ایرادیابی نرم افزاری

چرا لایه اول به صفحه ساخت نمی چسبد؟

چه عواملی موجب مشکل  عدم چسبندگی لایه اول می گردد؟

عدم چسبندگی لایه اول به این معناست که اولین لایه به صفحه ساخت نمی چسبد و این باعث می شود قطعه در طول پروسه پرینت از صفحه ساخت جدا گردد. عوامل بسیار زیادی می تواند منجر به بروز این مشکل شود. عمده ترین دلیل بوجود آمدن مشکل عدم چسبندگی لایه اول ، عدم کالیبره بودن صفحه ساخت و یا زیاد بودن فاصله نوک نازل تا صفحه ساخت است. عدم استفاده از چسب مخصوص صفحه ساخت نیز می تواند باعث ا مشکل عدم چسبندگی لایه اول شود.


عدم چسبندگی لایه اول چگونه رفع می شود

راه حل اول: تنظیم و یا کالیبره صفحه ساخت

صفحه ساخت تمامی پرینترهای سه بعدی دارای تعدادی پیچ رگلاژ است که با استفاده از آن می توان صفحه ساخت را بصورت دستی کالیبره نمود. با استفاده از این پیچها و بر اساس دستورالعمل و راهنمایی های ارائه شده، صفحه ساخت را کالیبره و تنظیم نمائید. کالیبره صفحه ساخت می بایست به گونه ای باشد که فاصله نوک نازل تا صفحه در تمامی نقاط یکسان باشد.


راه حل دوم: تنظیم فاصله نوک نازل تا صفحه ساخت

فاصله نوک نازل تا صفحه ساخت می بایست بطور صحیحی تنظیم گردد و در صورتی که این اندازه بیشتر از حد معمول باشد مواد تزریق شده به صفحه ساخت نخواهد چسبید. لذا با استفاده از دستورالعمل و راهنمایی های ارائه شده توسط شرکت ارائه کننده پرینتر سه بعدی، فاصله نازل تا صفحه ساخت را تنظیم نمائید. لازم به ذکر است که این تنظیم می تواند بصورت مکانیکی و یا نرم افزاری انجام گیرد.


راه حل سوم: تمیز کردن صفحه ساخت

در صورتی که صفحه ساخت کثیف و بخصوص روغنی باشد مواد تزریق شده توسط اکسترودر به صفحه ساخت نخواهد چسبید. لذا توصیه می شود صفحه ساخت را با استفاده از استون و یا الکل و یک دستمال تمیز پاک نمائید. توجه داشته باشید که حتی اثر انگشت دست می تواند باعث عدم چسبندگی لایه اول شود.


راه حل چهارم: استفاده از چسب روی صفحه ساخت

معمولاً جهت پرینت از چسبهای خاصی مانند چسب ماتیکی، چسب کاغذی، چسب کپتون و غیره روی صفحه ساخت استفاده می شود. لذا توصیه می شود در هنگام چسباندن آنها روی صفحه ساخت نهایت دقت را بکار گیرید و آنها را طوری بچسبانید که تمامی سطح نمونه را پوشش دهد تا مشکل عدم چسبندگی لایه اول ایجاد نشود.


راه حل پنجم: استفاده از صفحات چاپ مخصوص

چسبندگی برخی از مواد مانند ABS، لاستیک و غیره به صفحه ساخت بسیار ضعیف است و مواد تزریق شده به راحتی قابل جدا شدن هستند. در این گونه موارد می توانید از صفحات مخصوص این مواد که معمولاً مشبک هستند استفاده نمائید. توجه داشته باشید که با اضافه نمودن این صفحات می بایست تنظیمات فاصله نوک نازل تا صفحه ساخت نیز مورد بازبینی قرار گیرد.


راه حل ششم: استفاده از گزینه های Raft و یا Brim

در تمامی نرم افزارهای اسلایسر پرینتر سه بعدی گزینه ای جهت تعیین نوع چسبندگی مدل به صفحه ساخت وجود دارد که استفاده از آنها می تواند در افزایش چسبندگی به صفحه ساخت تاثیر بسزایی داشته باشد.شرکت برنا نوآوران پویا تولید کننده پرینتر های سه بعدی در اندازه ها و مدلهای متنوع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *