اول: اصلاح فایل سه بعدی

در تمامی نرم افزارهای طراحی سه بعدی گزینه هایی جهت کنترل مش بندی مدل طراحی شده وجود دارد. در صورتی که مش بندی درشت و با زوایای بزرگ انجام یافته باشد، مدل بعد از پرینت سه بعدی دارای خطای زیادی خواهد بود چرا که صفحات منحنی شکل بصورت چند ضلعی پرینت خواهند شد. همچنین اگر مش بندی خیلی ریز و با زوایای بسیار کوچک انجام شده باشد، حجم فایل تولید شده خیلی زیاد بوده و ممکن است نرم افزار اسلایسر پرینتر سه بعدی قادر به بازخوانی آن نباشد. لذا توصیه می شود نوع مش بندی را بر اساس دقت مورد نیاز خود انتخاب نمائید.


راه حل دوم: اصلاح تنظیمات نرم افزار اسلایسر

بعد از کسب اطمینان از درست بودن فایل مش بندی شده، می بایست آن را وارد نرم افزار اسلایسر نموده و تنظیمات پرینت را اعمال نمایید. پارامترهای نرخ تزریق مواد، سرعت پرینت، دمای تزریق مواد فیلامنت و قطر سوراخ نازل در دقت ابعادی نمونه پرینت سه بعدی شده تاثیر بسیار زیادی دارند که می بایست بطور بسیار دقیقی تنظیم گردند. نرخ تزریق مواد با استفاده از روش سعی و خطا قابل محاسبه است. جهت این کار، یک مکعب با ضخامت دیواره ای دو برابر قطر سوراخ نازل پرینت نموده و سپس ضخامت دیواره را با استفاده از کولیس اندازه گیری نمائید و در صورت زیاد بودن ضخامت، نرخ تزریق را کم نمائید و یا برعکس. در مورد سرعت پرینت نیز می توان گفت که کاهش دادن سرعت پرینت باعث بهبود کیفیت پرینت و افزایش دقت ابعادی پرینت می گردد. همچنین زیاد بودن دمای تزریق مواد می تواند باعث ایجاد خطاهایی در دقت ابعادی پرینت گردد. سعی نمائید با دمای پائین پرینت را انجام دهید. توجه داشته باشید که با کاهش زیاد دما ممکن است چسبندگی بین لایه ای نیز کاهش یابد لذا دما را جایی کاهش دهید که اثری بر چسبندگی بین لایه ای نداشته باشد. تعیین دقیق قطر سوراخ نازل نیز می تواند تاثیر بسزایی در دقت ابعادی مدل پرینت سه بعدی شده داشته باشد. استفاده از نازلهایی با قطر سوراخ کوچکتر با وجود افزایش زمان پروسه پرینت سه بعدی می تواند باعث افزایش دقت ابعادی می گردد.


راه حل سوم: تنظیمات مکانیکی دستگاه پرینتر سه بعدی

یکی از عواملی که می تواند تاثیر بسزایی در کیفیت و دقت ابعادی پرینت داشته باشد سیستمهای مکانیکی بکار رفته در پرینترهای سه بعدی است. هر گونه خطا در سیستم مکانیکی می تواند باعث ایجاد خطا در پروسه پرینت و متعاقباً افت دقت و کیفیت مدل گردد. جهت کاهش خطاهای مکانیکی نرم افزار توصیه می شود تسمه های بکار رفته را از نظر سفت بودن کنترل شوند و همچنین روغن کاری قسمتهای متحرک نیز به دقت انجام گیرد تا اصطحکاک های بین آنها باعث ایجاد خطا نشود. تنظیم بودن صفحه ساخت و کالیبره دقیق بودن فاصله نوک نازل تا صفحه ساخت نیز بسیار مهم بوده و می بایست با نهایت دقت انجام گیرد.


راه حل چهارم: تست پرینت نمونه و اصلاح فایل

یکی از آسان ترین روشهای پرینت مدل با دقت ابعادی بسیار بالا، روش سعی و خطا است. بدین منظور که ابتدا یک فایل تست که در برگیرنده دیواره، سطح صاف و سوراخ در اندازه های مختلف است را پرینت نموده و سپس آن را اندازه گیری نموده و خطاهای ابعادی را محاسبه می نمائید و این خطاهای ابعادی را در مدل طراحی شده اعمال نموده و پرینت نمائید.

شرکت برنا نوآوران پویا معتبرترین تولید کننده پرینتر های سه بعدی در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *