چاپ سه بعدی فیبر های پیوسته

پرینتر سه بعدی مواد کامپوزیت

طیف وسیعی از مواد موجود در چاپ سه بعدی، حتی در مدل سازی Deposition Fuse در چند سال گذشته رشد چشمگیری داشته است. چندین مارک معتبر وجود دارد که انواع ترموپلاستیک را مانند ABS  PLA، نایلون و PETG حمل می کنند.

کامپوزیت هایی از تمام این مواد وجود دارد که ازذرات/ رشته های مختلفی مانند فیبر کربن و فایبرگلاس تعبیه شده است. یکی دیگر از انواع چاپ سه بعدی، کامپوزیت است که به طور فزاینده ای محبوب با نام “فیبر مداوم” شناخته شده است.

فیبر خرد شده در مقابل فیبر پیوسته

با استفاده از دسته های پر از فیبر، رشته های فیبر بسیار کوتاه خرد می شوند تا مواد، قابل چاپ شوند. بدیهی ترین اشکال این است که هیچ تفاوتی بین الیاف و فیبرهایی که از لایه های مجاور عبور می کنند، وجود ندارد. به این ترتیب، قطعات چاپ شده با مواد پر از فیبر، معمولاً فقط نسبت به قطعات چاپی سه بعدی معمولی، قوی تر یا سفت تر هستند.چاپ با فیبر پیوسته، دقیقا سه بعدی به نظر می رسد.

به جای اینکه میلیون ها رشته فیبر به طول نیم میلی متر را تولید کنند، از رشته های فیبر برای جاسازی رشته های بسیار طولانی تر در قسمت هایی که چاپ می شوند، استفاده می شود.چاپ سه بعدی با فیبر پیوسته، استحکام و سفتی بیشتری را ایجاد می کند.

چاپ سه بعدی فیبرهای پیوسته

هزینه فیبر کربن معمولی

قطعات فیبر کربن معمولی نه به دلیل هزینه مواد اولیه، بلکه به دلیل هزینه تجهیزات مورد نیاز جهت ارسال و پردازش این مواد، بسیار گران هستند.برای ساخت قطعات الیاف کربن، ابتدا باید قالب هایی ساخته شوند که البته رایگان نیستند.پخت قسمت های نهایی به اتوکلاوهایی احتیاج دارد که به اندازه قطعات باشند.و با توجه به اینکه فیبر کربن یک انتخاب محبوب برای ساخت هواپیما است، اتوکلاوها برای ساخت و بهره برداری به طور قابل توجهی گران هستند.با چاپ سه بعدی فیبر پیوسته، تقریباً تمام این هزینه ها بدون آنکه قدرت را کاهش دهند، از بین می روند.

چندین شرکت وجود دارند که چاپ سه بعدی فیبر پیوسته را ارائه می دهند.

 

  • Markforged دارای چندین ماشین است که می توانند الیاف مداوم را بکشند.

سیستم های آن ها برای قرار دادن مواد مختلف به یک ابزار جداگانه متکی هستند:یکی از ماتریس ترموپلاستیک دقیقاً مانند پرینتر سه بعدی معمولی اکسترود می کند و دیگری رشته هایی از فیبر را در مناطق انتخاب شده قرار می دهد تا مقاومت کششی را افزایش دهد.آنها می توانند با فیبر کربن یا فایبرگلاس کار کنند.

پرینتر سه بعدی مواد کامپوزیت

  • Composites Continuous با محلول CF3D خود رویکرد متفاوتی را اتخاذ می کند.

به جای استفاده از ترموپلاستیک برای مواد سفت و سخت خود، از یک فوتوپلیمر استفاده می کند.نوار ابزار، رشته فیبر را با قرار دادن یک فوتوپلیمر پوشانده و بلافاصله آن را با یک نور ماوراء بنفش قدرتمند تثبیت می کند. سیستم CF3D با الیاف ساختاری مانند کربن، شیشه و آرامید و هم چنین الیاف کاربردی مانند فلز سازگار است.در حالی که این سیستم ها به اندازه بیشتر چاپگرهای سه بعدی رومیزی مقرون به صرفه نیستند.اما از نظر در دسترس بودن قابل دسترسی تر از بیشتر پرینترهای سه بعدی فلزی و تجهیزات ساخت فیبر کربن معمولی هستند و استفاده از آن ها به آسانی امکان پذیر است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان فنی شرکت برنا نوآوران پویا در تماس باشید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *