کارآفرینی

کسب و کار خود را در زمینه پرینتر سه بعدی آغاز کنید

فرصتی برای فردایی متفاوت

گسترش پرینترهای سه بعدی در بحث صنعت به عنوان یک پیش نیاز تولید و تسریع کننده طراحی محصول فرصتی است که میتوان با استفاده از پتانسیل موجود در این فرآیند ، آن را به یک کسب و کار خدمات نمونه سازی سریع تبدیل نمود . هزینه اولیه پایین جهت تجهیز یک کارگاه خدمات پرینت سه بعدی میتواند نقطه قوت این کسب و کار باشد. مشتریان این خدمات شامل طیف وسیعی است که میتوان براساس نیاز صنعت به اختصار اشاره کرد. تولید کنندگان محصول / معماران / مجسمه سازان / طراحان صنعتی / طراحان و سازندگان زیورآلات و طلا سازان / ماکت سازان و … گروههایی هستند که از خدمات نمونه سازی سریع و چاپ سه بعدی میتوانند استفاده کنند. میتوانید با بررسی طرح توجیهی اولیه ارائه شده در این بخش با توضیحات ارائه شده برای این طرح مانند پیش نیاز های راه اندازی کسب و کار، نحوه تبلیغات و بازاریابی، پیش بینی درآمد ها، تخمین هزینه ها و امکاناتی که شرکت برنا برای این کار نظر گرفته است آشنا شوید.

پیش نیازهای مورد نیاز

جهت راه اندازی کسب و کار نمونه سازی با پرینترهای سه بعدی نیاز به تامین یک سری پیش نیازهایی وجود دارد که این پیش نیازها به دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم شده که از قرار ذیل می باشد:

امکانات سخت افزاری مورد نیاز :

– پرینتر سه بعدی
– رایانه رومیزی یا لپ تاپ
– مواد اولیه مصرفی
– تجهیزات جانبی پرینتر سه بعدی
– دوربین عکاسی یا دوربین موبایل

امکانات نرم افزاری مورد نیاز :

– کانالهای ارتباطی مانند : اینستاگرام، تلگرام، تلفن، فکس و …
– نرم افزارهای طراحی سه بعدی
– نرم افزارهای پرینت سه بعدی ( اسلایسرها )

 

انتخاب بازار هدف و بازاریابی

بدلیل گستردگی حوزه نمونه سازی سریع در صنایع و مشاغل مختلف انتخاب یک بازار هدف مشخص میتواند کمک زیادی به گسترش کسب و کار نمونه سازی بکند. به طور مثال در زمینه ماکت سازی معماری شما میتوانید شرکتهای معماری و یا دانشجویان معماری را به عنوان گروه هدف انتخاب کنید و برنامه ریزی بازاریابی خود را در حوزه های معماری انجام دهید. در نظر داشته باشید که به طور مثال اگر در زمینه ماکت سازی معماری تصمیم به فعالیت داشته باشید باید ابزارهای مکملی مانند ابزار رنگ آمیزی و … را جهت انجام فعالیتهای تکمیلی ماکت سازی فراهم کنید تا ماکت نهایی به صورت کامل و بی عیب ساخته شود . در مبحث تبلیغات، قدرت شبکه های اجتماعی در معرفی کسب و کار بر هیچ یک از ما پوشیده نیست. جهت شروع یک کسب و کار میتوان از این پتانسیل بالا جهت معرفی و فروش فعالیتهای خدماتی استفاده نمود. پیشنهاد ما برای شروع برنامه بازار یابی موارد ذیل می باشد:

– تبلیغ در شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام، تلگرام و لینکدین
– تبلیغ در سایتهای معرفی مشاغل و درج آگهی رایگان
– راه اندازی وب سایت با قابلیت سفارش گیری آنلاین


ایجاد محتوای مناسب جهت رسانه های تبلیغاتی

تجربه ثابت کرده که مشاهده و لمس کاربرد فعالیتهای شما در دنیای واقعی، مشتریان را ترغیب به استفاده از این خدمات و صرف هزینه در این زمینه می نماید. برای رسیدن به این هدف در ابتدای راه باید با ساخت مدلهای مورد نظر، فیلم گرفتن از روند ساخت و نمایش آنها در شبکه های اجتماعی قید شده در بالا اقدام به ایجاد آمادگی در مشتریان هدف نموده و خدمات ارائه شده از طرف شما را به ایشان معرفی نمائید.

تخمین هزینه های اولیه

داشتن یک مکان مناسب جهت شروع خدمات دهی نمونه سازی سریع میتواند سرعت رشد شما را افزایش دهد ولی در صورتی که توانایی خرید یا اجاره یک مکان برای ایجاد کسب و کار ندارید میتوانید در منزل نیز این فعالیت اقتصادی را تا کسب اطمینان از سوددهی این طرح مدیریت نمایید. در گام دوم مسایلی مانند آموزش نحوه کار با پرینترهای سه بعدی ، نرم افزارهای پرینت سه بعدی و تجهیزات جانبی پرینتر سه بعدی نیز با خرید پرینتر سه بعدی از طرف شرکت ارائه دهنده پرینترهای سه بعدی پشتیبانی میگردد . به طور خلاصه هزینه های اولیه ایجاد کسب و کار نمونه سازی سریع را در دو بخش سرمایه های و جاری میتوان به شرح ذیل اعلام کرد.


هزینه های سرمایه ای

هزینه خرید پرینتر سه بعدی
هزینه مکان خدمات دهی
هزینه خرید یک لپ تاپ یا رایانه رومیزی مناسب خدمات پرینت
هزینه خرید تلفن همراه و سیم کارت
هزینه خرید دوربین عکاسی یا موبایل با قدرت عکاسی مناسب

هزینه های جاری

هزینه تامین فیلامنت ( 12 رول فیلامنت یک کیلویی برای کارکرد مداوم یکماهه دستگاه )
هزینه های جاری مانند برق / آب / گاز / تلفن / اینترنت و …
مجموع هزینه های سرمایه های را میتوان در حدود 5/8 الی 10 میلیون تومان( بدون احتساب هزینه مکان خدمات دهی ) برآورد کرد که برای شروع کار مورد نیاز است . در مورد هزینه های جاری در صورتی که یک پرینتر سه بعدی به طور مداوم و شبانه روزی در حال کار باشد با احتساب متوسط کارکرد یک فیلامنت یک کیلویی برای 60 ساعت کار، در یک ماه کارکرد دستگاه، نیاز به مصرف 12 رول فیلامنت یک کیلویی خواهد داشت . قیمت یک رول فیلامنت یک کیلویی بسته به کیفیت آن در بازه های بین 60 الی 100 هزار تومان متغیر است .

با امید موفقیت تمام تلاشگران ایرانی