نرم افزارها

راهنمای تصویری نرم افزار نت فب

ظاهری ساده اما بسیار پیچیده و کاربردی

 نرم افزار نت فب یکی از نرم افزارهای شرکت Autodesk است که جهت استفاده در پرینترهای سه بعدی توسعه یافته است. این نرم افزار یک مجموعه بسیار کامل جهت بهینه سازی، اصلاح، خطا یابی، اسلایس نمودن و برش زدن مدل­های سه بعدی است که به وفور در بین کاربران پرینترهای سه بعدی مورد استفاده قرار می­گیرد.  نرم افزار نت فب منبع باز نبوده و نصب و راه اندازی آن نیازمند استفاده از فایل کرک می­باشد. لازم به ذکر می باشد که نرم افزار نت فب بر خلاف ظاهر ساده آن بسیار پیچیده بوده و دارای ابزارهای کاربردی بسیار زیادی می­باشد و به همین دلیل خیلی از کاربران پرینترهای سه بعدی تنها از چند ابزار آن جهت برش زنی، ایراد یابی و اصلاح و بهینه سازی مش بندی مدل استفاده می­نمایند. در این جا سعی شده است نحوه کار با  نرم افزار نت فب جهت برش زنی و اسلایس نمودن مدل بصورت تصویری آموزش داده شود.

اولین مرحله کار با هر نرم افزار پرینتر سه بعدی مربوط به وارد نمودن مدل سه بعدی به داخل نرم افزار می­باشد که این کار می­تواند به روش­های مختلفی انجام گیرد. ساده ترین روش وارد نمودن مدل به داخل نرم افزار  نت فب استفاده از گزینه Add Part موجود در منوی Project است. با انتخاب این گزینه پنجره­ای مطابق شکل زیر ظاهر می­گردد که شما می­بایست مدل مورد نظر خود را در آن انتخاب نموده و سپس روی گزینه Open کلیک نمائید

بدین ترتیب پنجره ­ای مطابق شکل زیر ظاهر می­گردد که مربوط به نحوه وارد نمودن مدل به نرم افزار می­باشد. همانطور که در این شکل ملاحظه می­نمایید تمامی اطلاعات مربوط به مدل سه بعدی فراخوانی شده شامل اندازه مدل، تعداد سطوح، نوع کیفیت و غیره نمایش داده شده است. همچنین پارامترهای دیگری نیز در پایین پنجره وجود دارد که کاربر می­تواند آنها را بر اساس نیاز خود تنظیم نماید. در صورت عدم آشنایی کافی به این پارامترها، تغییری در آنها ایجاد ننموده و روی گزینه Add Part کلیک نمایید.

مطابق شکل زیر، مدل به داخل نرم افزار فراخوانی می­شود. در پایین و سمت چپ نرم افزار اطلاعات فیزیکی مدل شامل اندازه ها، حجم، تعداد سطوح و غیره نشان داده شده است.

نرم افزار نت فب و نحوه برش زنی و یا اسلایس مدل سه بعدی

در خیلی از موارد کاربران پرینترهای سه بعدی نیازمند اسلایس و یا چند تکه کردن مدل جهت پرینت سه بعدی می­شوند و می­توان گفت که نرم افزار نت فب یکی از بهترین نرم افزارهای برش زنی و یا اسلایس می­باشد. ابزار برش زنی (Cuts) در نرم افزار نت­ فب در سمت چپ و بالای نرم افزار تعبیه دیده شده است. توجه داشته باشید که هر برش زنی و یا اسلایس نیازمند یک سطح برش و یا پلن برش می­باشد که این پلن­ها را می­توان با استفاده از سه زبانه کشویی موجود در قسمت cuts در سه راستای طولی، عرضی و یا ارتفاعی مدل ایجاد نمود.

به عنوان مثال، چنانچه بخواهید در راستای طولی مدل را برش بزنید تنها کافیست زبانه X را با ماوس گرفته و آن را به اندازه دلخواه خود جابجا نمائید. چنانچه می خواهید برش دقیقی بزنید، می­توانید از روش مقدار دهی عددی استفاده نمایید. همانطور که در شکل زیر مشاهده می­نمایید، با جابجا نمودن زبانه x، صفحه برشی بر روی مدل ظاهر می­گردد که محل برش و یا اسلایس را نشان می­دهد.

بعد از اطمینان از محل دقیق برش تنها کافیست بر روی آیکون برش (شکل زیر) کلیک نمائید.

با کلیک بر روی گزینه مربوطه، صفحه و یا پلن برش روی مدل بطور کامل نمایان گردیده و همچنین گزینه های کنترل و تنظیم نحوه برش در سمت چپ و پایین پنجره مطابق شکل زیر نمایان می شود.

جهت انجام برش تنها کافیست بر روی آیکون Cut کلیک نمایید. بدین ترتیب مدل به دو تکه جداگانه تقسیم می شود و هر کدام از این قسمتها قابل انتخاب و ویرایش و یا برش دوباره است.

ذخیره قسمت برش خورده به فرمت STL

بعد از عمل برش زنی و چند تکه کردن مدل، می بایست تکه های مدل ایجاد شده بصورت مجزا به فرمت فایل قابل پرینت سه بعدی ذخیره گردند. جهت این کار، قسمت مورد نظر را مطابق شکل زیر انتخاب نموده و روی آن کلیک راست نمائید.

از منوی ظاهر شده گزینه Expert Part را انتخاب نموده و سپس گزینه as STL را انتخاب نمایید.

بدین ترتیب پنجره ذخیره فایل مطابق شکل زیر ظاهر می­گردد. نام مورد نظر خود برای مدل را وارد نموده و روی گزینه Save کلیک نمایید تا مدل برش خورده به فرمت STL ذخیره گردد. این پروسه را برای سایر قطعات برش خورده تکرار نمایید.

شرکت برنا نوآوران پویا همراه با شما، همگام با تکنولوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *