سوالات عمومی

از پرینترهای سه بعدی در هر صنف و صنعتی می توان استفاده نمود که از بین آنها می توان به صنایع معماری، خودرو سازی، هوا و فضا، پزشکی و نظامی و صنعت لوازم خانگی و غیره اشاره نمود. هیچگونه محدودیتی در استفاده از این دستگاه ها در صنایع مختلف وجود ندارد و هر کاربری می تواند با توجه به نیاز خود از آنها استفاده نماید.

پرینتر های سه بعدی دستگاه هایی هستند که از آنها جهت نمونه سازی سریع استفاده می شود. با استفاده از این دستگاه ها می توان به راحتی هر مدل سه بعدی که در کامپیوتر تولید شده است را بعد فیزیکی داد.

پرینترهای سه بعدی وارداتی دارای قیمتهای متفاوتی می باشند و قیمت گذاری آنها بر اساس تجهیزات به کار رفته در آنها و کشور تولید کننده و برخی دیگر از پارامترهای دیگر انجام می گیرد. به طور کلی می توان گفت که قیمت نمونه های خارجی دستگاه های پرینتر سه بعدی با دقت بالا و استهلاک بسیار پائین بالاتر از 10 میلیون تومان می باشد.

بله تمامی پرینترهای سه بعدی ارائه شده در وب سایت برنا توسط این شرکت و در ایران ساخته شده است.

بله، تمامی پرینترهای سه بعدی برنا دارای یک سال گارانتی می باشند. نوع گارانتی و نحوه ارائه خدمات پس از فروش شرکتهای تولید کننده داخلی و وارد کنندگان پرینترهای سه بعدی متفاوت می باشد ولی می بایست این نکته اضافه گردد که یک دستگاه پرینتر سه بعدی حتماً می بایست دارای گارانتی باشد چرا که برخی از قطعات و سیستمهای بکار رفته در پرینترهای سه بعدی به مرور زمان نیازمند سرویس و یا تعویض می باشند. همچنین اگر آموزش ارائه شده برای این محصولات جامع و کافی نباشد امکان صدمه زدن به دستگاهها بالا میرود.

به طور کلی نمی توان مدت زمان خاصی جهت تعمیر دستگاه تعیین نمود چرا که این موضوع به نحوه کاربری دستگاه وابسته است، در صورتی که سرویس های دوره ای از قبیل روغن کاری، تمیز کاری به موقع انجام گیرد و از سیستم های یکنواخت کننده جریان برق (استابلایزر) استفاده شود و از دستگاه در محیطهای تمیز استفاده گردد، دستگاه نیازی به تعمیر نخواهد داشت و فقط سرویس های دوره ای نیاز است.

در حال حاضر شرکت برنا نوآوران پویا اقدام به ارائه خدمات پرینت سه بعدی نمی نماید و تمامی پروژه های خود را به افراد و یا شرکتهایی که پرینتر خود را از این مجموعه تهیه نموده اند واگذار می نماید. لیست این مراکز در وبسایت موجود است.

جهت تهیه یک دستگاه پرینتر سه بعدی نیازی به اخذ مجوز نمی باشد و هر فردی می تواند دستگاه را تهیه نموده و از آن استفاده نماید.

حداکثر ابعاد قابل پرینت به اندازه صفحه ساخت و ارتفاع پرینتر سه بعدی وابسته است و در صورتی که مدل بزرگتر از صفحه ساخت دستگاه باشد مدل به صورت چند تکه پرینت شده و سپس قطعات بصورت پازل به همدیگر متصل می شوند. هر چند که پرینترهای سایز بزرگ و سفارشی نیز وجود دارد که می تواند مدلهای بزرگ را بصورت یک تکه پرینت کند.

سایتهای متنوع و زیادی برای دانلود مدلهای آماده پرینت وجود دارند که در اینجا چند سایت برتر را که فایلهای آماده پرینت و یا فایلهای سه بعدی با فرمتهای استاندارد دارند، معرفی میکنیم : – www.Thingiverse.com – www.youmagine.com – www.cubify.com – www.grabcad.com – www.defcad.com – www.bld3r.com – www.yeggi.com

تنها چیزی که برای استفاده از پرینتر سه بعدی نیاز است فایل سه بعدی با یکی از فرمتهای STL، Obj و یا AMF می باشد. تمامی نرم افزارهای مدل سازی سه بعدی CAD مانند نرم افزار سالید ورک، کتیا، راینو، ردیت و غیره توانایی تولید فایل مخصوص پرینت سه بعدی را دارند و تنها کاری که می بایست انجام گیرد ذخیره مدل طراحی شده با فرمتهای فوق می باشد.

جهت استفاده از خدمات پرینت سه بعدی تنها کافیست فایل مورد نظر خود را از طریق ایمیل به یکی از مراکز خدمات پرینت ارسال نمود تا کارشناسان آن مجموعه بعد از بررسی و تعیین قیمت با شما تماس حاصل نمایند. نیازی به مراجعه حضوری و یا تعیین وقت نمی باشد.

هر روزه مدلهای جدیدی با استفاده از دستگاه های پرینتر سه بعدی تولیدی این شرکت پرینت شده و به معرض نمایش گذاشته می شود. علاقه مندان به بررسی کیفیت می توانند با حضور در دفتر مرکزی شرکت آنها را مشاهده و مقایسه نمایند.

هیچگونه محدودیتی در مورد استفاده از پرینتر سه بعدی توسط افراد وجود ندارد و هر کسی با داشتن دانش کافی در زمینه کامپیوتر و آشنایی نسبی با مدل سازی سه بعدی می تواند از دستگاه پرینتر سه بعدی استفاده نماید.

هر چیزی را که که بتوان تبدیل به مدل سه بعدی کامپیوتری نمود را می توان با استفاده از یک دستگاه پرینتر سه بعدی تولید و استفاده نمود. بطور کلی این نوع دستگاه ها دستگاه های عمومی می باشند و هر کاربر با توجه به نیاز خود می تواند از آن بهره ببرد.

ساپورت گذاری فقط در هنگامی مورد نیاز است که مدل دارای شیب منفی باشد و احتمال ریختگی مواد تزریق شده وجود دارد.

ساپورت گذاری می تواند در هر پرینتر 3 بعدی انجام گیرد و نیازی به داشتن پرینتر سه بعدی دو نازل نیست. در صورتی که دستگاه دو نازل باشد می توان ساپورت گذاری را با مواد دیگری مانند PVA (مواد حلال در آب) و یا HIPS (مواد حلال در لیمونن) انجام داد. ولی چنانچه پرینتر سه بعدی تک نازل باشد ساپورت گذاری با همان مواد پرینت مدل انجام خواهد شد و ساپورتها می بایست به روش مکانیکی از مدل اصلی جدا شوند.

پرینتر سه بعدی دو نازل بیشتر جهت ساخت نمونه های دو رنگ در راستای طول و عرض و یا ساپورت گذاری با مواد خاص کاربرد دارد. لازم به ذکر است تنظیمات نازل و کالیبراسیون در دستگاه های دو نازل زمانبرتر از دستگاه های تک نازل است.

وب سایتهای بسیار زیادی در حال به اشتراک گذاری فایلهای CAD هستند که از بین آنها می توان به وب سایت www.grabcad.com اشاره نمود که در برگیرنده هزاران مدل سه بعدی است.

در تمامی پرینترهای سه بعدی با تکنولوژی FDM امکان تنظیم درصد پرشوندگی توسط کاربر وجود دارد و می توان جهت صرفه جویی در مصرف فیلامنت و زمان پرینت نمونه ها را به صورت نیمه پر پرینت نمود. همچنین می توان نمونه ها را به صورت کاملاً توخالی پرینت نموده و داخل آن را با مواد پر کننده مانند گچ، فوم، رزین و غیره پر نمود.

به طور کلی می توان گفت که سرعت پرینت تاثیر بسزایی در کیفیت نمونه پرینت سه بعدی شده دارد و با افزایش سرعت کیفیت پرینت کاهش می یابد. سرعت تمامی پرینترهای سه بعدی با تکنولوژی FDM در محدوده 50 الی 120 میلیمتر بر ثانیه است و کاربر می تواند بر اساس نیاز خود آن را تنظیم نماید.

به طور کلی دو نوع دقت در پرینترهای سه بعدی وجود دارد که عبارتند از دقت لایه های پرینت و دقت حرکتی دستگاه. منظور از دقت لایه های پرینت آن است که پرینتر سه بعدی تا چه حد می تواند لایه های مدل را ظریف تر و نازکتر پرینت نماید که این مقدار برای اکثر پرینترهای سه بعدی در حدود 100 میکرون است. منظور از دقت حرکتی آن است که پرینتر سه بعدی دارای چه مقدار دقت حرکتی در دو راستای طول و عرض می باشد و می توان گفت که این دقت اهمیت بیشتری نسبت به دقت لایه ای دارد.

در صورتی که نیازمند پرینت سه بعدی یک و یا چند طرح می باشید و بعد از انجام دادن آن دیگر نیازی به استفاده از پرینتر سه بعدی نمی باشد توصیه می شود که از خدمات پرینت سه بعدی استفاده گردد و نیازی به تهیه پرینتر سه بعدی نمی باشد. ولی چنانچه می خواهید به دفعات از پرینتر سه بعدی استفاده نمائید و یا مدل مورد نظر شما دارای حجم بسیار زیادی بوده و نیازمند زمان بسیاری است توصیه می شود که بجای استفاده از خدمات پرینت پرینتر سه بعدی را تهیه نموده و استفاده نمائید.

سوالات تخصصی

در صورت وجود سیستم هایبرنیت در پرینتر سه بعدی یا اتصال دستگاه به یو پی اس، روند کار ادامه پیدا خواهد کرد. به طور کلی می توان گفت که تعداد بسیار کمی از پرینترهای سه بعدی مجهز به این سیستم (هایبرنت) هستند. این سیستم برای یک پرینتر سه بعدی نیاز بوده و در غیر اینصورت می بایست از سیستمهای دیگری مانند یو پی اس ها استفاده نمود.

پرینترهای سه بعدی بر اساس نوع تکنولوژی به کار رفته در آنها از مواد مصرفی متفاوتی استفاده می نمایند. پرینترهای سه بعدی با تکنولوژی FDM از مواد ترموپلاستیک (فیلامنت) مانند ABS و یا PLA و غیره استفاده می نمایند. در حال حاضر تقریباً حدود 20 نوع ماده مختلف در پرینترهای سه بعدی استفاده می شود.

قیمت مواد مصرفی پرینترهای سه بعدی و یا فیلامنت بر اساس شرکت تولید کننده آن ، دقت و خلوص آن و نوع ماده بکار رفته در آن متفاوت است و به طور کلی می توان گفت که قیمت یک رول فیلامنت یک کیلوگرمی از 150 هزار تومان آغاز می شود. ولی فیلامنتهایی هم به صورت خاص ساخته میشوند که قیمت آنها تا 2 میلیون تومان نیز می رسد.

به طور کلی پرینترهای سه بعدی دستگاهایی حساس می باشند و عدم کاربری صحیح از آنها می تواند منجر به خرابی آنها شود. ولی به طور کلی می توان گفت که مادربرد دستگاه و سیستم تزریق کننده دستگاه (اکسترودر) حساس ترین قسمتهای دستگاه می باشند.

در صورتی که پرینتر سه بعدی تک نازل باشد، تنها امکان پرینت نمونه چند رنگ در راستای ارتفاع وجود دارد و در صورتی که دستگاه دو نازل و یا چند نازل باشد می توان در راستای طول و عرض نیز مدل را چند رنگ پرینت نمود ولی باید توجه داشت که تنها داشتن پرینتر سه بعدی چند نازل جهت پرینت چند رنگ کافی نیست و می بایست مدل به صورت خاص طراحی و تولید گردد.

دقت پرینترهای تولید شده در شرکت برنا از 25 الی 50 میکرون می باشد. دقت دستگاه های پرینتر سه بعدی به نوع تجهیزات بکار رفته در آنها و همچنین نوع مدولهای حرکتی استفاده بستگی دارد ولی بطور کلی می توان گفت که دقت اکثر پرینترهای سه بعدی در حدود 100 میکرون می باشد ولی دستگاه هایی با دقت های بسیار بالا نیز در بازار موجود می باشد.

اتوکالیبراسیون یکی از مهمترین و پرکاربردترین سیستم های پرینتر سه بعدی است. اتوکالیبراسیون سیستمی است که در هر پروسه پرینت صفحه ساخت را کنترل نموده و ایرادهای موجود در صفحه ساخت از قبیل تراز نبودن و انحنا داشتن را بررسی نموده و از بین می برد. وجود سیستم کالیبراسیون اتوماتیک کار با پرینتر سه بعدی را راحت تر می نماید.

مدول حرکتی ریل و واگن یکی از دقیق ترین و در عین حال کم استهلاک ترین مدول حرکتی است که تنها در پرینترهای سه بعدی حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد. در این مدولهای حرکتی خطایی که در مدولهای حرکتی شفت و بال بوشینگ وجود دارد، دیده نمی شود. مهمترین ویژگی این مدولها عدم نیاز به روغن کاری آنها می باشد.

بال اسکرو و لید اسکرو دو مدول حرکتی می باشند که در دستگاه های پرینتر سه بعدی و سی ان سی مورد استفاده قرار می گیرند. دقت حرکتی بال اسکرو در مقایسه با لید اسکرو بسیار بالاست و همچنین استهلاک بال اسکرو بسیار کمتر از لید اسکرو می باشد.

برای صنعت طلا و جواهر از پرینترهای سه بعدی با تکنولوژی DLP استفاده میشود. به دلیل اینکه دقت پرینترهای DLP بیشتر از پرینترهای FDM است .

بطور کلی سه روش برای تولید و دستیابی به فایل قابل پرینت سه بعدی وجود دارد که عبارتند از: 1- استفاده از اسکنر سه بعدی جهت اسکن نمودن مدل فیزیکی 2- استفاده از نرم افزارهای طراحی CAD 3- استفاده از وب سایتهای به اشتراک گذاری فایلهای آماده پرینت

فیلامنت ABS و فیلامنت PLA دو نوع فیلامنت پر کاربرد در پرینترهای سه بعدی می باشند. بر خلاف فیلامنت ABS، فیلامنت PLA خوش پرینت است و کار کردن با آن آسانتر است. مواد ABS دارای مقاومت حرارتی بالاتری نسبت به فیلامنت PLA است ولی کارکردن با آن نیازمند تخصص بیشتر و طراحی خاص تر است. همچنین می توان گفت که پولیش کاری فیلامنت PLA نسبت به فیلامنت ABS نیازمند زمان بیشتری می باشد.

وجود سیستمهایی مانند سیستم کالیبراسیون اتوماتیک صفحه ساخت و یا سیستم هایبرنت (محافظ قطعی برق) و سیستم هشدار دهنده اتمام فیلامنت باعث می گردد تا کارکردن با دستگاه پرینتر سه بعدی آسان تر شده و کیفیت پرینت افزایش یابد. این سیستمها از بروز خطاهایی مانند قطع شدن برق و از دست دادن مدل در حال پرینت (در هر مرحله ای)، خراب شدن پروسه پرینت به دلیل اتمام فیلامنت و عدم چسبیدگی مناسب لایه اول پرینت به صفحه ساخت به دلیل کالیبره نبودن صفحه ساخت جلوگیری می کند.

در پرینترهای سه بعدی تک نازل می توان مدل را در راستای ارتفاع چند رنگ پرینت نمود.  این کار می تواند به صورت دستی و یا نرم افزاری انجام گیرد.

در بین فیلامنتهای متداول پرینترهای 3 بعدی، فیلامنت PLA بیشترین سختی را دارد و بعد از آن فیلامنت POM دارای بیشترین سختی است و چنانچه سختی و استحکام بسیار بالایی نیاز باشد می بایست از فیلامنتهای کامپوزیت (کربن و یا کولار) استفاده گردد که این نوع فیلامنتها به دلیل خاص بودن آنها قیمت بسیار بالایی دارند.

با عرض سلام راهنمایی های کامل در زمینه راه اندازی کسب و کار با پرینتر سه بعدی در قسمت مشاوره-کارآفرینی پرینتر سه بعدی آورده شده است که می توانید از آنها استفاده نمائید. چنانچه سوال دیگری داشته باشید، می توانید با کارشناسان شرکت تماس گرفته و مشاوره لازم را دریافت دارید.

تعداد نازلهای پرینتر سه بعدی هیچ ارتباطی با سرعت پرینت سه بعدی ندارد و از پرینترهای سه بعدی دو نازل تنها جهت ساپورت گذاری با مواد خاص استفاده می گردد. 

با سلام استفاده از فیلامنتهای لاستیکی و یا منعطف در پرینترهای سه بعدی تا حدودی نیازمند تخصص است. مشکلی که شما مطرح نموده اید مربوط به نرم افزار نمی باشد و شما می بایست سخت افزار خود یعنی اکسترودر پرینتر سه بعدی را جهت پرینت مواد لاستیکی تنظیم نمائید. پرینت مواد لاستیکی می بایست با سرعت پائین انجام گیرد و همچنین گزینه پس کشیدگی می بایست غیر فعال گردد. همچنین توصیه می شود از نازلهایی با قطر سوراخ بالای 0.4 میلیمتر جهت پرینت این مواد استفاده شود تا عمل تزریق راحتتر انجام گیرد. با تشکر

با سلام متاسفانه مشخص ننموده اید که اندازه 50 سانت برای طول و عرض دستگاه است یا ارتفاع پرینت. در حال حاظر پرینتر سه بعدی k185 دارای حجم پرینتر 50 سانتیمتر (طولی)، در 50 سانتیمتر (عرضی) در ارتفاع 75 سانتیمتر موجود است که می تواند نیاز شما را برآورده نماید. چنانچه قصد تهیه پرینتر به ابعاد خاصی مد نظر شما باشد می بایست به صورت پرینتر اختصاصی سفارش داده شود که می تواند هزینه بیشتری برای شما داشته باشد. توصیه می شود از پرینترهای موجود در بازار جهت رفع نیاز خود استفاده نمائید. با تشکر

جهت دریافت اطلاعات مربوط به نمایندگی و عاملیت فروش با مدیریت فروش شرکت تماس حاصل نمائید.

با سلام در حال حاضر پرینتر سه بعدی با تکنولوژی DLP در لیست محصولات برنا نواوران پویا وجود دارد و می توانید در قسمت محصولات اطلاعات فنی مربوط به این دستگاه را بطور کامل مطالعه و بررسی نمائید. با تشکر

با سلام کاتالوگ تمامی پرینترهای سه بعدی تولیدی این شرکت در وب سایت شرکت موجود است و می توانید آنها را دانلود نمائید

با سلام پرینتر سه بعدی مورد نظر شما جزء پرینترهای سه بعدی سفارشی می باشد. جهت دریافت مشاوره و اطلاعات مربوط به این نوع پرینترها می توانید با واحد فنی و مهندسی تماس بگیرید. شرکت دانش بنیان برنا نوآوران پویا آمادگی ساخت پرینترهای سه بعدی سفارشی و خاص را دارد. با تشکر

با سلام ساخت هر قطعه و مدلی با استفاده از پرینترهای سه بعدی امکان پذیر است و معمولاً نمونه های اولیه به کمک این تکنولوژی ساخته می شود و سپس بعد از تائید با استفاده از سایر روشها تولید انبوه می گردد. جهت ساخت هر قطعه و یا مدلی نیازمند مدل سه بعدی آن هستید. در مورد نمونه هیچ مشکلی خاصی وجود ندارد و می توانید با کارشناسان فروش تماس گرفته و نمونه را سفارش دهید. با تشکر پرینترهای سه بعدی برنا

پرسش خود را ثبت کنید