ایرادیابی نرم افزاری

جدا شدن لایه های پرینت از همدیگر چیست؟

چه عواملی موجب این مشکل می گردد؟

 عدم چسبندگی مشکلی است که  معمولاً در هنگام کار با فیلامنت های ABS مشاهده می شود و دلیل آن خنک شدن سریعتر قسمت بیرونی مدل در حال پرینت نسبت به قسمتهای داخلی است که باعث ایجاد تنش های حرارتی در لبه ها و گوشه ها می شود. عوامل دیگری مانند تنظیم ناصحیح ضخامت لایه ها ، دمای پائین پرینت، نرخ ریزش و یا تزریق پائین نیز می تواند منجر به این مشکل شود.


عدم چسبندگی به چه صورت رفع می شود

راه حل اول: خاموش کردن فن خنک کننده

در صورتیکه با مواد ABS کار می کنید، فن خنک کننده را خاموش نمائید تا فرآیند خنک شدن لایه های پرینت به تاخیر بیافتد.


راه حل دوم: استفاده از گرم کن صفحه ساخت

در صورتیکه پرینتر شما مجهز به گرم کن صفحه ساخت است آن را روشن نموده و در صورت روشن بودن، دمای آن را کمی افزایش دهید.


راه حل سوم: پوشاندن دیواره های دستگاه

در هنگام کار با مواد ABS، دیواره های دستگاه را بطور کامل بپوشانید تا گردش هوایی پیرامون قطعه در حال پرینت وجود نداشته باشد.


راه حل چهارم: کنترل ضخامت لایه های پرینت

قطر سوراخ بيشتر نازلهاي پرينترهاي سه بعدي در حدود 0/3 الي 0/5 ميليمتر مي باشد. وقتي که يک لايه بر روي لايه پائيني خود پرينت مي شود مي بايست از ايجاد اتصال بين لايه ها اطمينان حاصل نمود چراکه در غير اينصورت لايه ها از همديگر جدا خواهند شد. توجه داشته باشید که ماکزيمم ضخامت لايه مي بايست 20% کمتر از قطر سوراخ نازل باشد. لذا توصيه مي شود جهت افزايش چسبندگي بين لايه ها ضخامت لايه ها را کم نمائيد.


راه حل پنجم: افزایش دمای تزریق مواد

دو لايه پلاستيک گرم خيلي بهتر از دو لايه نيمه گرم به همديگر مي چسبند. لذا چنانچه بعد از کنترل ضخامت لايه ها باز هم درگير مشکل جدا شدن لايه ها بوديد دماي پرينت را کنترل نمائيد. به عنوان مثال، لايه هاي پرينت شده با استفاده از ماده ABS با دماي 190 درجه سلسيوس به راحتي از همديگر جدا مي­شوند. به همين خاطر معمولاً قطعات ABS را با دماي 240 الي 260 درجه سانتيگراد پرينت مي نمايند. همچنين چنانچه از دماي پرينت خود مطمئن نيستيد دماي اکسترودر را به اندازه 10 درجه سانتيگراد زياد نمائيد و نتيجه کار را بررسي نمائيد.شرکت برنا نوآوران پویا تولید کننده پرینترهای سه بعدی و همچنین عرضه کننده فیلامنتهای گوناگون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *