کاربرد پرینترهای سه بعدی در ایران

کاربرد پرینتر سه بعدی در ایران

با رشد روزافزون پرینترهای سه بعدی و حضور پر رنگ آن در صنایع مختلف، پای این پرینترها به ایران نیز باز شد و مورد توجه صنعتگران، صاحبان کسب و کارهای مختلف، مخترعین و حتی دانشمندان و پژوهشگران قرار گرفت. در این مطلب از سری مطالب فروشگاه آنلاین پرینترهای سه بعدی برنا، قصد داریم با کاربرد پرینترهای سه بعدی در ایران و دلایل استفاده از آن آشنا شویم.(کاربرد پرینتر سه بعدی در ایران)

کاربرد پرینتر سه بعدی در ایران

از ساخت قطعات دقیق و پیشرفته مورد استفاده در صنایع خودروسازی، هوافضا و رباتیک گرفته تا موارد آموزشی و پژوهشی برای طراحی و ساخت نمونه هایی جهت آزمایش در موارد مختلف، امروزه پرینترهای سه بعدی در حال تبدیل شدن به یکی از عناصر اصلی در دنیای رقابتی کسب و کار است.

در کشور ما نیز این پرینترهای شگفت انگیز موجب رشد و پیشرفت قابل ملاحظه ای در صنایع مختلف شده است. در ادامه به چند نمونه از صنایعی که امروزه از پرینترهای سه بعدی جهت رسیدن به اهداف تجاری و پژوهشی خود استفاده می کنند، اشاره خواهیم کرد.

نمونه ای از صنایع استفاد کننده از پرینترهای سه بعدی در ایران(کاربرد پرینتر سه بعدی در ایران)

از جمله صنایعی که در آن از پرینترهای سه بعدی جهت تولید قطعات و یا محصول نهایی استفاده می کنند صنعت خودروسازی ایران است.در سال های اخیر به کمک این پرینترها بعضی قطعات که وارد کردن آن از کشورهای دیگر موجب صرف هزینه زیاد بود در اختیار این کارخانجات قرار گرفته است.

کاربرد پرینترهای سه بعدی

کاربرد پرینتر سه بعدی در ایران

همچنین استفاده از پرینترهای سه بعدی در صنعت رباتیک در سالهای اخیر به کمک متخصصین این حوزه آمده است.برنا 3d شما را به خواندن مقالاتی دربارهکاربرد پرینتر سه بعدی در آموزش، کاربرد پرینتر سه بعدی در پزشکی و همچنین کاربرد پرینتر سه بعدی در پزشکی دعوت می نماید.

از آنجایی که تهیه قطعات مناسب ربات‌ ها نیازمند صرف زمان، دقت و البته هزینه بالایی است، امرزه به کمک این پرینترها به راحتی می توان نیاز اهالی این صنعت را برطرف ساخت.جهت هموار ساختن مسیر آموزش و پژوهش دانشجویان و اساتید کشور نیز این فناوری خارق العاده به کمک دانشگاه های ایران آمده است.

در حال حاضر دانشگاه های تهران و شریف از پرینترهای سه بعدی جهت پیشبرد اهداف آموزشی و پژوهشی خود استفاده می کنند.در زمینه ساخت وسایل و ظروف پلاستیکی نیز، شاهد استفاده کارخانجات ایرانی از پرینترهای سه بعدی جهت طراحی محصولات هستیم.

سرعت طراحی نمونه های اولیه و قیمت تمام شده پایینتر آنها به کمک چاپگرهای سه بعدی، موجب شده است که بسیاری از صنعتگران این حوزه، این دستگاه ها را جایگزین دستگاه های CNC نمایند.این ها بخشی از صنایعی است که با استفاده از پرینترهای سه بعدی به نتایج قابل توجهی رسیده اند.

شواهد حاکی از آن است که در سالهای نه چندان دور رشد استفاده از این فناوری در صنایع مهمی همچون پزشکی و هوا فضا را شاهد خواهیم بود.در مطلبی جداگانه به آینده پرینترهای سه بعدی در ایران و سایر کشورهای جهان خواهیم پرداخت.

علت استفاده از پرینترهای سه بعدی در ایران

علاوه بر مواردی همچون سرعت بالای تولید نمونه های اولیه و محصول نهایی، ساخت چند نمونه به طور همزمان، قیمت تمام شده پایین تولید نمونه اولیه و محصول نهایی و امکانات آموزشی و پژوهشی که این پرینترهای سه بعدی در اختیار ما می گذارند.

پیشنهاد مقاله: کاربرد پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی

دلایلی دیگر وجود دارد که لزوم استفاده از این پرینترها را در کشورمان بیشتر نشان می دهند.

پرینتر سه بعدی برنا نوآوران پوی

کاربرد پرینتر سه بعدی در ایران

همانطور که می دانید بنا به تحریم های سالیان اخیر، واردات قطعات صنعتی به کشور با مشکلات زیادی همراه است که نیاز به تولیدات داخلی را بیشتر نمایان می کند. بخصوص در زمینه قطعات صنایع مدرن مانند هوافضا، رباتیک و حتی اعضای مصنوعی بدن جهت موارد پزشکی و جراحی، این نیاز بیشتر دیده می شود.

پیشنهاد مقاله: کاربرد پرینتر سه بعدی در صنایع مختلف(کاربرد پرینتر سه بعدی در ایران)

لذا پرینترهای سه بعدی بخش بزرگی از نیاز به استقلال در تولید قطعات مهم را برطرف می سازد.و ضمن آن فضایی را برای طراحی و تولید نمونه های اولیه جهت فرآیندهای آزمایشگاهی فراهم می کند.

از طرفی در مواردی نیز که امکان وارد کردن بعضی از قطعات و تجهیزات است، نرخ بالای این قطعات و نوسانات ارزی شدید و همچنین محدودیت‌هایی که برای صنعتگران و مخترعین در امکان خرید از شرکت های بزرگ وجود دارد، ضرر و زیان جبران ناپذیری را به صنایع مختلف و البته اقتصاد کشور وارد می کند.

لذا امید است با کمک این پرینتر از نیاز به بخش عمده ای از بازارهای جهانی رهایی یافته و گام بلندی را در توسعه اقتصاد و صنعت این کشور برداریم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان فنی شرکت برنا نوآوران پویا در تماس باشید.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *