گرفتگی نازل در پرینتر

چگونگی رفع گرفتگی نازل پرینتر سه بعدی

دلایل بسیار زیادی می تواند باعث این مشکل شود که از بین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • سائیده شدن نوک نازل به صفحه ساخت و له شدگی آن
  • سوختن مواد فیلامنت در نوک نازل و مسدود نمودن آن
  • استفاده از فیلامنت نامرغوب و یا کهنه
  • استفاده از فیلامنتهای کثیف و پر از گرد و غبار

در این مقاله از سایت پرینتر سه بعدی برنا 3d به بررسی این مورد خواهیم پرداخت.

چگونگی رفع گرفتگی نازل پرینتر سه بعدی

گرفتگی نازل چگونه رفع می شود؟

راه حل اول: رفع گرفتگی با استفاده از مته نازل

در صورتیکه گرفتگی جزئی باشد می توانید با استفاده از یک مته نازل متناسب با قطر سوراخ نازل و یا سر برس سیمی گرفتگی آن را رفع نمائید.جهت انجام این کار ابتدا نازل دستگاه را تا دمای بیشتر از 220 درجه سانتیگراد گرم نمایید.سپس با استفاده از مته نازل و یا یکی از رشته های برس سیمی، سوراخ آن را باز نمائید.بعد از انجام این کار مقداری مواد بصورت دستی تزریق نموده و از باز شدن نازل مطمئن شوید.

راه حل دوم: رفع گرفتگی نازل با استفاده از حرارت

در صورتی که نتوانستید با استفاده از مته نازل و یا برس سیمی  گرفتگی نازل را رفع کنید، می توانید از روش حرارت استفاده نمائید.جهت این کار بعد از گرم کردن نازل دستگاه تا دمای بالاتر از 210 درجه سانتیگراد با احتیاط نازل را از بلوک آلومینیومی باز کرده.

و آن را در مجاورت حرارت بالا قرار دهید و صبر نمائید تا رنگ آن به شکلاتی تغییر یابد.بدین ترتیب تمامی مواد داخل آن بخار شده و از بین می رود.نازل را دوباره در جای خود محکم نموده و به صورت دستی اقدام به تزریق نمائید.توجه داشته باشید که جهت باز و یا بسته نمودن نازل از بلوک آلومینیومی حتما از دستورالعمل ارائه شده توسط شرکت استفاده نمائید.

راه حل سوم: تعویض نازل

در صورتی که راه حل های بالا نتوانست کمکی به شما نماید می بایست نازل خود را تعویض نمائید.جهت این کار مطابق دستورالعمل تعویض نازل، ابتدا دستگاه را تا دمای بالاتر از 210 درجه سانتیگراد گرم کنید.و در حالیکه بلوک آلومینیومی را محکم نگه داشته اید، نازل را باز کرده و نازل جدید را ببندید و از محکم بسته بودن آن مطمئن شوید.ناگفته نماند که نباید از چگونگی رفع گرفتگی نازل لوله پرینترهای سه بعدی هم غافل شد. گرفتگی لوله نازل به معنی مسدود شدن مسیر لوله نازل پرینتر است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان فنی شرکت برنا نوآوران پویا در تماس باشید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *