چگونه دقت پرینت نمونه را کنترل کنیم؟

چه عواملی موجب این مشکل می گردد؟

عدم پرینت جزئیات ریز مشکلی است که گاهی مواقع در حین پرینت بروز می کند  .هر پرینتری با توجه به نوع تنظیمات اعمال شده به آن و همچنین نوع مواد مصرفی و نوع نازل مورد استفاده توانایی پرینت مدل را دارد و چنانچه تنظیمات سخت افزاری و نرم افزاری دستگاه متناسب با مدل سه بعدی نباشد احتمال عدم پرینت جزئیات ریز بیشتر می شود. این موضوع بیشتر در مدلهایی با لبه های تیز و یا جزئیات بسیار ریز مشاهده می شود که اندازه آنها به مراتب کوچکتر از قطر نازل و یا ضخامت لایه های تعریف شده است.


عدم پرینت جزئیات ریز چگونه رفع می شود

راه حل اول: افزایش رزولوشن پرینت

در برخی موارد با زیاد کردن مقدار رزولوشن، مشکل عدم پرینت جزئیات ریز  حل می گردد. با افزایش رزولوشن، لایه های پرینت خیلی ظریفتر و نازکتر پرینت خواهند شد لذا جزئیات ریز قابل مشاهده خواهند بود.


راه حل دوم: تعویض نازل

در صورتی که جزئیات مدل بسیار ریز می باشند حتماً می بایست از نازل با قطر سوراخ کوچکتر جهت پرینت استفاده شود. با تعویض نازل و کوچکتر نمودن قطر سوراخ آن، امکان پرینت جزئیات بسیار ریز فراهم می گردد.


راه حل سوم: کنترل عملکرد صحیح سیستمهای حرکتی

هرگونه خطا در سیستم حرکتی خیلی سریع به مدل در حال پرینت منتقل می گردد و این می تواند باعث افت کیفیت و یا عدم پرینت جزئیات ریز شود لذا توصیه می شود سیستمهای حرکتی را کنترل نموده و از نرم حرکت نمودن آنها مطمئن شوید.


راه حل چهارم: کاهش سرعت پرینت

با کاهش سرعت پرینت امکان خنک شدن لایه های پرینت فراهم می گردد و همین موضوع باعث می گردد تا جزئیات ریز بهتر پرینت شوند و مشکل عدم پرینت جزئیات ریز بروز نکند.


راه حل پنجم: تمیز کردن نازل

در برخی موارد گرفتگی جزئی نازل باعث می شود تا جزئیات ریز به خوبی پرینت نشوند لذا توصیه می شود نازل دستگاه را تمیز نموده و در صورت امکان آن را تعویض نمائید.


راه حل ششم: استفاده از فیلامنتهای با کیفیت

کیفیت فیلامنت تاثیر خیلی زیادی بر کیفیت مدل پرینت شده و بخصوص کیفیت پرینت جزئیات بسیار ریز دارد. لذا توصیه می شود همیشه از فیلامنتهای با کیفیت تر جهت پرینت مدلهای سه بعدی با جزئیات ریز استفاده شود تا مشکل عدم پرینت جزئیات ریز بروز نکند.


راه حل هفتم: کالیبراسیون صفحه ساخت

در برخی موارد عدم کالیبره بودن صفحه ساخت باعث می گردد تا خطاهایی در پرینت مدل سه بعدی ایجاد گردد و این خطاها بیشترین تاثیر خود را در جزئیات ریز نشان می دهند. لذا توصیه می شود کالیبراسیون دقیق صفحه ساخت کنترل و در صورت نیاز از اول انجام گیرد.

شرکت دانش بنیان برنا نوآوران پویا همراه با شما همگام با تکنولوژِی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *