پرینت سه بعدی بازوی رباتیک

ساخت بازوی رباتیک با پرینتر سه بعدی

کاهش هزینه دانش آموزان و دانشجویان رشته های فنی و مهندسی با استفاده از بازوی رباتیک

بازوی رباتیک ساخته شده توسط شرکت اسپانیایی BCN3D که یکی از فعالان و پیشتازان تولید و فروش پرینترهای سه بعدی رومیزی و صنعتی است، به صورت پنج محوره و منبع باز و به نام Moveo می باشد که به کمک تکنولوژی پرینتر سه بعدی ساخته شده است.

پرینت سه بعدی بازوی رباتیک هدف از ساخت این بازوی رباتیک کمک به مدارسی است که در زمینه  طراحی صنعتی و رباتیک فعالیت دارند.این بازوی رباتیک می تواند به راحتی و به کمک پرینترهای سه بعدی و با قیمت بسیار پائینی پرینت سه بعدی شده و ساخته شود.در ساخت این بازوی رباتیک از میکروکنترلر آردینو استفاده شده است.این بازوی رباتیک توسط این شرکت و با همکاری دپارتمان آموزشی Generalitat de Catalunya’s Departament d’Ensenyament ساخته شده است.

که می تواند به کمک برد Arduino و یک دستگاه پرینتر سه بعدی ساخته شده و در مدارس و یا مراکز آموزشی و دانشگاه ها مورد استفاده قرار گیرد. به کمک این بازو می توان علوم پایه رباتیک، علوم مهندسی مکانیک و برنامه ریزی صنعتی را آموزش داد. این پروژه حدود یک سال پیش و به درخواست دپارتمان آموزشی آغاز گردید تا بدین ترتیب بتواند سطح آموزشی مدارس، دانشگاه ها و مراکز آموزشی را بالا ببرد.

فراگیری دروس پایه طراحی، فنی و مهندسی و ساخت بدون لمس نمودن آن بسیار سخت و دشوار است و علاوه بر این موارد می تواند بسیار پر هزینه باشد. همین موضوع باعث گردید تا دپارتمان آموزشی اقدام به برنامه ریزی جهت ساخت چنین محصولی و به کمک شرکت BCN3D نماید. این محصول می تواند در کاهش هزینه آموزشی دانش آموزان و دانش جویان رشته های فنی و مهندسی نقش بسزایی داشته باشد.

بازوی رباتیک ساخته شده به صورت منبع باز

بعد از یک پروسه طولانی طراحی و ساخت، در نهایت این شرکت و دپارتمان آموزشی توانستند این محصول را به صورت منبع باز ارائه نمایند.

ساخت بازوی رباتیک با پرینتر سه بعدی و متعاقباً 15 دوره آموزشی در مدارس و موسسه های آموزشی برگزار کنند و آن را تست نمایند. یکی از قسمتهای مهم این پروژه آن است که این پروژه بصورت منبع باز بوده و تمامی نقشه های پرینت سه بعدی، مدارات الکترونیکی، لیست قطعات مصرفی بصورت رایگان در اختیار همگان قرار داده شده است.تمامی افراد علاقه مند به علم رباتیک می توانند به کمک این اطلاعات و یک دستگاه پرینتر سه بعدی آن را پرینت سه بعدی نموده و استفاده نمایند.

بر خلاف تمامی محصولات شرکت BCN3D، این پروژه تجاری سازی نخواهد شد.

جهت ساخت این بازوی رباتیک نیازی به دانش زیاد در زمینه الکترونیک و یا مکانیک نمی باشد و کلیه اطلاعات مورد نیاز برای همگان فراهم شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان فنی شرکت برنا نوآوران پویا در تماس باشید.

18 پاسخ
 1. میر محمد کلاهی
  میر محمد کلاهی می گوید:

  چه خوبه که برای ساخت این بازوی رباتیک نیاز به دانش زیاد نیست. جای اینجور برنامه ها تو مدارس ما خالیه

  پاسخ
 2. صالحه نمازی
  صالحه نمازی می گوید:

  من دانشجوی مهندسی مکانیک هستم. تو دانشکده ما هم از پرینتر سه بعدی استفاده میشه اما نه در این حد

  پاسخ
 3. رویا پیری
  رویا پیری می گوید:

  سلام و تشکر از مقاله خوبتون. من قصد خرید یه دستگاه پرینتر سه بعدی دارم فقط نمی دونم کار کردن باهاش سخته یا نه؟!1

  پاسخ
 4. مژده مرمری
  مژده مرمری می گوید:

  سلام، مطلب خوبی بود. من اغلب اوقات مطالب شما رو دنبال میکنم واقعا دستتون درد نکنه و خسته نباشید

  پاسخ
 5. ساسان
  ساسان می گوید:

  سلام مرسی از مقاله خوبتون. من فکر می کنم تو کشور ما اون طور که باید از تکنولوژی تولید افزودنی استفاده نمیشه!!

  پاسخ
 6. سما محسنی
  سما محسنی می گوید:

  یه نکته تو این فناوری برام خیلی جالبه این که کافیه فقط فایل سه بعدی چیزی که می خوایم رو داشته باشیم بعد پرینتر اونو پرینت می گیره بدون اینکه من اصلا تو ساختش هیچ دخالتی داشته باشم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *