فیلامنت ها و انواع آن

فیلامنت ها و انواع آن

فیلامنت ها رشته های ترموپلاستیکی هستند که ماده اولیه برخی از پرینترهای سه بعدی می باشند.امروزه رشته یا فیلامنت های مختلفی در بازار وجود دارد که جهت مصارف گوناگون استفاده می شود.تنوع فیلامنت های پرینتر سه بعدی بسیار بالاست اما بسیاری از این فیلامنت ها فقط جهت بعضی کاربردهای خاص استفاده می شود.در این مقاله از سری مقالات وب سایت برنا 3d قصد داریم رایج ترین و پرکاربردترین فیلامنتها را معرفی کنیم و همچنین مزایا، معایب و کاربردهای آنها را به شما بگوییم.

 فیلامنت PLA

محبوبترین فیلامنت موجود در بازار، فیلامنت پلی لاکتیک اسید یا PLA است. به این دلیل که مواد تشکیل دهنده این فیلامنت، ذرت، نشاسته و نیشکر می باشد، کاملاً منطبق با محیط زیست است. چاپ سه بعدی به کمک PLA نسبت به بسیاری از فیلامنت ها راحت تر و قیمت آن نیز پایین است.فیلامنت PLA علاوه بر پرینترهای سه بعدی، در قلم های سه بعدی نیز استفاده می شود. معایب این فیلامنت ها، شکننده بودن آنها و مقاومت کمشان در مقابل حرارت است.از فیلامنت PLA می توان در ساخت اسباب بازی، ماکت های آموزشی و ظروف غذا استفاده کرد.

به دلیل اینکه هنگام استفاده از آن در پرینترهای سه بعدی بوی مطبوعی انتشار پیدا می کند، جهت استفاده در آموزشگاه و کلاس درس بسیار مفید است.

فیلامنت ABS

فیلامنت ABS یا اکریلونیتریل بوتادین استایرن به نوعی رقیب فیلامنت PLA است.مقاومت بالایی دارد ولی انعطاف پذیریش نسبتا پایین است.

از نظر قیمت می توان فیلامنت ABS را ارزانترین فیلامنت پرینترهای سه بعدی دانست و به همین دلیل برای نمونه گیری گزینه مناسبی به شمار می آید.یکی دیگر از مزایای این فیلامنت، مقاومت بالا در مقابل حرارت است. بدون تردید بزرگترین معایب این فیلامنت که آنرا پشت سر PLA قرار می دهد، ناسازگاریش با محیط زیست و انتشار بخارهای سمی خطرناک می باشد.

ABS کاربردای فراوانی در صنعت دارد، از جمله موارد استفاده از فیلامنت ABS، چاپ قطعات پلاستیکی خودرو، آلات موسیقی و ساخت اسباب بازیهای مختلف است.فراموش نکنید فیلامنتهای PLA و ABS بصورت فیلامنتهای فلزی نیز موجود هستند، که در آنها از مقداری فلز استفاده می شود.

در وبسایت برناپارتس در مورد فیلامنتهای فلزی و کاربرد آن در پرینترهای سه بعدی به طور مفصل صحبت کرده ایم.

فیلامنت PET

هر چند فیلامنتهای ABS و PLA محبوبترین فیلامنتهای بازار هستند. اما همه پرینترهای سه بعدی نمی توانند از آنها استفاده کنند، پس نیاز به شناسایی سایر فیلامنتهای پرکاربرد وجود دارد.یکی از این فیلامنتها، پلی اتیلن ترفتالات یا فیلامنت PET است.جنس این فیلامنت پلاستیکی است که در بطریهای آب معدنی بکار می رود. از مهمترین مزایای این فیلامنت، سازگاری با محیط زیست و قابل بازیافت بودن آن است.در دسته فیلامنتهای PET می توان به PETT و PETG اشاره کرد.PETT جزو پلیمرهای مورد تایید سازمان جهانی دارو و غذای آمریکاست و می توان از آن در تهیه ظروف غذا و وسایل آشپزخانه استفاده کرد.

 فیلامنت نایلون

پلی آمید یا فیلامنت نایلون، یک فیلامنت ارزان، سبک، محکم و مقاوم در پرینترهای سه بعدی است که در چاپ قطعات مکانیکی استفاده می شود.

مزایای فیلامنت نایلون، شکنندگی کمتر و انعطاف پذیری بالاتر آن است.ویژگی مهم دیگر این فیلامنت نیز خاصیت استفاده مجدد بعد از ذوب آن است.انتشار گاز سمی و خطرناک بودن دود حاصل از آن، مهمترین مزیت این فیلامنت است.از فیلامنت نایلون می توان در ساخت ابزار و اجزای مکانیکی، قطعات ماشین و ظروف غذا استفاده کرد.

فیلامنت PVA

پلی وینیل الکل یا فیلامنت PVA نیز یکی دیگر از فیلامنتهای پرکاربرد است. این فیلامنتها به راحتی در آب حل می شود و معمولاً از آن به عنوان ماده پشتیبانی در چاپ سه بعدی با ABS یا PLA استفاده می شود.هنگام چاپ قطعات سه بعدی با برآمدگی های قابل توجه، به پشتیبانی این فیلامنتها در پرینترهای سه بعدی نیاز داریم.از مزایای مشترک این فیلامنت با PLA سازگاریش با محیط زیست است.

همچنین در این فیلامنت خبری از انتشار گازهای سمی در آن نیست. از معایب این فیلامنتها باید به جذب مقدار زیاد آب و قیمت بالای آن اشاره کرد.

چند مورد از کاربردهای دیگر PVA می توان به استفاده در چسب های کاغذی، استفاده در محصولات بهداشتی و محصولات ماهیگیری در آب شیرین اشره کرد.شما می توانید انواع فیلامنت های فلزی و غیر فلزی پرینترهای سه بعدی را از فروشگاه آنلاین برنا 3d با قیمتی مناسب و در رنگهای متنوع، تهیه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله تخصصی برنا

مجله برنا
برنا 3D

فیلامنت ها و انواع آن

فیلامنت ها و انواع آن فیلامنت ها رشته های ترموپلاستیکی هستند که ماده اولیه برخی از پرینترهای سه بعدی می باشند.امروزه رشته یا فیلامنت های

ادامه مطلب »