پل زنی و یا BRIDGING

پرینت بدون ساپورت گذاری

 پل زنی زمانی انجام می شود که قرار است سطحی صاف و افقی ما بین دو ستون و یا دیواره را بدون استفاده از ساپورت پرینت گردد. معمولاً در هنگام پرینت چنین مدلهایی از عمل ساپورت گذاری استفاده می شود ولی می توان در شرایطی عمل ساپورت گذاری را غیر فعال نموده و از عمل پل زنی استفاده نمود. در این قسمت سعی شده است تا اطلاعات مربوط به عمل پل زنی و نحوه تنظیمات آن جهت انجام یک عمل پل زنی موفق ارائه گردد.

تنظیم جهت گیری مدل روی صفحه ساخت

در اولین مرحله، می بایست جهت پرینت مدل را روی صفحه ساخت تنظیم نمائید. خیلی از مدلهای سه بعدی را می توان با چرخاندن مدل و جهت گیری درست، بدون فعال نمودن عمل ساپورت گذاری پرینت نمود. همانطور که در شکل زیر مشاهده می نمائید با 90 درجه چرخاندن مدل می توان عمل پرینت سه بعدی را بدون ساپورت گذاری و تنها با استفاده از قابلیت پل زنی با طول پل زنی کوتاه تر پرینت نمود.

تنظیم سرعت پرینت

سرعت پرینت سه بعدی یکی از عواملی است که تاثیر به سزایی در عمل پل زنی دارد. جهت اطمینان از چسبندگی خوب خطوط پرینت شده به ستونها و یا دیواره پرینت، پرینت سه بعدی می بایست با سرعت پائین تری انجام گیرد. پرینت با سرعت بالا باعث می گردد تا عمل چسبندگی خوب انجام نیافته و مواد تزریق شده زمان کافی جهت اتصال به ستون و یا دیواره نداشته باشند و همین موضوع باعث می گردد تا مواد تزریق شده شروع به ریزش نمایند. لذا توصیه می شود در هنگام پل زنی، سرعت پرینت کاهش یابد.

 پل زنی و تنظیم دمای پرینت و یا دمای تزریق مواد

علاوه بر سرعت پرینت، دمای پرینت نیز از پارامترهای تاثیر گذار بر عمل پل زنی و یا Bridging است. در حالت کلی می توان گفت که عمل پل زنی در دماهای پائین تر بهتر انجام می یابد. پائین بودن دمای پرینت و یا دمای تزریق مواد باعث می گردد تا گرانروی مواد کمتر شده و امکان ریختن مواد در هنگام پرینت کمتر گردد. همچنین پائین بودن دمای پرینت و یا دمای تزریق مواد این امکان را فراهم می نماید که عمل خنک کنندگی خیلی سریعتر و بهتر انجام گیرد. لذا جهت پل زنی توصیه می شود از دمای تزریق پائین (در محدوده 180 الی 200 درجه سانتیگراد) و همچنین از فن و یا فنهای خنک کننده با حداکثر توان استفاده شود. در صورتی که عمل پل زنی نزدیک به صفحه ساخت گرم انجام می گیرد توصیه می شود تا دمای صفحه ساخت نیز کمتر گردد تا امکان سریع خنک شدن مواد تزریق شده فراهم گردد.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پرینتر های سه بعدی با شرکت برنا نوآوران پویا تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *